Connect with us

Koktail

Meteorologický unikát sa nachádza neďaleko Piešťan

Published

on

Reklama

Neďaleko Piešťan pri elektrárni Jaslovské Bohunice sa nachádza jeden zo svetových unikátov. Meteorologická veža, ktorá bola postavená v rokoch 1984 až 1986, aj vďaka iniciatíve vtedajšieho riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu Štefana Škulca, je vybavená stožiarom s výškou 212,5 metra. Na svete existuje len pár fungujúcich kusov podobného druhu a v rámci Slovenska sa stavba tiež zaraďuje k najvyšším. Okrem jedinečných údajov, získaných na viacerých stupňoch veže, sa na nej nachádzajú aj vysielače a pridanou hodnotou je aj fascinujúci výhľad do ďalekého okolia.

IMG_2478_resize

Reklama

Meteorologická veža s výškou 212,5 metra má na svojom vrchole 9 metrovú anténu. Čo sa týka výšky, predbehli ju na Slovensku len vysielač Dubník, Laskomer a Suchá hora, či komíny Dusla Šaľa a elektrárne v Novákoch. Vo svete sú už len tri alebo štyri podobne vysoké fungujúce veže. Jedna z nich je neďaleko v obci Košetice v Čechách, druhá sa nachádza v Holandsku, ďalšia podobná veža, ktorá už však momentálne slúži skôr ako atrakcia, je v Ruskom meste Omninsk. Meteorologická stavba pri Jaslovských Bohuniciach hrá však prím, čo sa týka vybavenosti, veľkosti plošín, funkčných ramien, ktoré sa dajú vysunúť, a tiež merania v rôznych výškových hladinách veže. Piešťany sú pri pohľade z vrchného poschodia relatívne ďaleko a zaujímavosťou je, že i keď sa nám zdajú byť na rovine, mierne stúpajú smerom k Považskému Inovcu.

IMG_2635_resize

Reklama

„Veža bola vybudovaná v rámci prostriedkov určených na stavbu jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach a jej hlavným zmyslom je zabezpečovať meteorologické údaje potrebné pre elektráreň. Výškový profil 203,5 metra dokáže priniesť spoľahlivé dáta a v prípade havárie elektrárne by pomohla veža presne určiť pohyb vetra a oblasti, ktoré budú zasiahnuté,“ povedal o veži bývalý riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu a súčasný predseda Seniorského parlamentu v Piešťanoch, Štefan Škulec.

IMG_2658_resize

IMG_2735_resize

IMG_2747_resizeIMG_2750_resizeNa vrchol stavby sa dá pohodlne dostať vďaka špičkovému výťahu od spoločnosti Alimak s vlastným motorom, ktorý má umiestnené ovládacie prvky pod podlahou. Výhľad z vrchného poschodia do rovinatého okolia je naozaj nádherný. Na vežu nás vyviezol Milan Krajčovič, ktorý zostal z niekdajšieho mnohočlenného tímu pracujúceho na meteorologickej stanici ako posledný. V súčasnosti sa stará o chod z veľkej časti automatizovanej stanice, drobné údržby veže, meracích zariadení na nej a v jej okolí i o úpravu areálu.

IMG_2860_resize

IMG_2719_resize

„Mimoriadne cenné sú údaje zo spodných vrstiev atmosféry a veľmi presné merania, ktoré veža poskytuje. Po konštrukcii vedú doteraz veľké zväzky káblov z minulosti, ktoré boli potrebné pre vtedajšie zariadenia. Takisto v priľahlej budove boli zdvojené podlahy, nakoľko celý pôvodný riadiaci a vyhodnocovací systém zaberal v 80. rokoch dve veľké miestnosti a aj snímače boli oproti dnešku naozaj obrovské. Momentálne sa na veži nachádza veľmi moderný systém, ktorý dokáže fungovať vďaka jednému výkonnému počítaču a aj získané informácie sú omnoho presnejšie. Keď to zhrniem, veža je naozaj svetovým unikátom,“ dodal Štefan Škulec.

IMG_2842_resize

-lt-

 

Reklama