Koktail
Hlina je späť, nie Alojz, ale hlina ako stavebný materiál
A je to tu. Pomaly, ale isto sa vraciame tam odkiaľ sme vyšli. Nepálená hlina ako stavebný materiál sa používala až do 1.svetovej vojny, potom ju vytlačili nové materiály, ktoré sa jej však v určitých vlastnostiach nevyrovnajú. O návrate k hline ako stavebnému materiálu sme sa rozprávali Ing. arch. Jurajom Chnupom z architektonického ateliéru Archgroup.
Prečo práve hlina?
Pretože to je ekologický, zdravotne nezávadný a ľahko dostupný materiál. Hlinené domy so svojimi hrubými múrmi pôsobia harmonicky a upokojujúco. Zároveň hlina ako [singlepic id=9370 w=320 h=240 float=left]stavebný materiál má pozitívny vplyv na zdravú mikroklímu. V Európe sa nepálená hlina využívala ako stavebný materiál až do 1. svetovej vojny. Postupne ju však vytlačili nové materiály, ktoré sa jej v určitých vlastnostiach nevyrovnajú. Na vytvorenie zdravého prostredia netreba stavať celý dom z hliny. Stačí na to jedna stena, priečka prípadne dizajnový prvok.
Aj hlina ako stavený materiál prešla svojim vývojom. Predpokladám, že dnes sú nepálené hlinené tehly a omietky o kus ďalej ako pred sto rokmi.
Základ je stále rovnaký. Ide o zmes ílovitej hliny, slamy a vody. Spojovacím materiálom je zmes hliny a vody. Steny vytvorené či už v interiéri alebo exteriéri pôsobia zaujímavo a môžu sa ponechať bez povrchovej úpravy. Prirodzene, musí byť zabezpečená dostatočná ochrana pred vodou. V prípade, že chceme mať hladké steny [singlepic id=9369 w=320 h=240 float=right]rôznych farieb je možné použiť hlinené omietky. Stačí si vybrať vhodnú farbu a aplikovať na stenu. Nanášajú sa v dvoch vrstvách. Prvá vrstva je hrubšia a vytvára rovný podklad pre druhú – tenšiu vrstvu. Tenká vrstva môže byť farebná a slúži na prekrytie trhlín v prvej omietke. Kreativite sa medze nekladú a rozličné ozdoby je možné vytvárať priamo na stenu. V súčasnosti sa hlinené omietky používajú aj v drevostavbách, kde je ich hlavným cieľom vytvárať kvalitnú vlhkosť v miestnostiach.
Hlina vraj v lete chladí a v zime hreje. Je to tak?
[singlepic id=9371 w=320 h=240 float=right]V podstate áno. Masívne hlinené steny, či už nabíjané alebo z tehál umiestnené v interiéri, môžu slúžiť ako akumulačné steny. Akumulačné steny sú od vonkajšieho prostredia odizolované, čiže pôsobia vo vnútornom priestore. Použitím týchto stien docielime plynulé vyrovnávanie teplôt. Počas horúcich letných dní stena absorbuje nadmerné teplo a vytvára v priestore príjemný chládok. V zimnom období dokáže počas vykurovacej prestávky teplo sálať. Je to obdobný systém ako masívna murovaná pec, ktorá aj po vyhasnutí ohňa hreje. Akumulačné hmoty sa aplikujú do podláh, stien, pri okná alebo vytvárajú vhodný dizajnový prvok v obytnom prostredí.
Aká hlina sa používa na výrobu hlinených tehál ?
[singlepic id=9373 w=320 h=240 float=left]Zloženie hliny nie je presne stanovené. Ideálne by hlina mala obsahovať 20% ílu, 45% piesku a zvyšok jemnejší štrk a prach.
Dá sa hlinená tehla spraviť aj z hliny čo máme na záhrade, alebo z hliny zo základov?
Dôležité je, aby hlina obsahovala íl, pretože plní funkciu spojiva. Ako spojivo pridávame ešte slamu, obilné plevy alebo piliny. Hlinené tehly sa dajú spraviť aj z hliny zo základov. Stačí si urobiť rozbor vzorky a na základe neho sa rozhodnúť, či je vhodná alebo nie. Domáca výroba je jednoduchá. Hlinu rozmiešame, pridáme spojivo a natlačíme do pripravených foriem. Následne tehlu vytlačíme z formy a necháme vyschnúť.
Ak by sme hlinené tehly kupovali, aké sú cenové relácie v porovnaní s inými materiálmi ?
Keď nám vyhovuje miestna hlina a máme chuť pracovať a vyrábať si vlastné nepálené tehly, veľa ušetríme. Avšak je to časovo náročné. Podľa aktuálnych trhových cenníkov je nepálená tehla cenovo lacnejšia ako pálená.
Dá sa z nepálenej tehly postaviť aj viacpodlažná budova ?
Nepálená tehla má menšiu pevnosť ako pálená. Preto je vhodné používať ju ako výplňové murivo napr. pri drevostavbách. Avšak použitím vhodného stavebného systému sa dajú postaviť i viacpodlažné budovy. Hlinená architektúra má vo svete vysoké uplatnenie, nájdeme množstvo solitérnych stavieb i celých komplexov postavených z tohto ekologického materiálu.
[singlepic id=9372 w=320 h=240 float=right]Aká je životnosť stavby z nepálenej hliny v porovnaní s pálenou tehlou či porobetónom?
Životnosť nepálenej tehly je vysoká. I dnes môžeme nájsť na Slovensku v dobrom stave staré hlinené domy, ktorých vek presahuje 100 rokov. Určite, nové stavebné materiály sú tiež veľmi kvalitné. Avšak ide o to, koľko energie spotrebujeme na výrobu, výstavbu a demoláciu. Ide o tzv. energetickú náročnosť. Pri nepálených tehlách je energetická náročnosť výrazne nižšia ako pri klasických stavebných materiáloch. Pri stavbe z nepálenej tehly spotrebujeme 25 – 40 krát menej energie, čo teda vonkoncom nie je zanedbateľné číslo. Hlina je stavebný materiál, ktorý má vysoké uplatnenie v moderných stavbách.
Prečítajte si tiež článok –Drevostavby – moderné, ekologické a príjemné bývanie