Koktail
Podlahové kúrenie – áno či nie?
Mnohí z nás majú doma ešte staré radiátory, v niektorých starších bytoch dokonca nájdeme ešte aj tie poctivé liatinové, niektorí už uvažujú o podlahovom kúrení, a iní ho už dlhšie doma majú. Tí, čo ešte rozmýšľajú, si kladú otázky typu: Je to výhodné? Vráti sa nám vstupná investícia? A kedy?
[singlepic id=25313 w=320 h=240 float=left]V zásade je podlahové kúrenie ľudskému organizmu prirodzenejšie a príjemnejšie ako klasické radiátorové. Podlaha je totiž o pár stupňov teplejšia ako vzduch na úrovni hlavy stojaceho dospelého človeka, a keďže, ako sa hovorí, „zima ide vždy od nôh“, je nám príjemnejšie stáť na niečom teplom, zvlášť pokiaľ ide o kachličky v studenej chodbe alebo kúpeľni. Tak isto tým, že teplo sála rovnomerne z podlahy, miestnosť je vykurovaná v každom kúte rovnako, teda teplo sa nezdržuje len okolo radiátora.
Teplý vzduch stúpa hore vcelku pomaly, takže vzduch, a tým pádom aj prach sa víri v miestnosti menej. Dôležitou výhodou podlahového kúrenia je aj redukcia vlhkosti stien, ale zároveň aj menej prekúrený, vysušený vzduch – to všetko opäť vďaka rovnomernému rozloženiu vyhrievacích telies. Nie je teda nutné používať odparovače na radiátory alebo rôzne iné zvlhčovače vzduchu.
[singlepic id=25027 w=320 h=240 float=left]Poznáme dva typy podlahového kúrenia – elektrické a teplovodné. To elektrické je zabezpečované termokáblami vedenými pod podlahou. Pri tomto type kúrenia však treba okrem príjemného tepla spomenúť aj pár nevýhod v porovnaní s teplovodným podlahovým vykurovaním, a to sú napríklad nižšia zotrvačnosť vyhrievania, ako aj nemožnosť výmeny ohrievacieho telesa, ak sa niečo pokazí.
Pri teplovodnom vykurovaní je, naopak, možné po čase vymeniť vykurovací kotol, ktorý zohrieva vodu, ak je to potrebné, keďže toto kúrenie funguje podobne ako klasické radiátory – teda využíva zohriatu vodu, avšak túto zohrieva len na teplotu asi 40-50°C, teda na polovicu z toho čo klasické radiátory. Týmto spôsobom sa, samozrejme, o niečo zníži teplota v miestnosti, čo ale človeku nie je nepríjemné, keďže pri nohách má stále teplo. Samozrejme, s týmto nevyhnutne súvisí aj pokles prevádzkových nákladov, a to v niektorých prípadoch až do výšky asi 20%.
Drobnou nevýhodou všetkých typov podlahového kúrenia, ktorú však musíme spomenúť, sú vyššie vstupné investície, avšak aj tieto je možné nejakým spôsobom korigovať – niektorí dodávatelia kotlov vám dokážu poskytnúť zľavy pri kúpe celej vykurovacej zostavy, treba sa len spýtať.
Zdroj a foto: www.energozona.sk