Connect with us

Adam Rehák

Blog Adama Reháka: Vršatecký hrad – zrúcanina hradu s krásnym náučným chodníkom

Published

on

Reklama

Dnes vám opíšem moje putovanie za hradom v Bielych Karpatoch, ktorý síce nie je dominantou tejto lokality, ale určite sa ho oplatí navštíviť. Hrad mi odporučil jeden môj známy, ktorý tu už turistiku absolvoval. Hrad sa ani nenachádza ďaleko od Piešťan, čiže nebolo nad čím váhať. Opäť sa ku mne pripojila aj milá spoločnosť a v krásne jesenné popoludnie vyrážame smer Vršatské Podhradie.

Štartujeme z Piešťan a pripájame sa na diaľnicu smer Trenčín až po Ilavu, kde schádzame z diaľnice do obce Pruské a do Vršatského Podhradia. Cesta trvá 50 minút za ideálnej premávky. Parkujeme na parkovisku pri hoteli Vršatec, ktorý sa nachádza v dedine hneď za hrebeňom bradla. Cesta ide iba priamo a navigujú vás aj informačné tabule, takže zablúdiť sa nedá.

Reklama

Vršatecké bradlá

Už pri príchode do dedinky vidno krásu tohto monumentu Bielych Karpát. Mne osobne pripomenuli dovolenku v talianskych Dolomitoch. Najmä pohľad na Javorník, jeden z vrchov bradla. Zaparkujeme a prichádzame k tabuli so šípkami, ktoré nás nasmerujú kam všade sa dá ísť. My si určitou nepozornosťou a náhodou vyberáme náučný chodník Vršatecké bradlá a vôbec túto možnosť neľutujeme.

Náučný chodník Vršatecké bradlá

Hneď na začiatku cesty ideme do kopca po lesnej cestičke a nevieme sa vynadívať na výhľad okolo. Výhľad je tu naozaj hlavná devíza celej turistiky. Po cca 15-tich minútach sa dostávame na malú čistinku, odkiaľ nás značka vedie zas cestou dolu cez naozaj krásny farebný les. Chodník je prejazdný v pohode aj v teniskách, ale treba si dávať pozor na šmýkajúce sa lístie. Prechádzame krásnym bukovým lesom s kamennými prvkami, ktoré do lesa krásne zapadajú.

Reklama

Po asi 45-tich minútach sa dostávame na lúku, odkiaľ sa dá pozrieť na šíri les, ale aj krásu bradla z inej strany. Značka nás ale opäť vedie do lesa, tentokrát sa dostávame už na úzku asfaltovú cestu. Cesta vedie smerom späť do Vršatského Podhradia a bude trvať ešte hodinu. Chôdza po asfaltke je pohodlnejšia, no okolie vôbec nestráca na svojej kráse. Keďže nejdeme iba rovno, stále sa nám odhaľujú nové obzory. Chodník vedie okolo celého bradla a teda ho vidno z každej strany. Príchod k východiskovému bodu, teda na parkovisko, nám trvá presne 2 hodiny aj s malými prestávkami.


Zrúcanina hradu

Na hrad sa dostanete aj keď si vyberiete cestu po náučnom chodníku. Stačí odbočiť cca 100 metrov pred parkoviskom doľava, kam vás samozrejme navedie aj informačná tabuľa. Po asi 10 minútach sa dostávate k dnes už ruinám hradu, konkrétne dolného hradiska. Nanešťastie horné hradisko je pre verejnosť uzavreté. Na dolnom hradisku toho veľa nie je, ale ruiny sú zaujímavé a máte možnosť pohľadu z iného uhla. My sa pár minút kocháme nádherou jesene a pomaly ideme smerom k autu po ozaj krásnej turistike.


PS: Na hrad sa dá samozrejme dostať aj bez absolvovania náučného chodníka. Stačí ísť z parkoviska smerom doprava, akoby ste sa vracali domov a po cca 100 metroch odbočiť doprava. Ja ale samozrejme odporúčam prejsť náučný chodník, ktorý je v tomto prípade zaujímavejší ako hrad.
Vedeli ste že? Vršatecký hrad je jeden z najvyššie položených hradov na Slovensku a ruina sa z neho stala až po výbuchu pušného prachu v 18. storočí.

Adam Rehák

Reklama