Samospráva
Piešťany už minuli na domov dôchodcov tisíce, aj keď nevieme, kde bude
Piešťany starnú a zároveň sa zvyšuje vek dožitia. Kapacity zariadení pre seniorov sú v našom meste dlhodobo nepostačujúce – iba 44 lôžok v troch zariadeniach na približne sedem tisíc obyvateľov nad 60 rokov. Hoci radnica sa už od roku 2005 pokúša vybrať alternatívu, kde by mal nový domov pre seniorov vzniknúť, ku konečnému rozhodnutiu zatiaľ nedošlo. Táto nerozhodnosť však nás už stála nemalé peniaze.
REKLAMA
Ako PNky informoval architekt Igor Bučenec, ktorý sa problematikou vzniku domova pre seniorov zaoberá ako člen komisie Mestského zastupiteľstva pre rozvoj mesta už dlhšie, prvou alternatívou bola budova bývalej základnej školy na sídlisku Adam Trajan. Mesto dalo dokonca vypracovať realizačnú projektovú dokumentáciu na jej prestavbu na domov sociálnych služieb a dôchodcov, za ktorú zaplatilo spolu skoro 70-tisíc eur. Financie na rekonštrukciu predpokladala radnica získať z eurofondov. Tento predpoklad však nevyšiel, a keďže plánované náklady mali dosiahnuť okolo tri milióny eur, prestavba sa nekonala. Ďalšie peniaze si však vyžiadalo stráženie objektu – mesačne okolo tisícky (do konca roku 2012 to bolo celkom 92-tisíc eur), preto poslanci v tom istom roku odsúhlasili, že budovu zbúrajú. Náklady na búranie vyčíslili na 170 830 eur. Z dôvodu záujemcu o prenájom, o ktorom píšeme inde, ho zatiaľ odložili.
Medzitým začalo mesto súbežne uvažovať o zriadení domova pre seniorov v objekte bývalého Lesoprojektu na ulici Pod Párovcami. Podľa architektonickej štúdie by jeho prerábka mala stáť na rozdiel od Trajana „len“ necelé dva milióny eur. Nevýhodou je ale menšia kapacita budovy aj okolia. Podľa architekta Bučenca ani rozdiely medzi nákladmi na prestavbu budovy školy a Lesoprojektu nie sú až také markantné. Dokonca zistil vo výpočtoch chyby. Vypracoval preto tabuľku, kde porovnáva pre a proti oboch variant. Percentuálne využitie plochy mu vyšlo skoro rovnaké…
„Osobne sa prikláňam k variante na sídlisku Adam Trajan, aj keď prevádzkové náklady by tam boli o čosi vyššie. Mesto má ale už spracovaný realizačný projekt, je tam dokonca vydané stavebné povolenie. Bývalá škola dáva možnosť väčšej kapacity lôžok a aj okolie poskytuje viac priestoru,“ hovorí Igor Bučenec. Kým na Trajane by domov pre seniorov mohol mať podľa projektu 65 lôžok, Pod Párovcami by dokázali umiestniť 53 dôchodcov. Parkovacích miest je v starých Piešťanoch len sedem, pri škole ich naplánovali 25. Okrem toho nová projektová dokumentácia na Lesoprojekt by mesto stála ďalších 80-tisíc eur a v navrhovanej podobe podľa Igora Bučenca nie je v súlade s platným Územným plánom mesta Piešťany. Za pravdu mu dáva tiež stanovisko sociálneho referátu Mesta Piešťany z 29. 8. 2012, ktoré v dispozičnom riešení budovy Lesoprojektu vidí rezervy a málo priestoru pre klientov, ich aktivity či návštevy.
Napriek vynaloženým nákladom sa, ale oba plány ocitli na mŕtvom bode, pretože dva až tri milióny eur na rekonštrukciu mesto v rozpočte nemá, hoci 80-tisíc na nový projekt by sa ešte našlo. Piešťancom zrejme ďalších pár rokov nezostane iná možnosť, ako riešiť celodennú starostlivosť o starnúcich rodičov opatrovateľkami, svojpomocne, umiestnením do okolitých miest, obcí alebo zaplatiť nemalé peniaze v súkromných penziónoch. Uvidíme, či sa nový parlament dokáže rozhodnúť, ako ďalej…
Text: A. Drahovská, foto: A. Drahovská, archív www.pnky.sk