Koktail
Holandsko voňalo vodou, hyacintmi a tulipánmi
Nezmokli sme, už sme tu…..túto pieseň si spievali študenti a pedagógovia SOŠ záhradníckej v Piešťanoch, keď sa v nedeľu predpoludním vrátili z päťdňovej exkurzie v Holandsku. Program, ktorý absolvovali, bol nádherný a zároveň veľmi náročný.
Prvý deň strávili v Keukenhofe – parku, ktorý voňal jarou, vodou, hyacintmi a tulipánmi. Pavilóny, ktoré tu boli vkusne vybudované ponúkali pohľad na tisíce tulipánov a iných jarných cibuľovín, ale i orchideí a ďalších kvetov. V jednom z pavilónov si pozreli i ukážky aranžovania, ktoré ich obohatili o nové trendy pre aktuálny rok. Celý 32 ha areál ponúkal množstvo inšpirácií. Navečer ešte prehliadka mestečka Lissea ubytovanie v meste Gouda.
Po veľmi skorom budíčku a raňajkách nasledovala celodenná exkurzia. Začali sme prehliadkou burzy kvetov v Aalsmeeri, kde obchodujú nákupcovia aj predajcovia kvetov z celého sveta. Videli sme spôsoby prepravy i predaja kvetov a vďaka výkladu Mareka Speváka žiaci porozumeli i burze a údajom na veľkých monitoroch. Vo veľkosklade črepníkových kvetov si žiaci zopakovali poznávačku z kvetinárstva a dozvedeli sa nové trendy aj kultivary črepníkových kvetov.
U pestovateľa kaktusov a sukulentov mnohí stratili reč. Rôzne veľkosti, tvary a farby rastlín v rozľahlých skleníkoch boli fantastické.Od majiteľa firmy sa tiež dozvedeli, ktoré sú najstaršie, pre koho sú určené tie najväčšie, ktoré sa dovážajú a odkiaľ, ktoré sami množia, koľko ľudí vo firme pracuje a pod. Potom nasledovali prehliadky u pestovateľov orchideí. V prvej firme pestovali druh Phalenopsis na rez kvetov, v druhej firme sa špecializovali na pestovanie orchidei Vanda. Dve veľké firmy zaoberajúce sa pestovaním orchideí ponúkli ukážky rôzneho spôsobu pestovania – v substráte i bez substrátu v skleníkoch s možnosťou regulácie vegetačných faktorov. Majitelia týchto firiem rozkladajúcich sa na niekoľkých hektároch vysvetľovali a ochotne odpovedali na otázky žiakov, ktorí so záujmom všetko sledovali.
Pred večerom ešte prehliadka mesta Gouda – návšteva najväčšieho kostola v Holandsku, prehliadka centra, radnice, múzea syrov aj drobné nákupy.
Denne nachodili 10 kilometrov, no Amsterdam bol najnáročnejší – prechádzali námestia, prezerali významné stavby (Dom Anny Frankovej, Rembrandtov dom, Múzeum Madame Tussauds, Starý kostol…). Jediným oddychom bola plavba loďou po kanáloch. Tí zdatnejší v jazykoch sa veľa dozvedeli o histórii a architektúre tohto mesta. Na prehliadku Rijksmuzea, kde návštevníkom ponúkajú umenie a históriu Holandska, si nechali tiež čas a obdivovali tam originály VanGogha, Vermera, Rembrandta.
I počasie im vyšlo. Domov sa vracali unavení a plní dojmov.
Viete, že…
Amsterdam má 1300 mostov , 140 kanálov a okolo 50 múzeí?
Domy majú na vrchu kladku a naklonené sú kvôli tomu, aby nábytok mohli vytiahnuť do domu? (Sú také úzke, že po schodoch by neprešli.)
Veterné mlyny slúžili najmä na prečerpávanie (poháňanie) vody v kanáli?
Tri biele kríže v čiernom páse vlajky Amsterdamu predstavujú tri hrozby, ktoré mesto môžu zničiť – voda, oheň a mor?
Názov mesta Amsterdam pochádza zo spojenia názvu rieky Amstel a starej osady Dam, ktorá sa nachádzala na mieste dnešného mesta?
AK/ES, foto: SOŠ záhradnícka