Rozhovory
Elektrárňa Piešťany ožíva, orientovať sa chce najmä na mladých
Bývalá obecná dieselová elektráreň zo začiatku minulého storočia bude od soboty 8. novembra opäť slúžiť verejnosti. Historickú budovu na Staničnej ulici v Piešťanoch premenila Západoslovenská energetika na kultúrno-vzdelávaciu inštitúciu a pomaly ožíva.
REKLAMA
Objekt energetici citlivo zrekonštruovali podľa návrhov mladých architektov Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina a nedávno ašpirovala na cenu za architektúru. Hoci C.E.Z.A.R-a nakoniec nezískala, stále je v hre ocenenie Stavba roka. Čo všetko vlastne vynovená Elektrárňa návštevníkom ponúka, sme sa porozprávali s jej programovou riaditeľkou Máriou Landlovou.
Akým smerom sa aktivity elektrárne budú uberať?
V prvom rade sa chceme orientovať na mladú generáciu a jej vzdelávanie, ponúknuť návštevníkom možnosť zmysluplne stráviť čas. Napríklad pri Interaktívnej výstave, kde dostanú nielen zaujímavé informácie, ale exponáty si tiež môžu ohmatať, poobzerať. Na fyzikálnych worshopoch zasa tvoria a učia sa zároveň. Prvé priaznivé ohlasy od školákov z Majcichova či Zlatých Moraviec už máme na našej facebookovej stránke. Ponúkame im niečo iné, než na čo sú zvyknutí, a to sa im páči.
Orientujete sa teda najmä na školy?
Určite nie, vzdelávacie programy sú určené aj pre rodiny s deťmi. Kam môžu ísť, keď je napríklad zlé počasie? Do kina? Alebo do nákupného centra? Preto máme otvorené pre verejnosť aj v sobotu a v nedeľu. Doobeda ponúkame lektorované programy a poobede prehliadky Elektrárne. Chystáme päť druhov workshopov a štyri stále programy, ktoré nadväzujú na históriu energetiky. Na jar by sme chceli spustiť aj vonkajší projekt Záhradu štyroch živlov.
Všimla som si, že v jednej z miestností máte výstavu. Budete sa venovať aj kultúrnym podujatiam?
Áno, okrem vzdelávania máme v pláne venovať sa aj kultúre. Teraz máme v objekte napríklad výstavu fotografií Piešťanské nakúkanie, ktorá zobrazuje schátrané architektonické skvosty v našom meste a výstavu umeleckých diel výtvarníčky Eriky Miklos. V cykle Nedele v Elektrárni najbližšie pripravujeme dve rozprávkovéé predstavenia o 14,30 popoludní – Hugo, Frigo Bublina (23. 11.) a Vyšla hviezda nad Betlehemom (14. 12.) Pozvať by som chcela návštevníkov aj na vianočný koncert mladých umelcov Lucie Lužinskej, Borisa Čellára a Swingless Jazz Ensemble, ktorý sa bude konať 7. decembra o 16. hod.
Ako sa o vašich ďalších aktivitách ľudia dozvedia? Internetová stránka www.elektrarnapiestany.sk zatiaľ aktuálne informácie neponúka…
Áno, to je pravda, ale pracujeme na tom. Zatiaľ dávame správy na facebook, pripravujeme plagáty, inzeráty a informovať budeme aj prostredníctvom vášho portálu www.pnky.sk a stránky Mesta Piešťany. Do budúcna plánujeme aj osobne osloviť školy a pripraviť harmonogram návštev, veď už na budúci týždeň privítame jedenásť tried.
Mária Landlová pochádza z Piešťan a pôvodným povolaním je divadelná herečka. Profesia ju zaviala do viacerých divadiel na Slovensku. Okrem divadla však pôsobila aj ako PR a zástupkyňa riaditeľky kreatívneho centra mladých v Divadle Ludus, manažovala protetickú firmu a venovala sa finančnému poradenstvu. Možnosť využiť všetky svoje skúsenosti, lásku k umeniu a prácu s mladými ľuďmi chce naplno využiť v Elektrárni Piešťany. Ako sama hovorí: „Vraciam sa domov. Elektrárňa mi dáva nové možnosti, chceme ponúknuť ľuďom zmysluplne tráviť voľný čas, komunikovať a stretávať sa.“
Stará elektráreň na Staničnej ulici č. 51 v Piešťanoch bola postavená v roku 1906. Aktívne slúžila do roku 1945. Pre svoje technické a architektonické hodnoty bola zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Traduje sa, že každý Piešťanec mal v nej svoju tehlu. Túto myšlienku rozvíjal návrh jej rekonštrukcie, ktorý mal ambíciu v nej vytvoriť miesto pre každého. Nové „Eureka centrum“ typu hands-on science predstavuje svet energií najmä deťom a mladým, pritom vytvára priestor pre invenciu a kreativitu. (Informácia z facebookovej stránky Elektrárne Piešťany)
Názov projektu Elektrárňa Piešťany sa odvíja od nápisu, ktorý dominuje priečeliu budovy. Majiteľom objektu je Západoslovenská energetika, a.s., ktorá tehlovú budovu zrekonštruovala. Rekonštrukcia s rozpočtom približne 3,8 milióna eur začala v apríli roku 2012 a vychádzala z návrhu vtedajších študentov architektúry Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina.
Prečítajte si aj:
Navštívte Elektrárňu Piešťany už tento víkend
Nová Elektrárňa má ambície vzdelávať aj baviť
Text a foto: A. Drahovská