Názory a komentáre
Zvykové právo pri parkovaní funguje, ale dokedy?
Vyhodiť rýchlosť, nepoužiť ručnú brzdu a dobre si zapamätať, kde približne ste auto nechali. Tieto a ďalšie zvyky odporujú platným nariadeniam, ale v praxi sa osvedčili.
[singlepic id=10178 w=520 h=340 float=center]
Obyvatelia sídliska Adam Trajan v posledných rokoch vytvorili unikátny systém nepísaných pravidiel, ktoré nahradili neúčinnú legislatívu. Krehký poriadok by mohla narušiť aj obyčajná návšteva mužov zákona. Zo sídliska je vďaka tomu westernové mestečko bez šerifa.
Až na výnimky to funguje bezchybne. V minulosti sa vyľudnenými ulicami často ozývalo bezmocné trúbenie. Niekto zabudol vyhodiť rýchlosť a vozidlom blokoval iného. Potom záležalo už len na tom, či sa odváži prísť na parkovisko a čeliť nahnevanému spoluobčanovi.
Dnes sa už šoféri dokážu dohodnúť aj pri jazde ulicou, ktorá sa večer zdanlivo mení na jednosmerku. Nikdy však nie je celkom zrejmé, ktorým smerom je premávka povolená. Preto prvý „uhne“ ten, kto môže. Niekedy je však účinná iba spiatočka. Ak sa medzičasom vytvoril rad, cúva naraz aj viacero vozidiel.
V takýchto prípadoch je lepšie neparkovať hneď pod vlastnými oknami, ale dopriať si prechádzku a nechať auto na menej exponovanom mieste. Pri pomyslení na to, že obdobné problémy čakajú vodiča aj v centre mesta, je najlepšou voľbou bicykel.
Ani platné zvykové právo sa však nedokáže vysporiadať s hroziacou katastrofou v prípade požiaru niektorého z bytov. Hasičské vozidlo by sa k poniektorým panelákom nedostalo ani v nedeľu popoludní, nie to ešte uprostred noci, keď je počet zaparkovaných áut najvyšší.
Ako vidieť na nasledujúcom videu, šírka „jednosmerky“ postačuje osobnému automobilu. Čo v prípade, ak by potrebovalo prejsť hasičské auto s plošinou?
[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=MnX1q2TQsJM[/youtube]
REKLAMA
Autor: Martin Palkovič