Samospráva
Kaluža: Termálny vrt vlastní obec, hĺbenie platí firma
Využívať zdroj termálnej vody, na ktorý má povolenie obec, je možné aj v spolupráci so súkromníkmi. Potvrdil to Ján Čuchran, starosta východoslovenskej obce Kaluža, kde štartuje výstavba rekreačného strediska s vonkajšími aj vnútornými bazénmi, toboganmi a welness centrom. Obec Kaluža sa nachádza na brehu Zemplínskej Šíravy, 10 km severovýchodne od Michaloviec.
[singlepic id=28735 w=320 h=240 float=right]Počas telefonického rozhovoru starosta Ján Čuchran ďalej povedal, že termálny vrt do 600 metrov stál 18 miliónov korún. „V súčasnosti máme vodu s teplotou 34 stupňov. Rozhodujeme sa, či pôjde do všetkých bazénov alebo iba do časti. Plánujeme prehĺbenie vrtu do 1 kilometra. Geologické rozbory hovoria, že by tam mohla byť 55 až 65 stupňová voda,“ povedal Ján Čuchran. Náklady súvisiace s prehĺbením vyčíslil na 380-tisíc eur.
Hydrogeologický priesku bol podľa jeho slov vykonaný v spolupráci s ministerstvom životného prostredia, ktoré na tom malo záujem, pretože východ Slovenska zatiaľ nie je hydrogeologicky prebádaný. Potrebné povolenia vybavovali pol roka. „Realizácia samotného vrtu trvala ďalšieho pol roka, ale my sme z každého metra brali vzorku, takže by sa to dalo urobiť aj rýchlejšie,“ vysvetlil starosta. Celý proces začal už v roku 2005.
[singlepic id=28734 w=320 h=240 float=right]Aquapark má byť hotový v júni 2014. Bude stáť na ploche asi 1000 m2 a celkové náklady na jeho výstavbu vyčíslili na 5 miliónov eur. Financuje ich spoločnosť TRR centrum Kaluža, s. r. o., v ktorej má okrem súkromných podnikateľov podiel aj obec. „Pozemky aj vrt sú obecné. Do prehĺbenia zainvestuje obchodná spoločnosť, ktorú sme vytvorili, pretože obec na to nemá.“
Koľko bude stáť technologické zariadenie bazénov s termálnou vodou a ich prevádzka starosta zatiaľ nevedel konkretizovať. Technológie sú podľa neho rôzne. Prešiel vraj už veľa aquaparkov na Slovensku v Českej republike aj v Slovinsku a všade používajú iné zariadenia: „Veľmi sa mi páčila technológia v Podhájskej.“
Na záver dodal, že návštevníci sú rôzni a nie každý sa chce kúpať v termálnej vode. „Niektorí tomu neveria a boja sa infekcií, iní vyhľadávajú liečivé účinky takejto vody,“ uzavrel Ján Čuchran.
Text: Martin Palkovič Foto: www.kaluza.sk
REKLAMA