Connect with us

Kultúra

Na Pohode aj hviezdy world music

Published

on

Reklama

Dvaja z najrešpektovanejších umelcov aktuálnej scény world music a džezu – speváčka z Mali Fatoumata Diawara a kubánsky klavirista Roberto Fonseca sú ďalšími z potvrdených interpretov letného umeleckého festivalu Bažant Pohoda 2014. Scénu world music posilní aj trio producentov a DJ-ov z Kanady A Tribe Called Red a bulharská skupina Oratnitza.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=E82BifytoYY[/youtube]

Reklama

Fatoumata Diawara je označovaná za jeden z najkrajších hlasov súčasnej africkej hudby a prezývajú ju aj Kráľovná noci. Nahrávala napríklad s Herbie Hancockom či Damonom Albarnom a jeho projektom Rocket Juice and the Moon, ktorý založil s bubeníkom Tonym Allenom a basákom Fleom z Red Hot Chili Peppers. O Robertovi Fonsecovi sa zase písalo ako o hudobnom zázraku a spolupracoval s najväčšími legendami bohatej kubánskej scény ako Omara Portuondo, Ibrahim Ferrer a Buena Vista Social Club.

Ich spojenie je unikátnym výletom do krajiny afrických predkov, na ktorom spájajú svoje rovnaké hudobné vášne. Stretli sa pri nahrávaní aktuálneho Robertovho albumu Yo, kde Fatou naspievala vokály ku skladbe Bibisa. Album sa stal senzáciou a je nominovaný na Grammy Awards, ktoré budú vyhlásené 26. januára v Los Angeles. Roberto ním vzdáva hold africkým koreňom, mieša tradičné akustické nástroje s elektronikou, nechýbajú exkurzie do sveta džezu, prechádza od silných pesničiek cez karnevalovú kubánsku hudbu až po trip-hopovú atmosféru. „Chcel som ním ukázať rozmanitosť môjho hudobného vesmíru,“ hovorí Fonseca. S Fatoumatou sa napokon rozhodol pripraviť celý koncertný program, v ktorom sa ukážu silné stránky oboch skvelých hudobníkov.

Reklama

Z kanadskej Ottawy pochádza projekt A Tribe Called Red, ktorý produkuje skutočne výnimočnú a u nás neveľmi známu hudbu. Trio aboriginálnych DJ-ov Shub, NDN a Bear Witness uctieva korene tradičnej muziky pôvodného obyvateľstva Severnej Ameriky, kultúry pow wow, ktorá stojí na myšlienke zachovania bohatého dedičstva a vzájomných stretnutí so spevom, tancom a rituálmi podľa starých spôsobov severoamerických domorodcov. Tradičné indiánske popevky a tance spájajú s aktuálnou urbánnou hudbou, s vplyvmi z hip hopu a klubovej elektroniky. Eponymný debut A Tribe Called Red vybral Washington Post medzi desiatku najlepších albumov roku 2012 a verejnoprávne CBC/Radio Canada ho dokonca označilo za jeden z najlepších domácich albumov vôbec. Sila A Tribe Called Red však spočíva najmä v živých vystúpeniach, ktoré dostanú do tanečného tranzu hádam každého.

Z Bulharska zase príde skupina Oratnitza, ktorá je dôkazom, že aj zdanlivo nekombinovateľné hudobné prvky možno perfektne spojiť. Napríklad bulharský folklór s nástrojmi ako austrálske didgeridooo či peruánsky cajon.

Text: Tlačová správa agentúry Pohoda

Reklama