História
Tip na výlet: Hradisko Valy v Bojnej – slovenské Pompeje
Máte chuť na príjemný výlet. Jednou zo zaujímavých lokalít neďaleko Piešťan je archeologické nálezisko Valy v Bojnej. Táto včasno stredoveká lokalita vznikla pravdepodobne na prelome 8. a 9. storočia. Leží v pohorí Považský Inovec na skalnom výbežku hlavného masívu vo výške 390-430 m.n.m. Výlet nie je náročný a odmenou vám budú pohľady na valy hradiska i rekonštrukcie slovanských obydlí, či pecí.
Východná brána z vnútra hradiska.
Takto vyzerala kedysi.
Vizualizácia hradiska zverejnená na stránke www.hradiska.sk.
Hradisko sa nachádzalo si na 14 hektároch opevnenej plochy. Nazývalo sa tiež Turecké Šiance a bolo jedným z najväčších opevnení v celej Karpatskej kotline. Spred vyše 1100 rokov sa tu zachovali hlinené valy, ktoré obopínali vnútorné hradisko. Jeho dĺžka bola približne 600 metrov a čírka 200 až 300 metrov. Miestami mali z vonku až osem metrov , z vnútra to bolo 3,5 metra. Dnes majú len dve tretiny pôvodnej výšky . Opevnenia boli orientované smerom na západ, teda na Považie. To znamená, že hospodárske zázemie bolo v Ponitrí a susedia, voči ktorým sa museli brániť, boli na Považí. Mohli to byť príslušníci moravského kniežatstva. Naznačuje to tiež nález ďalších dvoch lokalít v údolí Bojnianky, označovaných Bojná II a III, ktoré využívali Germáni už v 2. a 5. storočí. V 9. storočí tvorili s veľkým hradiskom Valy systém obrany dôležitých cestných prechodov z Ponitria na Považie.
REKLAMA
Repliky slovanských zrubových stavieb.
Z výskumov Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktoré sa v lokalite konajú od roku 2004, bolo hradisko Valy v 9. storočí dôležitým výrobným, obchodným a misijným strediskom a sídlom slovanskej spoločenskej elity. Hradisko Valy spolu spolu s významnými kniežacími dvorcami v neďalekej Nitrianskej Blatnici a v Ducovom na druhej strane pohoria – existovalo aj v čase Veľkej Moravy. Podľa stôp požiaru opevnenia, početných nálezov zbraní a množstva ukrytých pokladov hradisko zaniklo v priebehu 9. storočia.
Podľa odborníkov by sa dala Bojná prirovnať k Mikulčiciam z toho pohľadu, že k jej zániku došlo podobne náhlym spôsobom, ale najmä – na rozdiel od mnohých ďalších lokalít na Slovensku, bola Bojná jednou z mála, kde po zániku už nepokračovalo trvalé osídlenie a zničené hradisko postupne upadlo do zabudnutia aj so všetkým bohatstvom, ktoré sa tam v čase náhleho zániku nachádzalo. Z tohto dôvodu je hradisko, podobne ako Mikulčice, či Pompeje, pre archeológov úžasným zdrojom poznania.
Viac o hradisku sa dozviete v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v budove obecného úradu v Bojnej, ktoré je otvorené denne od 10:00h do 16:00 h. Rovnako zaujímavé informácie o histórii a nálezoch si môžete prečítať na stránke www.hradiska.sk. Po výlete si môžete odpočinúť na Ranči pod Babicou.
Ešte zopár informácií, ako sa k hradisku dostať:
Pri príjazde do Bojnej zo smeru od Piešťan, odbočíme z hlavnej cesty tesne pred cintorínom doľava k obecnému úradu, v rovnakom smere ako je značený Ranč pod Babicou.
Prejdete okolo obecného úradu, kde sa nachádza múzeum Veľkej Moravy a pri kostole odbočíme doľava smer Ranč pod Babicou.
Pokračujeme rovno okolo Ranča pod Babicou na novú asfaltovú cestu. Od ranča po nej ideme asi 1,5 km.
Prídeme na križovatku, kde je potrebné odbočiť vľavo. Prejazd na hradisko valy je povolený od 7:00 do 17:00 h.
Po lesnej ceste pokračujeme asi 2,5 km až sa dostaneme k brodu cez potok. Smer na hradisko Valy ukazuje veľká tabuľa.
Cez potok sa dostaneme mostíkom.
Ďalej je trasa značená pomerne husto bielymi smerovými šípkami, chýba však údaj o vzdialenosti, alebo čase, za ktorý sa dostaneme k hradisku. Nám to s deťmi po nádhernej jarou dýchajúcej lesnej ceste trvalo od potoka asi pol hodinku.
Autor: -th-