Connect with us

Samospráva

Po rozhodnutí súdu pribudol v Piešťanoch jeden kandidát na poslanca

Published

on

Reklama

Kandidátov na post poslanca mestského zastupiteľstva mesta Piešťany je oproti prvému zverejnenému zoznamu o jedného viac. O priazeň voličov sa tak bude uchádzať 79 záujemcov. Mestská volebná komisia Piešťany nezaregistrovala 3 nezávislých kandidátov. Jedným z nich bol Róbert Špendel, ktorý sa pre zamietnutie registrácie obrátil na súd a uspel.

Podľa predsedu mestskej volebnej komisie JUDr. Dalibora Kuciaňa bola spoločným menovateľom u všetkých kandidátov neúplnosť, respektíve neplatnosť údajov u voličoch podporujúcich kandidatúru nezávislého kandidáta. „Neplatnosť spočívala najmä v neúplnosti adries trvalého pobytu spočívajúca v uvádzaní skratiek ako napríklad Vrb. cesta, PN, PY, alebo v uvádzaní trvalého pobytu mimo obce Piešťany (Banka), resp. v uvádzaní trvalého pobytu ako miestnej časti bez uvedenia mesta Piešťany (Kocurice) ako elementárna podmienka uznania podpory kandidáta, ktorému podporu môže vysloviť len obyvateľ s trvalým pobytom v Piešťanoch. Ďalšou a často vyskytujúcou sa chybou, bolo uvedenie len roku narodenia, čo taktiež neumožnilo identifikáciu osoby,“ vysvetľuje JUDr. Kuciaň.

Reklama

[singlepic id=7006 w=320 h=240 float=right]Pripomenul tiež, že pri počte viac ako 10.000 údajov v petičných hárkoch, ktoré bola MsVK povinná skontrolovať, nie je vylúčené, že údaje o voličovi, ktoré navonok spĺňajú všetky zákonom vyžadované kritéria, sú vymyslené. Z toho dôvodu podľa predsedu MsVK v Piešťanoch, môže komisia postupovať len striktne podľa zákona, miestami s prvkami prílišného formalizmu. „Na mieste je potom otázka, či kandidát, ktorý nie je schopný zabezpečiť kontrolu nad údajmi uvedených v petičných hárkoch, je schopný, v prípade jeho zvolenia, pristupovať k riešeniu problémov mesta tak, ako to od neho jeho voliči právom vyžadujú. Chyba v petičných hárkoch u kandidáta Róberta Špendela spočívala najmä v uvádzaní skratiek mesta Piešťany, a to “PN” a PY”. MsVK vyhodnotila tieto skratky za nesplnenie podmienky uvedenia trvalého bydliska, nakoľko názvy obcí mení len Vláda Slovenskej republiky, a nie volič “vyjadrujúci” podporu kandidátovi. Tým kandidát nepredložil petíciu s potrebným počtom voličov podporujúcich jeho kandidatúru (min. počet je pre mesto Piešťany zákonom stanovený na 400 voličov). Po obrátení sa nezaregistrovaným kandidátom na súd, tento dňa 13.10.2010  rozhodol, že petičné hárky a v nich uvedené údaje týkajúce sa použitia uvedených skratiek sú dostatočnou identifikáciou trvalého bydliska. Predmetné rozhodnutie, nakoľko je rozhodnutím súdu, proti ktorému nie je možné podať opravný prostriedok, nie je možné bližšie komentovať a toto bolo potrebné len rešpektovať. MsVK kandidáta dňa 15.10.2010 zaregistrovala s prijatím vnútornej výhrady. Neexistuje rozhodnutie súdu o zaregistrovaní, ktoré má priamy vplyv na rozhodnutie voličov vo voľbách, najmä komunálnych,“ povedal na margo celej situácie Dalibor Kuciaň. „Napriek tomu uvádzam, že tak rozhodnutia MsVK – predovšetkým negatívne, ale i rozhodnutia súdu – predovšetkým kladné, sú a budú výsledkami nedokonalej, nedostatočnej a nejednoznačnej právnej úpravy organizácie volieb do orgánov samosprávy obcí, ktorá je platná 20 rokov, avšak vývojom a potrebou spoločnosti i prekonaná. Preto bude potrebné v čo najkratšom čase legislatívne pripraviť, pripomienkovať a schváliť pre všetky druhy volieb, s prihliadnutím na ich charakter a špecifikum, univerzálny volebný kódex, o to viac s blížiacim sa volebným “maratónom” v roku 2014,“ konštatuje JUDr. Kuciaň.

Róbert Špendel na margo vzniknutej situácie povedal, že nevedel, že sa na petičnej listine nesmú používať skratky mesta. „Týkalo sa to asi štyridsiatich podpisov, keď sa im do kolonky nevošla celá adresa, to znamená, že mali názov ulice dlhší a tým pádom sa tam nezmestilo Piešťany. Vtedy použili skratku PN. Inak väčšina ľudí písala celý názov Piešťany,“ vysvetľuje Róbert Špendel, ktorý mal na petičných hárkoch 431 podpisov, takže po neuznaní podpisov len tesne nedosiahol potrebnú hranicu. „Mne to skôr pripadalo, čo týka komisie, ako troška, nechcem po povedať, že zámerné vyradenie. V iných mestách ako je Ilava, Nové Mesto nad Váhom, máme dôkazy o tom, že v podstate všade sa používajú skratky úplne bez problémov, pretože pokiaľ napríklad v Novom Meste nad Váhom máte ulicu Podjavorinská a ešte Nové Mesto nad Váhom, nemáte šancu to tam vtesnať. Čiže aj na základe toho rozhodol Okresný súd v Piešťanoch, že skratka PN, respektíve identifikovateľnosť človeka, ktorý to podpísal je veľmi jednoduchá. Pretože máte meno, máte dátum narodenia a máte ulicu. Čiže podľa týchto troch znakov je jednoznačné, že to je ten človek, ktorý sa tam podpísal. Súd vždy rozhodne pozitívne, pretože je to hlúposť,“ skonštatoval R. Špendel.

Reklama

Autor: ht

Reklama