Kultúra
Rytmus: Som ich nádej, aby nefetovali a nepili, aby makali, kupovali si diamanty
Akcia Music City s podtitulom „Piešťanský Rytmus“ priniesla do Piešťan skoro dvadsaťštyri hodín hudby. Znela klasika, rock, hip hop, ale aj tanečná hudba v jednom z piešťanských podnikov. Podujatie dostalo názov podľa kontroverzného speváka Rytmusa, ktorý sa s kolegami z kapely Kontrafakt, vrátil po dlhej dobe na vystúpenie do rodného mesta.
[singlepic id=3817 w=320 h=240 float=left]„Dôležité je, že dnes sa tu odohrajú skladby z môjho nového albumu, ktorý je úspešný. Netreba okolo toho robiť rozruch,“ začal rozhovor Rytmus. Na jeho koncertoch sa mnohokrát v prvých radoch objavujú i neplnoleté deti. Na to, či sú jeho texty prešpikované vulgarizmami pre ne vhodné, zareagoval slovami: „Som ich nádej, aby nefetovali a nepili, aby makali, kupovali si diamanty a všetko čo chcú. To, že hreším je horšie ako keď sa niekto prezentuje láskou a potom ho nájdu nafetovaného alebo opitého? Toto je pre mňa horšie. Je to farizejstvo.“
[singlepic id=3823 w=320 h=240 float=right]S hip-hopom sa prvýkrát stretol v deväťdesiatom roku a odvtedy sa mu venuje naplno. „Kedysi som mal idoly, dnes už nemám. Idem svojou vlastnou cestou,“ hovorí Rytmus. Tým, že hudbu robí pre peniaze sa netají: „Hudba je v prvom rade biznis. Keď niekto vydá album, dáva ho na pult preto, aby si ho iní kúpili. Nech ten, kto chce hovoriť o komercii a undergrounde, dáva svoje albumy na internet sťahovať zadarmo. Iba vtedy môže hovoriť o undergrounde. Priznávam, že hudbu robím pre „lóve“. Robím ju pre ľudí a chcem za to dostať zaplatené. Stále som tu a mám úspech, ak by to tak nebolo, dnes tu nie sme.“ Kopírovanie zásadne odmieta: „Nikoho nekopírujem. Samplovanie a kopírovanie je veľký rozdiel. Aj Jay-Z urobil Forever Young a je to kopírovanie?“ Na otázku [singlepic id=3818 w=320 h=240 float=left]dokedy si myslí, že vydrží na výslní, odpovedal suverénne: „Dlho. Minimálne ako Jay-Z. Má štyridsať rokov a práve to mi dáva nádej, že aj ja môžem ísť v týchto šľapajách. Mám pevné základy, ktoré som si vybudoval a nedajú sa zničiť. Talent, najlepšie koncerty a albumy sú tam. Nedajú sa vymazať. Môžu na mňa nájsť hocičo. Že som kopíroval? To je všetko slabé.“
YouTube stojí za zrodom mnohých internetových hviezd, ktorých videá si pozrelo obrovské množstvo ľudí. Slovenský raper databázu uznáva: „Kto dnes sleduje hudobné televízie, hudobné klipy? Hudba sa z televízií vytratila. Prišla doba internetu. Každý umelec v Amerike, alebo kdekoľvek, urobí klip a ako prvé ho hneď dá na internet. [singlepic id=3819 w=320 h=240 float=left]Prečo by som mal čakať celý deň na MTV kým pustia môj klip, keď môžem ísť na YouTube a tam si ho pozrieť hneď. Dozvedel som sa, že v diskusiách sa vyjadrujú ľudia z Poľska, Nemecka, rôznych krajín, takže je to úplne v poriadku. Riešim predovšetkým to, aby som mohol robiť čo ma baví a dostal za to peniaze a energiu späť.“
K neveľkému počtu ľudí, ktorých Rytmus uznáva patrí spevák, skladateľ a producent Tomi Popovič. „Človek, ktorého ľudia nepoznajú, urobil príbeh, a dobrú hudbu ako napríklad List otcovi, no je toho oveľa viac. Keď počujem dobrú muziku, dávam šancu novým talentom,“ hovorí Rytmus, ktorý v roku 2006 založil vlastné vydavateľstvo [singlepic id=3822 w=320 h=240 float=right]Tvoj tatko records, kde vydal svoj debutový sólový album Bengoro. „Albumy vydávam pod vlastnou značkou, lebo je to moje dielo, moja kniha, moje všetko,“ hovorí. V roku 2007 vydal Kontrafakt album Bozk na rozlúčku a v roku 2009 Rytmus výberovku Si zabil. „Sú to projekty talentovaných ľudí, každý si robí čo chce a na čo má chuť. Podnikám z každého rožku trošku a slobodne čo chcem. Nemusím sa nikomu spovedať,“ vyjadril sa spevák, ktorý je zvláštnou persónou a práve preto asi priťahuje davy ľudí, ktorí sa v ňom vidia.
Autor: Tatiana Michalková Foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič
[singlepic id=3820 w=320 h=240 float=center]
[singlepic id=3821 w=320 h=240 float=center]
[singlepic id=3824 w=320 h=240 float=center]