Blogy
Blog Jiřího Raisa: Tamajka je mimo hru, teraz treba odpratať Hudcoviča
Zvolebnieva sa. V sobotu 4. novembra 2017 sú krajské voľby. Kandidátov budeme poznať 5. septembra. Novú samosprávu Piešťan spoznáme na konci budúceho roka. Začína predvolebná kampaň, pričom prví začínajú „novinári“. Dal som to slovo do úvodzoviek, lebo novinárčina sa dá robiť rôzne. Možno písať pravdu. Možno písať polopravdu a tiež úplné lži. Vo svojom predošlom blogu som sa snažil vysvetliť ako funguje samospráva. Nie každý si to prečítal. Nasledujúci text sa aj mne zdá pridlhý. Ale čo? Na jednu vetu polopravdy sa ťažko odpisuje jednou vetou pravdy.
Cielená antikampaň na poslanca mestského zastupiteľstva a chvíľu viceprimátora Tomáša Hudcoviča je citeľná už dlho. Poplatné piešťanské média však ani počas leta nezaháľajú a prekrúcajú fakty a očierňujú meno tohto človeka, ktorého si ja vážim. Zverejnené veci možno bežnému čitateľovi a divákovi uniknú, ale podprahovo sa v ňom fixuje, že za všetko zlé môže Hudcovič. Prečo to títo pseudonovinári robia? Odpoveď iste všetci poznáte. Poctivý človek je dnes prekážkou, ktorú treba odstrániť.
Dovolím si uviesť pár príkladov, aby ste pochopili čo sa tu deje. Televízia Piešťany v uplynulých dňoch prišla s bombastickou informáciou, že Mesto Piešťany nedostane eurofondy na výstavbu bazéna. Popravde si myslím, že vzhľadom na situáciu, čas a spôsob podania žiadosti, sa to dalo čakať. Čo ma však zarazilo je, do akého kontextu vtiahol autor príspevku MT poslanca Hudcoviča. Citujem: „Kým mesto Hlohovec odsúhlasilo návrh investora a podpísalo s ním zmluvu, v Piešťanoch na návrh poslanca Hudcoviča podmienili uzavretie zmluvného vzťahu zložením 300 tis. kvitancie, na ktorú však investor nepristúpil. Suma sumárum, v Hlohovci pokračujú prípravné práce na výstavbu bazéna ďalej s tým, že v stredu bola na miestny stavebný úrad podaná žiadosť o vydanie stavebného povolenia a na jeseň sa má začať stavať.“
V celkovom kontexte to vyznieva tak, že projekt zmaril Hudcovič. Realita je však úplne inde. Investor chcel od Mesta Piešťany pozemok na stavbu bazéna za 1 euro, pretože ho mienil založiť v prospech financujúcej banky, či iného peňažného ústavu. Mesto by pri takomto predaji prišlo o akúkoľvek kontrolu nad pozemkom. Ak by investor prestal platiť banke, tak mu pozemok zoberie a Piešťany nemajú ani pozemok ani bazén. V minulosti už máme v Piešťanoch obdobný prípad. Logickým krokom bolo teda aspoň čiastočne sa zo strany mesta zabezpečiť. Preto komisie i viacerí poslanci požadovali od investora bankovú záruku vo výške 300 000,- EUR minimálne do doby nadobudnutia právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia stavby „Mestská plaváreň a wellness“. Následne by sa investorovi peniaze vrátili a pozemok by bol jeho za 1 euro. Pri investícii tuším 2,7 milióna, ktorú plánoval, by založenie takejto sumy na cca rok, rok a pol výstavby, by to investorovi nemalo robiť problém. Problémom však bolo, že nepresvedčil na financovanie bankové domy, ktoré k tomuto projektu pristupovali s veľkou opatrnosťou.
