Novinky
Stačilo jedno rozhodnutie a ušetrili 36 000 plastových pohárov ročne. Inšpirujte sa firmou ON Semiconductor Slovakia
Firme, ktorá zamestnáva v Piešťanoch a Bratislave viac ako 350 ľudí, sa podarilo prebudiť tímového ekologického ducha. Začalo sa to plastovými pohárikmi, ktoré v ON Semiconductor nahradili klasickými šálkami. Postupne pribudli ďalšie eko-riešenia, ktoré sú dôkazom, že chrániť životné prostredie sa dá aj z kancelárie.
V spoločných kuchynkách začali šetriť vodu umývačky riadu, na chodbách pribudli koše na triedenie odpadu, na parkovisku parkuje nový hybridný automobil a všetky svietidlá postupne firma vymieňa za šetrnejšie LED svetlá, čo podľa výpočtov prinesie na konci procesu v roku 2021 úsporu elektrickej energie o 8-10%.
Sympatickým je aj nový spôsob občerstvenia na mítingoch. Káva sa v Piešťanoch servíruje v keramických šálkach, cukor v cukorničkách, nie v papierových vrecúškach a namiesto balených minerálok sa na poradách podáva voda v sklenených džbánoch. Firma tiež nedávno napojila výdajníky na vodu priamo na rozvody pitnej vody , čím sa ročne ušetrí 2600 ks barelov s vodou, ktoré sa pravidelne dovážali v plastových bandaskách.
„Sú to práve drobnosti na dennej báze, ktoré dokážu na konci roka prekvapiť veľkým objemom”, tvrdí Peter Szabo, špecialista pre bezpečnosť a životné prostredie a vysvetľuje ekologické zmýšľanie: “Sme firma, ktorá inteligentnými mikročipmi významne ovplyvňuje svetový trh. Angažujeme sa napríklad v elektrifikácii automobilov, aby sme pomohli znížiť množstvo emisií v ovzduší. Naša spoločenská zodpovednosť má globálne rozmery, ale začína sa už na lokálnej úrovni – samotným príchodom do práce. Oficiálny enviroprogram, ktorý vznikal v spolupráci s odborníčkou na bezodpadový spôsob života a zakladateľkou blogu Zero Waste Slovakia, má vo firme za cieľ nielen znížiť spotrebu elektriny, tepla, pitnej vody, tvorbu emisií, produkciu odpadu, ale aj vtiahnuť do enviro sveta všetkých zamestnancov spoločnosti, ktorí môžu idey preniesť do svojich domácností.“
Firma pre svojich ľudí v rámci enviro programu pripravila niekoľko užitočných workshopov, z ktorých vyplynuli viaceré drobné eko-opatrenia na dennej báze.
„Učíme sa s kolegami správne vetrať, klimatizovať priestory, aj dôslednejšie vypínať všetky spotrebiče vo firme. Toto všetko sú maličkosti, ktoré spoločne v konečnom dôsledku už nie sú až tak zanedbateľné,“ konštatuje Peter Szabo.
Princípy zero waste sa všeobecne dajú zhrnúť do 5 jednoduchých anglických pokynov: Refuse, reduce, reuse, recycle and rost. Odborné workshopy motivujú ľudí z ON Semiconductor aj k ekologickejšiemu fungovaniu mimo práce. Zamestnanci stále viac sami prichádzajú s nápadmi, ako a kde nakupovať bezobalovo, ktoré veci je jednoduchšie si požičať, vymeniť, opraviť alebo prerobiť. Samotné vyhadzovanie do koša by malo prísť až v konečnom štádiu, ak sa zvážili všetky predošlé kroky .
„Samozrejme. Teória je pekná vec, v praxi to ide ťažšie, ale sme radi, že sa nám to pomaly darí. Prvý princíp zero waste Refuse (Odmietni, čo nepotrebuješ) sme napríklad uplatnili pri samotnom prechode z plastových pohárikov na šálky. Každý zamestnanec mal možnosť zobrať si firemnú šálku, ale zistili sme, že mnohí kolegovia majú doma nejaký obľúbený hrnček, ktorý si jednoducho priniesli do roboty, a tak sme okrem financií ušetrili aj životné prostredie, pretože každá nová vec musí byť niekde a z niečoho vyrobená“, približuje Szabo.
Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť, a keďže zamestnanci v Piešťanoch prijali enviro zmeny veľmi dobre, vedenie priebežne pracuje na nových ideách. Nedávno pribudol počet triediacich košov na ďalšie druhy odpadu. Zamestnanci tak môžu deliť vzniknutý odpad na papier, plast, tetrapaky, sklo a kov. Vo firme sú aj koše na batérie a žiarivky, kam môžu nosiť zamestnanci tento odpad aj z domácností. „Veľkým krokom k zvýšeniu účinnosti triedenia odpadov bolo vytvorenie tzv. triediacich ostrovčekov na chodbách a úplne zrušenie košov v kanceláriách“, pokračuje Szabo.
Firma tiež vybudovala automatické zavlažovanie trávnatej plochy využívajúce zdroj podzemnej vody, čo bude činiť úsporu 19% z ročnej spotreby pitnej vody. Zmenou je aj to, že za účelom eliminácie problému dlhodobo rozsvietených svetiel sú najmä na problémových miestach inštalované pohybové senzory, prostredníctvom ktorých sa svetlo automaticky zapína a vypína.
„Zdá sa, že sa nám tento rok podarí splniť misiu nášho lokálneho enviro programu, čo je skvelé a motivuje nás to do ďalších aktivít. Celosvetovo pre ON Semiconductor pracuje viac ako 36 000 ľudí, a keď budeme rozmýšľať ekologickejšie na globálnej aj lokálnej úrovni, dokážeme veľké veci“, hodnotí pozitívne naštartované zmeny HR manažér Peter Jurčík.
PR