Connect with us

Samospráva

Kontrolóra volili aj ľudia, ktorých kontroluje. Je to konflikt záujmov?

Published

on

Reklama

Legislatíva umožňuje zamestnancom mestských inštitúcií kandidovať do zastupiteľstva. V Piešťanoch máme štyroch takýchto poslancov. Každý z nich volil staronového kontrolóra Petra Konečného. 

Reklama

„Tajná voľba, ktorá by podľa mňa bola lepšia aj pre kontrolóra, aby nevedel, kto ho zvolil, sa neuskutočnila práve preto, lebo tu sedia ľudia, ktorí sú zároveň poslanci a zároveň zamestnanci mestských inštitúcií,“ konštatoval po zasadnutí mestského zastupiteľstva Jozef Beňačka (nezávislý).

Poukázal tým na Elišku Gockú (nezávislá), Eve Kollárikovú (Smer-SD), Jána Štefku (Smer-SD) a Martina Vala (nezávislý). Ich hlasy totiž prispeli k zvoleniu kontrolóra, ktorý bude nasledujúcich šesť rokov dozerať na hospodárenie v mestských inštitúciách, kde oni sami pracujú. Spolu s ostatnými poslancami majú právo hlasovať aj o jeho odvolaní.

Reklama

„Som zástanca toho, že v poslaneckom zbore by nemali byť zamestnanci organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Myslím si, že to nie je dobre. Keď si uvedomíte, že poslanec rozhoduje o rozpočte tejto organizácie alebo o svojom nadriadenom teda riaditeľovi organizácie, tak tu niečo nesedí,“ povedal svoj názor primátor Remo Cicutto.

Zároveň dodal, že nejde o porušenie zákona. Napriek tomu sa Združenie miesta a obcí Slovenska pokúšalo príslušnú legislatívu zmeniť. „Je to ťažké s ohľadom na malé obce, kde je nedostatok kvalifikovaných ľudí.“

Na otázky, ktoré sme dotknutým poslancom zaslali na ich verejne prístupné e-mailové adresy, odpovedala iba Eliška Gocká. Martin Valo odkázal, že sa nechce k tejto téme vyjadriť.

„Pracujem v mestskej organizácii 22 rokov, z toho som 15 rokov poslankyňou. Moje osobné skúsenosti s činnosťou hlavných kontrolórov za 22 rokov vždy, nielen ako poslankyne, boli veľmi dobré, pretože v zložitých otázkach boli ochotní poradiť, ako správne postupovať,“ napísala Eliška Gocká.

Dodala, že Jozef Beňačka má právo na svoj názor, ale ona sa s ním nestotožňuje. „Svoj hlas som dala Ing. Konečnému preto, lebo má prehľad o fungovaní MsÚ i ním riadených organizácií a skúsenosti s ich činnosťou (čo bola samozrejme pre neho výhoda oproti iným uchádzačom a čo u mňa zavážilo pri rozhodovaní).“

O stanovisko sme požiadali aj Transparency International Slovensko (TIS). „Z hľadiska zákona v popisovaných prípadoch zakázaný konflikt záujmov nie je. Inú ako zákonnú stránku tohto problému nám neprislúcha hodnotiť,“ uviedol Ivan Rončák, koordinátor samosprávneho programu TIS.

Text a ilustračné foto: Martin Palkovič

Reklama