Kultúra
Búrlivý rozvoj Piešťan zachytáva výstava pohľadníc
Vila Anna, Erna, Paula čí Lívia, to boli poetické mená penziónov, ktoré v Piešťanoch postavili na vrchole stavebného boomu okolo roku 1928. Pod dohľadom známych architektov vznikali v Piešťanoch grand hotely, známy Kolonádový most, školy, nemocnice. To všetko v okolí kúpeľných komplexov postavených v secesnom a funkcionalistickom štýle. Je to výsledok búrlivého rastu a rozvoja Piešťan, ktoré sa v období od roku 1889 do konca druhej svetovej vojny stali svetoznámym kúpeľným mestom. Nechajte sa do tohto príbehu vtiahnuť na unikátnej výstave dobových pohľadníc, ktorú môžete do konca júla vidieť v piešťanskom Auparku.
[singlepic id=45254 w=520 h=340 float=center]
Výstava vznikla v spolupráci s Balneologickým múzeom. Vedenie Auparku inšpirovala kniha Piešťany v zrkadle historických pohľadníc, v ktorej autori Alexander Urminský a Vladimír Krupa predstavujú asi 330 dobových obrázkov. „V Auparku tak budú môcť domáci aj zahraniční návštevníci vidieť výber asi 60 pohľadníc zameraných práve na veľkolepé obdobie rozvoja mesta,“ povedal riaditeľ piešťanského Auparku Jozef Recska.
Spomínané zlaté obdobie sa začalo, keď podnikateľ Alexander Winter v roku 1889 prevzal dovtedy zanedbané kúpele. Výsledky prudkého rozvoja pritom možno vidieť aj dnes, pretože Piešťany sa stali svetoznámym kúpeľným miestom. Okrem domácich si sem chodia liečiť problémy s reumou či pohybovým ústrojenstvom aj hostia z okolitých krajín, najmä z Nemecka, Rakúska, Ruska a Talianska, tiež návštevníci z krajín Perzského zálivu. „V modernej súčasnosti prispieva aj piešťanský Aupark ku kvalite poskytovaných služieb v meste. Aj preto sme radi, že si túto tradíciu v našich priestoroch môžu návštevníci pripomenúť,“ povedal Jozef Recska.
Výstava je rozdelená do viacerých blokov, každý súvisí s iným obdobím. Piešťany boli pred približne storočím dedinou a priľahlé Teplice kúpeľnou osadou. „Mali charakter malého mestečka a nachádzali sa v súčasnom centre Piešťan, v okolí dnešnej Winterovej ulice,“ vysvetľuje riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa. Teplice sa neskôr spojili s Piešťanmi a dominantným priemyslom v mestečku sa stalo, ako inak, kúpeľníctvo.
Text a foto: Tlačová správa