Connect with us

Koktail

Mamičky si užili piknik v parku a poukázali na to, aké dôležité je dojčenie

Published

on

Reklama

Vo štvrtok 3. augusta sa v príjemnom tieni stromov piešťanského parku konal piknik dojčiacich mám pri príležitosti osláv Svetového týždňa dojčenia. Spoločnými rozhovormi (nielen o dojčení), hrami, fotením (najmä dojčenia) a ďalšími aktivitami si tento čas, kedy dojčeniu venuje mimoriadnu pozornosť celý svet, pripomenulo 30 mamičiek s ich deťmi, niekoľko tehotných a aj zopár oteckov a starých mám.


Mamičky mali možnosť vypočuť si krátke prednášky troch laktačných poradkýň na témy ako Začiatky dojčenia, Mýty o dojčení a Ako neprísť o mlieko, ale dozvedeli sa aj mnoho ďalších užitočných informácií o dojčení, príprave na dojčenie v tehotenstve, o ergonomickom nosení v šatkách a nosičoch a o starostlivosti o bábätko.
Program spestrila bohatá tombola, do ktorej prispeli vecnými cenami alebo zľavovými kupónmi partnerské subjekty z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia Piešťan. Výťažok z tomboly bol odovzdaný o.z. Mamila, ktoré oslavy Svetového týždňa dojčenia zastrešovalo vo viacerých mestách Slovenska a Českej Republiky.

Reklama

Celú akciu nafotila šikovná fotografka Lenka Vrábliková a mnohé mamičky využili možnosť nechať sa individuálne odfotiť pri dojčení, aby mali na tento krásny čas so svojimi ratolesťami zvečnenú pamiatku.

Heslom Svetového týždňa dojčenia pre rok 2017 je Šanca pre dojčenie. Cieľom tohto podujatia na verejnom priestranstve bolo umožniť čo najširšiemu publiku priblížiť informácie o tom, že na Slovensku o.z. Mamila poskytuje svetovo unikátny systém vzdelávania, podpory a pomoci dojčiacim matkám.
Sieť vyškolených laktačných poradkýň, online poradňa, školy dojčenia, podporné skupiny dojčiacich matiek, vzdelávanie laikov aj zdravotníkov, web stránka preplnená faktami, radami, štúdiami, videami a odporúčaniami odborníkov na dojčenie, kde matky nájdu všetko od A po Z – toto všetko u nás funguje a rastie už 15 rokov.

Reklama

Počet dojčených detí stúpa

Za tento čas stúpol počet výlučne dojčených detí po 6. mesiaci veku z 37,7% v roku 2003 na 53,5% v roku 2015 a tiež sa zvýšil počet dojčených detí po 1. a 2. roku života.
Dojčenie je investícia do zdravia detí i zdravia matiek, do vzájomných vzťahov, do silných rodinných pút a do budúcej generácie. Matky v dnešnej dobe túžia dojčiť, ale stáva sa, že musia prekonávať množstvo prekážok.
Šanca pre dojčenie znamená okrem slov a podpory aj pomoc – pomôcť matkám dostať sa k účinným spôsobom riešenia problémov pri dojčení. Šanca pre dojčenie znamená nájsť podporu, keď ju matka potrebuje. Šanca pre dojčenie znamená vytvoriť novú generáciu dojčených detí, ktorých deti budú dojčiť jednoducho a s ľahkosťou. Pretože ako James Akre z WHO zdôrazňuje: Nedojčí len matka. Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť.


Markéta Vartíková, Foto: Lenka Vrábliková 

Reklama