Koktail
Na piknik do Banskej Štiavnice
Iba dve hodiny jazdy autom je z Piešťan vzdialené mesto zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vybrali sme sa tam na podujatie, ktoré malo do centrálnej zóny prilákať ľudí a vytlačiť z nej parkujúce autá. Piknik na Trojici sa vydaril.
[singlepic id=2280 w=320 h=240 float=left]Podujatie zorganizovali občianski aktivisti, ktorým sa cnie za rušným Námestím svätej Trojice. V minulosti sa tu konali trhy a stretávali domáci s cudzincami. Dnes, počas bežných dní priestor okolo svetoznámeho morového stĺpu pripomína parkovisko.
Počas pikniku mali autá na námestie vjazd zakázaný. Nahradili ich predavači ovocia a zeleniny, mladí dizajnéri ponúkajúci originálne šperky a tričká, či hudobníci dotvárajúci dobrú atmosféru. Popoludňajšie vystúpenia Andrew Hillarda alias Franka Wintera – britského fotografa žijúceho na Slovensku a bratislavskej skupiny Ado Juráček band nemali charakter koncertu. Podobne ako stredovekí potulní fidlikanti priťahovali hlavnú pozornosť návštevníkov tradičného trhu len okrajovo. Tých viac [singlepic id=2282 w=320 h=240 float=right]zaujala vôňa grilovaných pstruhov, domáce koláče, bazový sirup, či holandské wafle. Napriek tomu nezabudli muzikantov odmeniť potleskom.
Každý si mohol priniesť svoju gramofónovú platňu a dať si z nej niečo zahrať. Niektorí popritom sledovali šachový turnaj, iní sa učili vyrábať originálne tričká. Svojským spôsobom prezentovala knihu Piata loď spisovateľka Monika Kompaníková. Pred autorským čítaním románu ponúkala lahodnú griotku vlastnej výroby.
[singlepic id=2277 w=320 h=240 float=left]Ak niekto túžil piknikovať v prírode, na námestí si iba nakúpil. Štiavnické tajchy, jazerá slúžiace na pohon banských zariadení, sú na hostiny pod holým nebom ideálne. K unikátnym nádržiam, z ktorých každá má vlastnú históriu sa dá pohodlne dostať pešo, po nenáročných turistických chodníkoch. Na svoje si však prídu aj horskí cyklisti. V okolí Štiavnice sú jedinečné banské jarky i kilometre nových cyklostrás.
Túlať sa dá aj po širšom centre mesta. Nerovný terén, na ktorom sú domy postavené poskytuje neočakávané výhľady cez zákutia záhrad a starých banníckych domov. Niektoré z nich, by si zaslúžili rekonštrukciu. Odmenou by bol život v prostredí s neopakovateľným geniom loci. Väčšina meštianskych domov už opravená je. V jednom z nich – Čačányho nedávno otvorili pivovar. Pivné varne sú súčasťou reštaurácie, kde okrem jedla ponúkajú svetlé, tmavé aj kvasinkové pivo. V podkroví je vybudované malé divadlo a majiteľ plánuje vynoviť aj blízku synagógu.
[singlepic id=2274 w=320 h=240 float=left]Za návštevu stoja aj ďalšie meštianske domy, napr. Pischlov. Tu sa Sládkovič stretol s najväčšou múzou slovenskej ľúbostnej poézie Marínou. Obísť netreba ani Starý a Nový zámok – obranné bašty proti výpadom Turkov, renesančno-barokovú vežu Klopačka s útulnou čajovňou, či honosnú budovu prvej banskej univerzity na svete – Baníckej akadémie, ktorú obklopuje bohaté arborétum.
Banská Štiavnica toho ponúka naozaj veľa. Nečudo, že sem prichádzajú cestovatelia z celej Európy. Aj preto môže byť problém s hľadaním ubytovania. Stanovať vo voľnej prírode nie je v Štiavnických vrchoch dovolené. Pri jazere Počúvadlo sa dnes dajú prenajať iba chatky, kemping zanikol. Lacné ubytovanie je potrebné rezervovať vopred. Hostely Svätý Juraj (Skautský dom), Hostel6 a priváty sú počas leta dosť vyťažené. Dobrým riešením pre tých čo cestujú „na blind“ je autokemping pri Hodrušskom jazere (5 km od Štiavnice).
Autor: Martin Palkovič Foto: Martin Palkovič
[nggallery id=80]