Connect with us

Koktail

Modelka Nikoleta Kováčová spolu s mamou radí, ako prejsť na „raw food“

Published

on

Reklama

Stala sa tvárou čínskej on-line hry od spoločnosti Perfect World, ako modelka pôsobila nielen v Číne ale aj v Singapúre, Mexiku, Thajsku či Indii. Práve tu sa Piešťanke Nikolete Kováčovej najviac zapáčila raw (v preklade surová, tepelne neupravená) strava. Začala jej preto venovať viac pozornosti. Dnes majú spolu s mamou, ktorú tiež nadchla pre tento štýl stravy, aj vlastný blog Raw Mother&Daughter s receptami a radami pre záujemcov o alternatívy v stravovaní.

https://youtu.be/MFxwHqf3CzQ

Reklama

Hoci Váš blog má názov Raw Mother and Daughter, podľa Vašich príspevkov sa nestravujete len vyslovene surovou stravou, je to tak?

Ako sa stravujem, sa mení z obdobia na obdobie a aj podľa krajiny, kde práve som. Na našom európskom podnebí jem viac vegánskej stravy, v trópoch zase ovocie. Je to prirodzené, lebo ovocie schladí organizmus v 40 stupňových teplotách najlepšie. A v nich človek nemá na varenú stravu chuť. Na Slovensku sa stravujem spôsobom rawtill 4, takže kombinujem raw a vegánsku stravu. V lete viac ovocia a v zime zase viac zeleniny.

Reklama

Čo bolo tou prvotnou príčinou, prečo ste zmenili stravu? Ako modelka ste cítili tlak na udržanie si štíhlej línie?

Áno, modeling bol podnetom, aby som sa starala o to, čo jem, a preto som menila stravu a hľadala nejakú vyhovujúcu. Samotné vegánstvo vzišlo zo situácie, keď som žila v Indii a musela som stravu prispôsobiť krajine a ponuke. Vtedy mi najviac vyhovovala raw strava, teda rastlinná strava, ktorá nie je tepelne upravená. A kedže raw strava vychádza z vegánskej stravy, dostala som sa k princípom vegánstva a začala sa zaujímať o ďalšie súvislosti ako napríklad zdravotné.

raw receptyVegetariánstvo, vegánstvo či vitariánstvo zažíva dosť veľký rozkvet, no u nás mu viac holdujú ženy ako muži. Aké máte skúsenosti, platí to podľa Vás aj v ázijských krajinách, ktoré sú vlastne kolískou takéhoto stravovania?

Myslím, že to platí všade na svete. Vegánstvo zasahuje ženy, lebo sme viac empatické a dokážeme brať etické a environmentálne dôvody, prečo byť vegánom aj veľmi osobne cez lásku k zvieratám, ľudom a deťom. Nezakazujeme si cítiť a prejaviť rôzne emócie, ako to robí veľa mužov. A na druhej strane je na nás kladený oveľa väčší tlak, aby sme boli krásne a štíhle, preto viac riešime zdravú stravu, čo nás častejšie nasmeruje k vegánstvu a vitariánstvu. V Ázii má viac mužov dôvod byť vegánmi či vegetariánmi kvôli náboženstvu. Izrael aj India sú príkladom. Ale dúfam, že rozkvet ešte len príde a muži sa stanú vegánmi v budúcnosti aj kvôli ženám. Nateraz je z vegánov asi 70% žien.

Vy ako modelka dosť cestujete. Ako si poradíte? Hoci je to s ponukou v reštauráciách lepšie ako kedysi, predsalen, nie vždy máte po ruke toľko ovocia a zeleniny, ako by ste potrebovali…

To, že pridávam k raw strave aj tú vegánsku, mi veľmi uľahčuje cestovanie. Ale dnes si už v každom lietadle si môžete vybrať raw alebo vegánske menu, akurát to raw je pre skutočného vitariána len taká jednohubka. Preto si do lietadla, alebo na akúkoľvek cestu, balím praktické ovocie ako datle, figy a banány, ktoré majú dostatočnú energetickú hodnotu. V Bratislave je výber pre vegánov už celkom slušný. Vždy som ale pripravená a nosím si svoje ovocie, aspoň zrele banány, takže hlad nehrozí.

mexicoViacero ľudí, ktorí skúšali prechod na vegeteriánstvo ho častokrát vzdali aj preto, aby si nemuseli stále pripravovať svoje vlastné jedlo a neboli odkázaní mať doma väčšie zásoby ovocia a zeleniny len pre seba, ako by ste im poradili?

