Kultúra
Ján Husár predstavuje novodobú vojnovú Realitu
Rozstrieľané budovy v pásme Gazy, elitných ruských vojakov na Kryme, Kozákov dohliadajúcich na priebeh referenda, či ukrajinských vojakov opúšťajúcich základňu. Aj tieto zábery nájdete na výstave fotografií Jána Husára s názvom Realita, ktorú v nedeľu 8. februára otvorili v komunitnom centre ŽiWell.
Vernisáž otvoril a hosťa privítal Aurel Rusnák, o hudobnú zložku sa postaral DJ Wosa. Následne autor predstavil každú fotografiu jednotlivo a povedal krátky príbeh o tom ako a kde ju vytvoril. Ján Husár pracuje ako morský biológ. Vždy sa však snažil robiť veci, ktoré ho bavili a bojovať s tým, čo mu prekážalo. Vďaka koníčkom, svojej odvahe a bezprostrednosti precestoval veľkú časť sveta od Európy, cez Afriku, Áziu, až po Severnú a Južnú Ameriku aj ako fotograf a filmár. Prostredie, v ktorom sa pohybuje, často býva nebezpečné, čoho dôkazom sú zábery z pásma Gazy, konfliktu na Ukrajine, či epidémie Eboly v západnej Afrike. Za posledné dva roky sa ocitol v troch vojnových konfliktoch, ale doteraz neodfotil ani jedného mŕtveho človeka, v čom mu bráni vlastná etika. Výstava fotografií v Piešťanoch je jeho vôbec prvou na Slovensku.
K fotografii, ktorej sa venuje posledné tri roky, sa dostal postupne od filmovania. S tým začal už vo svojich dvanástich rokoch, keď spolu s priateľmi nakrúcal krátke filmy o in-line korčuľovaní. Neskôr sa venoval informačným technológiám a digitálnym ľudským právam, ktoré ho dostali až k diplomacii v Bruseli. Dokument Shark Water a vášeň, ktorú našiel v potápaní ho motivovali k snahe o ochranu žralokov a štúdiu morskej biológie na univerzite v Oxforde. Práve vďaka ochrane žralokov sa dostal k spolupráci s National Geographic. Najbližšie sa Ján Husár chystá v rámci spolupráce so Slovenským Červeným krížom navštíviť Keňu a ďalej plánuje cestu do Stredoafrickej republiky.
Momentálne má Ján Husár v Žiwlli vystavených desať fotografií, vo štvrtok k nim pribudne ďalších desať kusov. Výstava potrvá do 21. marca.
-lt-, Foto: lt a Ján Husár