Ešte k slovíčku kvitancia. Nie som si istý, či autor presne vie o čo ide. Kvitancia je potvrdenie veriteľa, že dlžník splatil dlh. Tu nebol dlh, tak nebola ani kvitancia. Banková záruka je potvrdenie banky, že preberá za dodávateľa (investora) záväzok zaplatiť. Ak dodávateľ chce stavať z bankového úveru a banka mu poskytne úver, tak mu samozrejme dá aj bankovú záruku. Banková záruka je finančný nástroj používaný všade na svete a banky ho rady za poplatok urobia.
Ďalším príkladom ako sa snažia média pošpiniť T. Hudcoviča a klub Spoločne pre Piešťany je článok Jozefa Vojčiniaka v Piešťanskom týždni. Ten v polovici júla písal o situácii v Bytovom podniku a aj on očierňuje. Citujem: „Doplatí na to občan? … Okrem správy mestských nájomných bytov a domov, ktorých je však už minimálne množstvo, je to predovšetkým výroba a distribúcia tepla do väčšiny domov a bytov v meste. To sú jeho hlavné generátory zisku. A ak súčasné vedenie mesta a niektorí poslanci zoskupení v Spoločne pre Piešťany tvrdia, že bytový podnik by mal do mestskej pokladne prinášať viac financií, tak sa to dá len zvyšovaním cien za teplo a správu bytov a budov aj za tie v súkromnom vlastníctve.“ Účelovo navodzuje dojem, že je tu snaha Hudcoviča, keďže práve on hovoril o tom, že peniaze do rozpočtu mesta, ktoré nutne treba na rozvojové projekty, by mohli byť aj z Bytového podniku. Nikdy však nepovedal, že vďaka zvyšovaniu cien. Autor akosi úmyselne zabúda, že sa dá prestať plytvať a efektívnejšie hospodáriť, dajú sa zaviesť nové technológie, znížiť úniky…
V Piešťanskom týždni nájdete tiež príklady ako Hudcovičove meno a meno SpP nemôže byť spomenuté v pozitívnom kontexte. Príkladom je článok Nové ležadlo vyrobili štyri architektky. V ňom sa dozviete aj toto: „Boli tam ešte traja chlapi piešťanskí aktivisti z projektu Tvoríme Lido. „Opravujeme schody, lebo sú už trochu neisté,“ prezradil jeden z nich. Muži opravovali nielen kovovú konštrukciu schodov, ale upevňovali aj drevené dosky na nej.“ Dvaja z týchto bezmenných chlapov boli Tomáš Hudcovič a Peter Tremboš, ktorí sú aktuálne poslancami MsZ, ale obaja už roky participujú na tom, aby Lido bolo aspoň také, aké je. To sa zrejme do vytvárania negatívneho obrazu o týchto ľuďoch nehodí, preto o ich menách pri pozitívnej veci ani zmienka. To isté pri poslednej akcii, keď dobrovoľníci zabezpečovali upratovanie Vážskeho ostrova s klientami azylového domu Domum a Charity. V článku Ľudia v núdzi upratali Vážsky ostrov sa dočítate: „Zapojila sa aj dvojica mužov, ktorým piešťanská radnica trikrát týždenne za upratovanie Lida dáva namiesto pláce gastrolístok.“ To, že títo ľudia chodia na Lido vďaka aktivite T. Hudcoviča, keď jeho cieľom bolo vytipovať počas jarných brigád ľudí, ktorých by bolo možné postupne aj takýmto spôsobom vrátiť do pracovného procesu, sa žiaľ nedočítate.
Vážení čitatelia na začiatku tohto volebného obdobia pseudonovinári „šili“ do Tamajku. Tamajka sa akosi „dostal z hry“. Teraz šijú do Hudcoviča. Prečo? Na to už niekedy v roku 1936 odpovedal Jan Werich na adresu českých novinárov, ktorí hanobili prezidenta Beneša a vtierali do priazne hitlerovského Nemecka: “Oni to dělají částečně z blbosti a částečně za cizí peníze!“
Jiří Rais