Koktail
Drevostavby – moderné, ekologické a príjemné bývanie
Drevo, tradičný materiál, ktorý je tu už od nepamäti, sa opäť predral na stavebné výslnie. Drevo sa v architektúre začalo opäť používať, či už ide o drevené fasády, interiérové prvky, vonkajšie terasy ale aj ako nosná konštrukcia stavieb. Typickou a charakteristickou vlastnosťou drevostavieb je ich ľahkosť a ekologická podstata. Drevostavby sa vo veľkom rozšírili hlavne v nemecky hovoriacich krajinách a Škandinávii, pre ktoré sú drevostavby charakteristické. Dá sa povedať, že pre väčšinu investorov sa stala drevostavba životným štýlom.
[singlepic id=9246 w=320 h=240 float=left]„V nemecky hovoriacich krajinách sa uchytilo nízko-energetické a pasívne bývanie. Takýto druh bývania aj pri drevostavbáích donútil zhotoviteľov ku kvalitnej a precíznej práci. Moderné drevostavby sú často realizované v minimalistickom duchu. Čo je veľmi dôležité, majú dôsledne prepracované detaily a styky konštrukcií. Aj v tých najmenších spojoch sú používané kvalitné materiály. Nerez namiesto oceľového plechu, lepené drevo miesto štandardného dreva a podobne,“ hovorí Michal Hrabovský z architektonického ateliéru Archgroup. Nemecky hovoriace krajiny patria k svetovej špičke vo výstavbe [singlepic id=9247 w=320 h=240 float=right]nízko-energetických drevostavieb. Prefabrikácia tu nie je zastúpená len typovými montovanými drevostavbami, ale taktiež sofistikovanými drevopanelmi, ktoré sa uplatňujú v odvážnych moderných konštrukciách a taktiež produkcia moderných mobilných domov – buniek špičkovej kvality a dizajnu.
„Kvalitné drevostavby môžeme nájsť v škandinávskych krajinách. Je to logická voľba vzhľadom na klimatické pomery a zalesnenosť územia. Tradícia severskej moderny počala géniom architektúry Alvarom Aaltom, ktorého tvorba si našla veľa pokračovateľov. Pre nich je drevostavba absolútnou samozrejmosťou, fenoménom, ktorý využívajú veľmi vhodne a logicky,“ konštatuje M. Hrabovský. Podľa neho sú niektoré verejné budovy doslova drevenou poéziou. V Dánsku, Švédsku i Fínsku sú celé obytné súbory realizované ako drevostavby. Často sú výsledkom verejných súťaží a medzinárodnej spolupráce architektov.
[singlepic id=9248 w=320 h=240 float=right]Pri drevostavbách je veľmi dôležitá samotná konštrukcia. V súčasnosti je možné použiť lepené lamelové drevo alebo lepené konštrukčné prvky. Ich nevýhodou je vyššia cena, avšak majú výrazne lepšie statické parametre než rastlé drevo. Lamelové drevo, alebo lepené prvky sú vhodné najmä pre vodorovné namáhané prvky – stropné trámy a prievlaky. „Pri rastlom dreve môžeme uvažovať o rozponoch 4 – 5,5 m, ale pri lepených prvkoch až 10 metrov. Pri väčších rozponoch výrazne stúpa cena a masívnosť materiálu. Pri lepených nosníkoch sa dá použiť hospodárny návrh konštrukcie. Lepené nosníky takmer nemajú limity – [singlepic id=9249 w=320 h=240 float=left]jediným limitom je obmedzená technológia výroby,“ vysvetľuje Michal Hrabovský a jedným dychom upozorňuje, že z hľadiska priestorovej tuhosti stavby je dôležité zavetrenie. Pri rodinných a bytových domoch sa zavetrenie robí približne po 4 – 6 metroch zavetrovacou stenou. Niekedy sa používa masívna stena, inokedy sa vytvorí stena s aplikáciou šikmých prvkov poskladaných proti sebe do kríža.
Ak uvažujete nad stavbou drevostavby, máte máte niekoľko možností ako sa nej pustiť. Aký spôsob realizácie zvoliť? Nech sa páči malý sumár:
REALIZÁCIA PROSTREDNÍCTVOM DODÁVATEĽA MONTOVANÝCH STAVIEB:
Veľmi rýchlo sa zistilo, že drevo je výhodnejším materiálom pre prefabrikáciu menších stavieb ako betón. Prefabrikovaná výstavba drevostavieb si získala svoju pozíciu vďaka nižšej cene. Prefabrikovaná výstavba je však limitujúca a ohraničuje sa na typizované stavby. V susednom Rakúsku sa však objavujú firmy, ktoré sú schopné efektívne rozpanelovať individuálnu stavbu.
REALIZÁCIA ŠPECIALIZOVANOU STAVEBNOU FIRMOU NA DREVOSTAVBY A EKOLOGICKÉ DOMY:
Z hľadiska úpravy alebo prispôsobenia skladby sendvičovej steny sú stavebné firmy zvýhodňované pred zavedenými schémami prefabrikácie. Preto projekty nízko-energetických a pasívnych domov je ťažké realizovať montovaným spôsobom.
REALIZÁCIA ARCHITEKTOM ALEBO STAVEBNÝM INŽINIEROM METÓDOU „CONSTRUCTING MANAGEMENT“:
Ide o systém, pri ktorom sa architekt stará o výstavbu celého domu od začiatku až po ukončenie. Dodávateľmi sú menšie firmy, ktorých činnosť koordinuje architekt. Obvykle sa dosahuje kvalitný výsledok práce, vďaka dozoru. Architekt sa stáva súčasťou výstavby svojho projektu ktorý dôverne pozná.
[singlepic id=9250 w=400 h=400 float=center]
[singlepic id=9251 w=400 h=400 float=center]
[singlepic id=9252 w=400 h=400 float=center]
Prečítajte si tiež – Hlina je späť, nie Alojz, ale hlina ako stavebný materiál
Autor: mj