Koktail
Herečka z kultového Solarisu nakrúcala v piešťanských kúpeľoch
Pri mene Natalia Bondarčuková sa milovníkom filmu vynorí „Solaris“, kde hrala hlavnú úlohu a film dostal cenu Grand Prix v Cannes, filmy „Červený a čierny“, „Prišiel vojak z frontu“, „Ty a ja“… Film „Bambi“, kde je režisérkou, autorkou scenára a herečkou zároveň, dostal niekoľko ocenení, v Taliansku Zlatého holuba. Mama Natalie Bondarčukovej, veľká hviezda ruského filmu Inna Makarová, hrala vo viac ako 60 filmoch. Spomenieme úlohu Ľubky Ševcovovej vo filme Mladá garda, do ktorej ju vybral sám Fadejev, Káti vo filme Výška, geologičky Varii vo filme Môj drahý človek. Jej prvým manželom a otcom Natalie bol Sergej Bondarčuk, herec a režisér, ktorý dostal Oscara za epopeju „Vojna a mier“, filmy „Osud človeka“, „Bojovali za vlasť“, „Waterloo“, „Tichý Don“.
[singlepic id=12310 w=320 h=240 float=left]Mama s dcérou prišli na desať dní do piešťanských kúpeľov. Každá má za sebou viac ako 60 letov, ale spolu leteli po prvý raz. Presne podľa programu – len pár hodín po prílete do Bratislavy ich čakalo publikum v Ruskom centre vedy a kultúry. A odchádzali nadšení. Na ich vystúpenie prišli dokonca dve dámy, ktoré sú v kúpeľoch na liečebnom pobyte, až z Novorossijska. Večer patril predovšetkým Inne Makarovovej, ktorú programom sprevádzala Natalia. Rozprávanie o jej úlohách, živote a filmoch bolo spojené s krátkymi ukážkami. A na záver v úlohe jedného herca predniesla texty korešpodencie A. P. Čechova svojej milovanej žene Oľge Knipper. Stačili na scéne dve kreslá a hneď ste sa preniesli z Jalty do Moskvy a naopak.
[singlepic id=12295 w=320 h=240 float=right]Hneď na druhý deň prišli do Piešťan. „Keď mi Alexander (Alexander Bušujev, riaditeľ Ruského centra vedy a kultúry)povedal, že neďaleko Bratislavy sú Piešťany, okamžite som si spomenula na môjho bratranca, majstra v šerme, ako mi vraví – Nataška, už som si našiel svoje kúpele! Boli to Piešťany. A tak padlo rozhodnutie, ideme do Piešťan, treba niečo robiť s mojimi kolenami, kým nebude neskoro, “ povedala nám Natalia Sergejevna.
„A ja som zdravá,“ podskočila si Inna Vladimirovna, „stačí mi pobyt profilaktika a dve procedúry denne. Ale áno, trápi ma oddávna bronchiálna astma a vek so sebou čo to priniesol.“ Prvou procedúrou pre Nataliu bolo zrkadlisko a pre Innu bahenný zábal. Páčili sa im, len pani Inna sa hnevala, že si nestačila urobiť mejkap na stretnutie s fotografmi. Kto ju počúva, musí sa do nej zaľúbiť. Jej príbehy a jej gestá… Tohto roku oslávi jubileum. Po jej boku dnes stojí manžel, chirurg a akademik Michail Pereľman. „Vždy sa mi páčilo, keď som videla starší pár kráčať si v harmónii, a to pri ňom pociťujem už viac ako 30 rokov.“
[youtube width=“516″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=nUhSxzVh_Uc[/youtube]
O jej živote nakrúca Natalia film. Je voľným pokračovaním filmu o otcovi Sergejovi Bondarčukovovi, ktorého po rozchode rodičov Natalia nevidela celých päť rokov. Stretli sa, až keď mala trinásť. Bolo to ťažké obdobie, každý jej kládol zvedavé otázky, v škole, na ulici, susedia. Otca videla len vo filmoch filmoch ako bežný divák. Miloval ju, práca, okolnosti a strach so stretnutia mu v tom bránili. Otec povedal Môj život – je môj film, odovzdal mu celý život, na epopeji Vojna a mier pracoval niekoľko rokov. V čase perestrojky sa k nemu obrátili chrbtom, neskôr sa skomplikovali práce na nakrúcaní filmu Tichý Don, a to všetko len pridalo k zlyhaniu srdca. Natalia sa odmalička pohybovala medzi spisovateľmi, hercami, režisérmi. Má šťastné spomienky na detstvo, aj keď otca nevídala, ľúbila ho a pochopila cez jeho prácu. Film je dokumentom a jej výpoveďou zároveň. K nemu pribudla kniha „Výnimočné dni“ (Jedinstvennyje dni).
Nespomenuli sme Igora Dnestrianskeho, manžela Natalie Bondarčukovovej, kameramana a herca, ktorý prišiel s nimi a spolupracuje na dokumente o Inne. Nakrúcajú ho počas cesty a niektoré zábery budú urobené v Piešťanoch. V obľúbenom seriáli o Puškinovi „Jediná láska duše mojej“ stvárnil Igor hlavnú úlohu. Natalia Bondarčuk pracuje už niekoľko rokov na sérii filmov, ktorý nazvala Zlatý vek. Je to zlaté 19. storočie kultúry a umenia, keď tvorili Puškin, Lermontov, Gogoľ… Podarilo sa jej nakrútiť televízny seriál o Puškinovi, celovečerný film „Puškin – posledný súboj“, film „Lermontov“, a najnovší film „Gogoľ. Bohom milovaný“ (Gogoľ. Bližajšij), mal v Rusku premiéru začiatkom tohto roku. Premiéra by mala byť v jeseni aj na Slovensku. „Fellini povedal pred svojou smrťou: Stratil som svojho diváka,“ hovorí Natalia. „Moje filmy sa premietajú v školách a je smutné, keď žiaci nevedia, kto je Natalia Gončarevova…, ale hneď vymenujú aj desať amerických hercov.“
Na sobotňajšom obede v Rybárskej reštaurácii si Natalia spomenula na krásne chvíle u svojho deda, otca Sergeja Bondarčuka, pri Azovskom mori, kde trávila cez prázdniny aj tri mesiace. „Ráno sme sadali do člna na rybačku, a mne sa podarilo chytiť rybu, ktorú bolo len ťažko uloviť, tak mi závidel. A po obede mi vraví, a teraz si dáme trochu bieleho vína, ako sa po obede patrí. A tak som si upila. Po večeri sedíme pri stole a dedo zas, a teraz, ako sa patrí, si dáme trochu červeného vína. Bola som opálená slnkom, celá čierna, a keď sa tam mama zjavila s nejakou skupinou po nakrúcaní, a ja som jej vybehla naproti, hneď písali: Inna Makarovova má dcéru černošku. Všetci sme spolu sedeli pri obede, dojedli sme, a ja sa pýtam mami, a kde je víno, čo sa patrí poobede vypiť? “
[nggallery id=641]
Autor: Jana Obertová Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency
REKLAMA