Problém je len vtedy, ak človek nechce investovať do varenia a nakupovania viac času a chce mať len tak všade vegánske jedlo, čo ešte nie je možné. Ale existuje veľa ľahkých a rýchlych vegánskych receptov a ak varenie človeka baví čo len trochu, nebude mať problém. Ak má ešte aj iný dobrý dôvod, prečo byť vegánom, že nechce ubližovať planéte ani zvieratám, tak ho to neodradí. Ak niekoho odradí príprava vlastného jedla, je to len výhovorka a vzdanie sa bez boja. Preto radím hlavne: stanoviť si priority a nebyť vegánom len pre seba. Lebo často vlastné zdravie alebo chudnutie ako motivácia nestačí. Ale jeden pohľad na realitu z našich fariem a bitúnkov z nás vie spraviť vegánskych šéfkuchárov. Trend je, našťastie, taký, že vegánske jedlo bude len dostupnejšie a táto prekážka našej pohodlnosti zmizne. Treba sa ale o to aj zaslúžiť a dožadovať sa vegetariánskych a vegánskych jedál v každej reštaurácií, kde stolujeme. Ozvať sa a neskrývať svoje stravovacie preferencie.

Na Vašom blogu ponúkate aj poradenstvo, prednášky či spoluprácu ohľadom raw stravovania. Sú podľa Vás u nás ľudia na zmenu stravy pripravení?

Keď ľudia hľadajú alternatívu, tak už sú pripravení. Často nemajú reálnu predstavu, ako spraviť zmenu úspešne, ako začať, nemajú všetky informácie a preto máme aj náš blog alebo youtube. Keď záujemca získa informácie, motivujú ho, bude sa mu to zdať ľahšie a stane sa vegánom či rawvegánom bez väčších problémov.

Nie je potrebné aj sledovať svoj zdravotný stav počas prechodu na iný typ stravovania? Ako ste to riešili a riešite Vy? Radíte sa s lekármi?

Každý by mal určite sledovať, ako sa správa jeho telo, aké má chute a či nastávajú zmeny, ktorými prechádza na začiatku alebo sa deje niečo iné. Ak človek chce, môže zájsť na kompletnú zdravotnú prehliadku pred zmenou stravy a potom po pol roku či roku na vegánskej strave. Ale ak je človek všeobecne zdravý, ako som bola ja, tak to podľa mňa nemusí nejako aktívne riešiť. Ja som za doktorom zašla až po roku vegánstva na preventívnu kontrolu, potom som bola darovať krv. Tak som si odsledovala, že sa mi zlepšil tlak, železo a celkovo krvné testy, a vtedy som to konzultovala aj s doktorom, čo bolo veľmi príjemné, keďže lekár bral vegánstvo ako bežnú vec. Najradšej by som každému odporúčala ísť za svojim lekárom a poradiť sa, ale to záleží aj od doktora. Nie všetci sa s vegánstvom stretli a vedia pacientovi poradiť, môžu ho dokonca zbytočne vyplašiť fámami, napríklad o nedostatku bielkovín.

mangoNa svojom blogu píšete, že s mamou nezdieľate jeden kontinent…Stále ste ešte v Ázii? Kde konkrétne?

To bola pravda, keď som to písala, žila som vtedy v Singapúre a mama na Slovensku. Posledný rok som ale strávila v Bratislave až na výlet do Japonska, takže kontinent sme mali na čas rovnaký. Cestujem stále rada a niekedy nie som na Slovensku aj pol roka. Modeling ale postupne odsúvam na druhú koľaj, takže môžem byť na Slovensku viac a venovať sa tak aj viac svojmu blogu.

Nikoleta Kováčová pochádza z Piešťan. Po absolvovaní Gymnázia sv. Michala Archanjela začala študovať žurnalistiku na Univerzite Komenského. Zlákalo ju cestovanie a od 19-tich rokov sa naplno venuje modelingu. Viac ako tri roky žila v krajinách ako Čína, Thajsko, India, Singapúr, Mexiko. V roku 2012 sa stala tvárou počítačovej hry v Číne. V súčasnosti sa spolu s mamou venuje svojej stránke s receptami a poradenstvom k surovej strave: Raw Mother&Daughter.

Zhovárala sa: Adriana Drahovská, foto: archív Nikolety Kováčovej, FB Raw Mother&Daughter

 

Reklama