Connect with us

Blogy

Blog Adama Reháka: Skalka pri Trenčíne – zrúcanina kláštora a zároveň najstaršie pútnické miesto na Slovensku

Published

on

Reklama

Dnes vám predstavím zrúcaninu kláštora umiesteného akoby v skale s neobyčajnou duchovnou atmosférou. Na tento výlet som bol pozvaný partiou priateľov, ktorí mi toto miesto už dávnejšie odporúčali navštíviť, takže som neváhal a s pozvanie som prijal. Vyrazili sme z Piešťan a išli po diaľnici do Trenčína, kde sme odbočili na Nemšovú a ďalšia dedina po Zamarovciach bola hneď náš cieľ Skalka nad Váhom. Tí, ktorí nemajú diaľničnú známku môžu ísť rovnakým smerom, avšak do Trenčína budú musieť ísť po starej ceste cez dediny. Cesta trvá cca. 40 minút, cez dediny to bude tak do hodiny.

Pred Skalkou je malé provizórne parkovisko, kde nie je problém zaparkovať. Všetci vystupujeme z áut skontrolujeme deti a ideme po cestičke k vytúženému kláštoru. Hneď po pár metroch sa dá navštíviť malá jaskyňa, kde Vás čaká milé prekvapenie v podobne spiacich netopierov. Po krátkej zastávke v jaskyni pokračujeme v ceste, ktorá je naozaj nenáročná a veľmi krátka – čiže za 5 minút ste pri vchode.
SKALKA
Dostávame sa pred vchod, kde na mňa čaká až neuveriteľné prekvapenie. Plastová škatuľa s nápisom dobrovoľné vstupné. Ideme ďalej a za vstupnou bránou sa nachádza malý prístrešok s trávnikom, lavičkami a okrasnou skalkou. Pod prístreškom čaká milá pani, (všetko tam funguje na princípe dobrovoľníctva), ktorá nám ponúka krátky sprievod aj s prednáškou, ktorá je zahrnutá v dobrovoľnom vstupnom. Samozrejme môžete odmietnuť, ale my súhlasíme a veru neľutujeme. Pani vám spraví prehliadku asi na pol hodinu, v ktorej sa dozviete históriu kláštora aj so zaujímavosťami. Tí, ktorí sa boja, že prednáška bude zameraná na kresťanstvo a cirkev sa nemusia báť a vrelo odporúčam súhlasiť každému bez ohľadu na vierovyznanie. Keďže je to ale bývalý kláštor a pútnické miesto, samozrejme že uvidíte veci týkajúce sa aj kresťanstva, ale viac prezrádzať nechcem. Počas prehliadky sa aj dozviete, že na kopci, v ktorom je kláštor umiestnený, je aj náučný chodník, ktorý si môžete v rámci príjemnej prechádzky prejsť. Na záver sa zapíšeme do knihy návštev, kupujeme niečo na pamiatku a vyberáme sa smerom do lesa, kde náš výlet pokračuje.
Tip : Pri knihe návštev sa nachádza zvon zo zvonice v kláštore, na ktorý sa dá zazvoniť. Určite vyskúšajte.
Náučný chodník
Celý náučný chodník je vlastne okruh okolo kláštora po kopci a pod kláštorom okolo rieky Váh. Chodník začína schodmi smerom na vrch kopca.

Reklama

Ideme cez hustý les, ktorý nám poskytuje veľmi príjemný prírodný tieň, čo ocenili najmä deti. Asi po 10-tich minútach sa dostávame k prvej informačnej tabuli, ktorú letmo prečítame a pokračujeme na vrchol kopca. Asi po ďalších 10-tich minútach sa dostávame na vrchol a k ďalšej tabuli. Tu si na chvíľu sadáme a dopĺňame tekutiny. Zvyšok cesty sa ide už len rovno alebo dolu svahom, čo oceňuje väčšina partie. Asi po 20-tich minútach sa cestou dole dostávame k pekne spravenej krížovej ceste vytvorenej kamennými obeliskami. Po prejdení krížovej cesty sa pred Vami zjaví malý kostol tzv. Malá skalka na kamennom brale, v ktorom sa normálne slúžia aj omše. Ku kamennému bralu sa viaže aj legenda, ktorú sa dozviete na prehliadke v kláštore. Na chvíľu sa zastavujeme kvôli oddychu, krásnemu výhľadu a pokračujeme popri Váhu smerom k autám, čo nám trvá asi 25 minút . Prichádzame k autám zdravo unavení a s krásnym zážitkom, ktorý si odtiaľto odnesie určite každý z Vás.

Reklama

Adam Rehák

Reklama