Koktail
Ján Kopečný: Dvere mi otvárala barmčina
Skúsený cestovateľ, ktorý už navštívil veľkú časť Ázie, podľa vlastných slov vyhľadáva najmä pokojné miesta, kde je málo turistov. Do exotických krajín sa Piešťanec Ján Kopečný vracia pravidelne. Naposledy navštívil Barmu.
Až donedávna turistom málo dostupný štát oficiálne známy ako Mjanmarsko, leží v juhovýchodnej Ázií. Cestovateľ Ján Kopečný ho začal spoznávať pred dvoma rokmi, keď sa tamojší vojenský režim trochu uvoľnil.
„Nosil som šiltovku s menom disidentky Su Ťij, za čo ma domáci potichu potľapkávali po pleci. Dnes sedí táto opozičná aktivistka v parlamente,“ opisuje vývoj, ktorým krajina za krátky čas prešla. Zvýšili sa ceny, prišlo viac turistov, ale ľudia podľa jeho slov zostali rovnakí.
Namiesto povrchného fotografovania svetoznámych pamiatok preferuje Ján Kopečný spoznávanie domácich. „V pouličných bufetoch nesedím sám, radšej sa iných hostí slušne opýtam, či sa k nim môžem pridať. Ak súhlasia, nalejem im čaj, ktorý tam všade podávajú zdarma. Potom sa ich v barmštine spýtam ako sa majú. To na nich vždy zapôsobí.“
Vďaka tomu nemá cestovateľ z Piešťan núdzu o pozvania do domácností miestnych obyvateľov alebo aj na svadby a iné dôležité rodinné udalosti. „Mne sa títo ľudia páčia – pomáhajú si, žijú spolu a sú bezprostrední. Toto mi u nás doma chýba,“ hovorí Ján Kopečný po svojom druhom pobyte v tejto krajine.
Miestu reč sa naučil v dedine Kalaw, ktorá bola za britskej nadvlády obľúbenou dovolenkovou destináciou. „Na trhu si ma obľúbil jeden predavač ryže. Podujal sa, že ma naučí barmsky a ja sa tam vďaka tomu od vtedy cítim ako doma.“
Európanov môže podľa neho od dlhšieho pobytu v Barme odrodiť najmä znečistené ovzdušie. Príčinou sú generátory, ktoré musí mať každá domácnosť, keďže elektrický prúd často vypadáva. „Radosť a úsmevy domácich však za to stoja.“
Text: Martin Palkovič Foto: Ján Kopečný