Novinky
Prírodné plochy zamrzli a lákajú korčuliarov
Už niekoľko dní sú zamrznuté stojaté prírodné vody. Ľudia sa korčuľujú na rybníkoch a jezerách sú vo Veľkom Orvišti, na Striebornici, alebo v Drahovciach, prípadne na potoku Dubová. Láka aj Sĺňava, kde sa už bolo povoziť pár odvážlivcov. Váh je však predsa len tečúca rieka a nie je úplne zamrznutý, preto treba byť nanajvýš obozretný a radšej neriskovať.
Rybník vo Veľkom Orvišti, jazerá v Drahovciach, či Striebornicu korčuliari otestovali už pred pár dňami. Ľad je pevný aj na okrajoch a nie je problém sa naň dostať. Obozretný treba byť pri vyústení rybníkov, či na miestach kde do nich vteká voda. Tu je ľad tenší.
Odvážlivci už vyskúšali aj korčuľovanie na stojatejších vodách Sĺňavy. Korčuľovalo sa na zátoke Lodenice a rovnako v Ratnovskej zátoke. Podľa korčuľujúcich má ľad 12 cm a avšak viac do stredu Sľňavy už praskal. Ľad na Váhu nie je kompaktný a sú v ňom nezamrznuté miesta. Rovnako brehy Váhu sú lemované popraskaným ľadom, čo je spôsobené kolísaním hladiny rieky. Korčuľovanie v týchto lokalitách nie je vhodné.
Ak sa chcete korčuľovať na prírodných plochách, určite nechoďte sami. V prípade, že sa náhodou preboríte a nemáte pri sebe pomoc, hlasno kričte. Hasiči odporúčajú postihnutému pokúsiť sa zbaviť oblečenia, ktoré ho po nasiaknutí vodou ťahá smerom ku dnu a snažiť sa čo najmenej vysilovať. „Najdôležitejšie je udržať človeka nad hladinou pomocou lana, konáru, oblečenia, alebo trebárs hokejky, ak sa preboril pri hraní hokeja. Pri jeho záchrane je veľmi dôležité rozložiť váhu, ľahnúť si na ľad, ak je to možné, snažiť sa ho vytiahnuť a samozrejme privolať čo najskôr pomoc na číslach 112 alebo 150,“ vysvetľuje piešťanský hasič nadporučík Martin Piškula, čo by mal robiť záchranca. Hasiči každoročne trénujujú na zamrznutom Váhu záchranu preborených.