Koktail
Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Košeca
Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už štrnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Vršatecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska. Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.
Keď sa Medňanský plavil okolo Ladcov, upútal jeho pozornosť tamojší kaštieľ. Nasleduje potom veta, ktorú treba viackrát pozorne prečítať, aby človek zostal v obraze (umelecký ozdobný a prekvapujúci): Postavili ho Metešickovci, keď im kráľ daroval jednu a Illésházyovcom druhú polovicu panstva v Košeci, kde starý hrad našli noví majitelia až po základy zničený, takže nezostali nad zemou ani zvyšky rumov.
To, čo z ďaleka vyzerá ako hrad, je naozaj iba pár štvorcových metrov rozbitých základov hradu.
Vedeli sme, že ideme hľadať stopy hradu Košeca, aj miestni, keď sa pýtali, kam ideme vraveli: „Veď tam žiadneho hradu nieto“.
A to, čo vyzeralo ako hrad, bolo na náprotivnom kopci. Po tých desiatkach hradov, čo sme už mali za sebou, sme predsa ani tento nemohli vynechať.
Medňanský pokračuje: Ako prvých pánov spomína povesť do temnoty zahalenú rehoľu templárov, akiste iba preto, že je to najjednoduhšie východisko. Podľa starých povestí vraj košecký hrad založil rytier Smaragdus, vodca rádu templárskych rytierov, keď sa vracal so svojou družinou z Palestíny.
Dejiny hradu Košeca sa začínajú pred rokom 1272. V 14. storočí bol hrad známy pod menom „Kassa“ a stal sa sídlom tunajšej provincie. Počas vlády Ľudovíta Veľkého Košecu opäť spravovali kráľovskí kasteláni. Podľa Žigmundovej donácie z roku 1397 hrad i s panstvom dostal Mikuláš, brat Ctibora z Beckova. V 15. storočí sa majiteľmi hradu stala rodina Lieskovských, nazývaná tiež Kasai, čiže Košecký. Postarali sa o hospodársky rozvoj okolitých majetkov i hradu. No keď sa otvorene pridali k husitom, za zradu im Matej Korvín odňal v roku 1462 Košecký hrad aj s panstvom. Novým majiteľom sa stal Blažej Maďar. Rodina Košeckých s husitmi sa potom takmer tri desaťročia o hrad bili a striedavo sa stávali jeho pánmi. Počas nepokojných rokov, zmenou vlastníkov a súdnych sporov sa majiteľom hradu stal Petrõczy, neskôr patril Ilešháziovcom. Palatín Pavol Esterházy hrad 16. novembra 1670 vojensky obsadil.
V priebehu ďalšieho roku cisárske vojsko hrad zdemolovalo. Vojaci podmínovali a vyhodili do povetria bašty, múry a značne poškodili základy hradu. Týmto sa spečatil osud Košeckého hradu, ktorý sa premenil na zrúcaninu.
Košecká ulica. Možno budú niektorí obyvatelia tejto ulice smutní, že iba taký nijaký hrad ich ulica prezentuje. Ale aj tak výlet do týchto končín je zaujímavý, jednak budú v nádhernej prírode, v pekných upravených dedinách, ale aj v neďalekých mestečkách, Ilava, Ladce či Pruské, Klobušice, a iné, kde je čo pozerať a obdivovať.
Pretože hrad Košeca postihol asi najkrutejší osud medzi hradmi na Slovensku, pripomeňme si jeho koniec ešte v podaní barona Aloiza Medňanského: Rozličnými okolnosťami bolo sprisahanie a sprisahanci odhalení, vodcovia uväznení, a generál Heister pritiahol s armádou na Košecu, kde Petröczy s otcom a synom Thökölyovcami zabarikádovali. Odhodlaní brániť sa až do posledných síl urobili všetko, čo bolo nevyhnutné, aby ich nestihol osud Zrínskeho, Nádasdyho a Frankopana. Ale ich odvaha zakolísala…a za temnej noci utiekli všetci traja na Likavu, kde chorý Thökoly vypustil dušu. Košeckej posádke dovolili voľný odchod a hrad nielen že vypálili, ale potom ešte niekoľko sto sedliakom osobitne prikázali rozrumiť ho do základov. Tak dopadol hrad v ktorom sprisahanci chceli uväzniť kráľa a cisára Leopolda I.
Texty a zostava: Alex Urminský, 23.6.2020 Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“
Fotografie: A. Urminský, D. Mlynárik, J.Urda, použité aj z ich výletov na Slovenské hrady.