Vaše PNky
Rakovickí študenti cestovali a farmárčili vo Veľkej Británii
Druhý prázdninový týždeň sa vrátilo domov 6 študentov SOŠ Rakovice po 4 týždňovej zahraničnej stáži vo Veľkej Británii. V rámci projektu celoživotného vzdelávania SAAIC Leonardo da Vinci majú rakovickí študenti možnosť zúčastniť sa každý školský rok bezplatných zahraničných stáží cestovania, zážitkov a odbornej praxe v troch krajinách (tento rok Rakúsko, Veľká Británia a Fínsko).
[singlepic id=45369 w=520 h=340 float=center]
Kým si naši študenti začali užívať zaslúžené slovenské prázdniny, stihli nám porozprávať o úžasných 4 týždňoch strávených v pohraničných regiónoch Anglicka a Škótska.
Karin Kanderová (pedagogická vedúca skupiny): „Celý pobyt sa o nás staral sympatický zástupca dlhoročnej partnerskej firmy Grampus Heritage, ktorá sa zaoberá pestovaním plodín a výrobou prútených bioplotov. Firma už roky spolupracuje v projekte Leonardo so SOŠ Rakovice a každý rok srdečne víta našich študentov. Bývali sme v domčeku v mestečku Aspatria, kde sme si sami gazdovali a miestni farmári nás naučili variť ich domáce špecialitky. Študenti pracovali v partnerskej firme, vytvárali bioploty, zastrihávali živé ploty, učili sa určovať bylinky a dreviny. Najviac ich bavilo pripojiť sa na niekoľko dní k tímu archeológov, skúmajúcich pozostatky historického opátstva z 15. storočia. Každý jeden sa neskutočne tešil z vlastného nálezu úlomkov kostí alebo častí keramiky a vedci im boli za túto mravčiu a precíznu prácu vďační.“
Toľko k práci, ale čo výlety, zážitky a zábava?
Simona Čarnogurská (3. roč.): „Mňa zaujala rodinná farma Low Bridge Farm v národnom parku Lake District, vyššie v kopcoch, kde nám miestny farmár vysvetlil, ako si musia privyrábať aj inými spôsobmi na živobytie a čerpať príspevky z EÚ, lebo len z farmárčenia sa vyžiť nedá. Preto si zriadili Tea room (čajovňu), jeho manželka varí a pečie koláče (vyskúšali sme jej dobroty), vyrába keramiku a sami sa starajú o propagáciu farmy, prenajímajú ubytovanie, aj miesta na kemping. Študujem regionálny cestovný ruch a toto je krásny príklad na úspešné rodinné agropodnikanie. Cestou späť sme videli tzv. Baby stonehenge“. Boli sme aj na typickej anglickej pláži pri dedinke Alonby, odkiaľ je vidieť Škótsko.“
Markus Orviský (1. roč.): „Vždy som chcel cestovať, vidieť a spoznávať niečo nové, tak mne sa veľmi páčili návštevy miest ako Manchester, či Newcastle: to bolo úžasné mesto, ktoré dýcha hlavne umením, blízko nábrežia rieky Tyne je Baltic Center of Contemporary Art, kde sú na šiestich poschodiach vystavené expozície moderného umenia. Okolie nábrežia bolo veľmi pekné, potom sme omrkli centrum mesta, práve sa konal festival Kolumbijčanov žijúcich v Newcastle, super exotika v chladnom Anglicku. Tento výlet sa mi ohromne páčil.“
Angelika Škorvagová (2. roč.): „Študujem aranžérstvo kvetín a mňa nadchla krása staro-anglických záhrad. Navštívili sme Dalemain house, dom významnej anglickej rodiny s klasickými záhradami, úplne ako z filmov. Acorn Bank anglické záhrady, vodopád v národnom parku, Hadriánov val a anglické pláže.“
Adam Kopún (1. roč.): „Ja mám rád prostredie, ktoré dýcha tajomnom… a našiel som: Maryport so svojim prístavom a majákom, hneď som si predstavil, ako by sa tu odohral nejaký fajn filmový thriller. Alebo mestečko Keswick (dovolenková oblasť, niečo ako naša Tatranská Lomnica), dookola národný park a veľké jazero a vyššie nad je oblasť starých dubov, ktoré sú považované za niečo ako tropicky prales pre Anglicko.“
A čo záverečné hodnotenie?
Simona Čarnogurská: „Ja by som to brala o rok všetkými desiatimi, ale budem v maturitnom ročníku, preto doprajem tieto úžasné zážitky mladším ročníkom a aj budúcim prvákom.“
Ďakujeme za rozhovor našim študentom a Karin Kanderovej. V septembri vyspovedáme našich „Fínov“.
Autor: Denisa Walther, Karin Kanderová