Connect with us

Koktail

Mak nie je droga, ale liek – najmä ten slovenský

Published

on

Reklama

Nesprávna legislatíva túto tradičnú plodiny zo slovenských polí takmer vyhnala, v obchodoch preto často narážame iba na odpad z maku pestovaného v zahraničí na farmaceutické účely. Aj tieto zaujímavosti sa dozvedeli návštevníci štvrtého pokračovania Vedeckej kaviarne. Podujatie, ktoré organizuje Centrum výskumu rastlinnej výroby (CVRV), sa uskutočnilo 5. decembra v Art Jazz Gallery Kursalon. Tentoraz dostali slovo Darina Muchová z výskumno šľachtiteľskej stanice CVRV v Malom Šariši a Michaela Havrlentová, autorka unikátneho výskumu o nutričných hodnotách maku, ktorý prebiehal v piešťanskom výskumnom centre.

[singlepic id=49409 w= h= float=center]

Reklama

Mak je opradený predsudkami. Je síce pravdou, že v Afganistane majú vďaka nemu svetovo najväčšiu produkciu ópia, ale odrody pestované na Slovensku obsahujú iba minimálne množstvo morfínu a nemôžu byť zneužité na výrobu drog.

Napriek tomu bola v roku 1998 prijatá legislatíva, ktorá zapríčinila zmenšenie pestovateľkých plôch s touto tradičnou plodinou z 5-tisíc hektárov na tisíc. Napriek tomu, že neskôr prišlo k zmierneniu zákonov, mak sa už na polia nevrátil.

Reklama

REKLAMA

„V rámci Európskej únie je lídrom v pestovaní maku Česká republika, aj keď plochy klesajú, pretože stúpa dovoz zo zahraničia,“ vysvetlila Darina Muchová a dodala: „Toto dovážané semeno je odpadom z produkcie maku určeného pre farmaceutické účely a môže byť kontaminované alkaloidmi, preto vzniká nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí to konzumujú.“

Všetkým odporučila hľadať v obchodoch mak z domácej produkcie, pretože u nás vyšľachtené odrody majú minimálny obsah morfínu. Farmaceutickému maku sa totiž u nás kvôli poveternostným podmienkam nedarí.

Výskum nutričných hodnôt maku, ktorý sa uskutočnil v Centre výskumu rastlinnej výroby Piešťany nemá vo svete obdobu. Odborníci pod vedením Michaely Havrlentovej vďaka nemu zistili, že veľkú časť maku tvoria zdraviu prospešné tuky. Za studena lisovaným olejom z maku môžeme nahradiť olivový olej. V ňom obsiahnuté nenasýtené mastné kyseliny pôsobia preventívne pri srdcovo cievnych ochoreniach, rakovine a potláčajú zápaly v tele.

„Mak obsahuje 12-krát viac vápnika ako mlieko a ak sa chceme vyvarovať osteroporóze mali by sme denne zjesť 2-3 lyžičky,“ zhrnula jeden z výsledkov výskumu Michaela Havrlentová.

Dodala, že táto tradičná plodina pomáha potlačovať únavu, udržiavať zdravý nervový systém a bielosemenné odrody maku majú ešte vyšší obsah vápnika aj vitamínov.

Text a foto: Martin Palkovič

Reklama