Koktail
Piešťanec Robert Hladík si zahral vo filmoch T2 Trainspotting, Guardians of the Galaxy a Thor 2
Piešťanec Robert Hladík je nielen milovník rýchlej jazdy na motorke a wakeboardista, ale aj úspešný kaskadér. Rodáka z nášho mesta ste mohli vidieť aj v známych snímkach, medzi ktorými vynikajú Rogue One: A Star Wars Story, Fantastic Beasts and Where to Find Them, 13 hours, Guardians of the Galaxy, Thor 2 i v obľúbenom seriáli Game of Thrones. V súčasnosti žije vo Veľkej Británii a v jednej z úloh sa predstaví aj v najnovšom filme režiséra Dannyho Boylea s názvom T2 Trainspotting. V rozhovore s Robertom Hladíkom sa dočítate ako sa do filmu dostal, či máva pri kaskadérskych kúskoch strach a čo pri nich bolo najnáročnejšie.
Zaujímalo by ma ako dlho sa venujete hraniu a účinkovaniu vo filmoch?
S filmami som začal v roku 2010 ako komparz a neskôr, koncom 2012 už ako kaskadér. Takže vo filmoch nevystupujem ako herec, ale venujem sa profesii kaskadéra. Takisto toto nebola herecká rola, ale mojou hlavnou úlohou bolo riadiť auto s hercom na streche. Zvyčajne nás kaskadérov ukazujú vo filme vcelku máličko, takže samého ma veľmi prekvapilo, koľkokrát sa v scéne s Ewanom McGregorom a Robertom Carlyleom objavím.
V akých filmoch a seriáloch vás ešte mohli filmoví fanúšikovia vidieť?
Z takých najpopulárnejších titulov by som spomenul Game of Thrones, Rogue One: A Star Wars Story, Fantastic Beasts and Where to Find Them, 13 hours, Guardians of the Galaxy, Thor 2 a iné. Ako ste sa dostali k účinkovaniu v snímke T2 Trainspotting?
Na produkcie nás volajú takzvaní stunt coordinators, teda manažéri alebo koordinátori kaskadérov, ktorí majú na starosti akčné scény v jednotlivých produkciách a podľa toho čo potrebujú si volajú rôznych ľudí. Mňa si teda zvolili na základe predchádzajúcich skúseností. Predpokladám, že režisér Danny Boyle mal na výber pre túto konkrétnu scénu z niekoľkých ľudí, ktorí mali pracovať na filme a zrejme som mal „vhodnú tvár“. Každopádne som nemusel prechádzať náročným castingom.
Koľko trvalo natáčanie scény a záberov, v ktorých sa objavíte?
Táto konkrétna scéna sa natáčala 2 alebo 3 noci. Väčšina záberov sa robí niekoľko krát, nielen kvôli prevedeniu, ale aj kvôli režisérovi, pretože vyžadujú rovnaké zábery s rôznymi šošovkami a uhlami kamery, aby bolo pri strihu z čoho vyberať. Nejaké kaskadérsky náročné scény v T2 Trainspotting neboli.
Čo bolo pre vás najnáročnejšie?
Pre mňa ide najviac o presnosť – takže vždy rovnaká rýchlosť, rovnaká vzdialenosť od kamery, zastavenie na značke a podobne. To hlavne platí, ak máte na streche jedného herca a druhý má priskočiť k autu. Taký bol záber keď postava Francisa Begbieho poreže Mikea Rentona na ruke.
Z ktorej časti scény ste mal obavy?
V tomto filme to naozaj nebolo veľmi náročné, možno snáď prejdenie cez bariéru a zastavenie s kaskadérom na streche, keďže mal na ceste žinenku a musel som zastaviť presne pred ňou. Bola tam dosť tma a keby letel na asfalt, tak by sa mi nepoďakoval.
Na scéne, v ktorej sa objavíte ste na streche herca Ewana McGregora alebo svojho kaskadérskeho kolegu?
Niečo robil on sám a niečo zase kaskadér. Výskok na auto a samozrejme aj pád z auta robil kaskadér.
Pracoval na záberoch veľký štáb?
Štáb mal podľa mojich skúseností štandardnú veľkosť. Myslím, že mali len 2 hlavné kamery, takže na scéne pracovalo asi 40 až 50 ľudí.
Mal ste niekedy pri práci kaskadéra strach, že kúsok nedopadne dobre? Ako ste sa s ním vyrovnal?
Strach, že kúsok nedopadne dobre – tak by som to nepovedal. Samozrejme, že riziko je tam vždy, inak by to nerobili kaskadéri. Ale spoliehame sa na svoj tréning a skúsenosti. Samozrejme koordinátor ma tých skúseností viac, tak všetko by malo byt naplánované tak, aby bolo riziko zranenia minimálne. Povedal by som, že je to skôr adrenalín, ako strach.
Ako dlho ste scény v Trainspottingu nacvičovali?
Ak sa dá, tak sa kusok nacvičí na nečisto, poprípade so žinenkami. Záleží o čo ide. V T2 sa vela nenacvičovalo. Skôr sme testovali uchytenie herca na streche auta a rýchlosť s kaskadérom, aby sme vedeli určit čo je bezpečné s hercom a čo uz radšej spravi kaskadér.
Hodnotíte spoluprácu s britským režisérom Dannym Boyleom pozitívne?
S Dannym som pracoval už predtým, v TV sérii Babylon, kde som ‚hral‘ administratívneho pracovníka a zastrelili ma cez okno. Je to skvelý človek a jeho prístup je jedným z najlepších a najpriateľskejších spomedzi režisérov s akými som sa doteraz stretol.
-lt/Zdroj: Robert Hladík/Foto: Robert Hladík, YouTube-