Koktail
Fotopríbeh na pokračovanie: Zavolala si nás India (1)
V uplynulých týždňoch sa vybrali do ďalekej Indie experimentovať v exotických podmienkach s organickým pestovaním hneď niekoľkí ľudia z Piešťan. Za odvážnym projektom stojí Jozef Bardík. Piešťanci už môžu vďaka nemu piť vlastné pivo z Prvého Piešťanského Pivovaru, alebo si vychutnať kvalitné produkty z celého sveta v Café Colonial. Zapojili sa aj dobrovoľníci Veronika Repková s trojročným synom Šimonom, cestovateľ a záhradník Lukáš Kudláč a len prednedávnom sa k nim pridal hudobník Jozef Hnídzik, známy svojimi psy-chill-dub beatmi ako Juju Planet Dub. V exotickej krajine sa zdržia až do júna a momentálne si namiesto chladného tuzemského počasia užívajú december s 28 stupňami Celzia.
Prinášame vám prvý diel fotoreportáže z miesta, ktoré síce nájdete na tej istej planéte, no mnoho situácií a vecí vyzerá ako keby boli z iného sveta.„Hneď v úvode sa priznám, že India ma nijak zvláštne nelákala, aj keď som sa napočúvala častokrát od mojich známych o tom, aká je „Incredible“ (neuveriteľná), a ako je to tam všetko inak a lepšie a zaujímavejšie. Ono to tak zrejme býva, že človek potrebuje občas vystúpiť z toho, čo pozná od malička a vycestovať zo svojej zóny komfortu, aby znova uvidel zázraky a radosť aj v úplne bežných situáciách.
India si ma nakoniec zavolala, lenže nie ako cestovateľa, ale v podobe ponuky sa zdokonaliť v organickom pestovaní a permakultúre. Tak znela výzva a bola to jedna z tých ponúk, ktoré keď život prinesie, aj keď cítite, že vám to dá riadne zabrať, neviete povedať nie. Ponuka prišla od Austrálčana Jamana, ktorý sa zaľúbil do Slovenska a žil aj v Piešťanoch, kde sme sa spolupracovali na vytvorení Prvej Komunitnej záhrady Sĺňava a pochode za Zdravé potraviny a Slovensko bez GMO.
India mi už stihla ukázať svoje rôzne tváre, a zatiaľ viac tú tvrdú realitu, ktorá bežného návštevníka nestretne, takže tento článok i jeho pokračovania zrejme nebudú len romantickým cestovateľským denníčkom,“ napísala nám o svojej ceste dobrovoľníčka Veronika Repková.
Permakultúra je spôsob udržateľného pestovania, ktorý využíva silu štyroch živlov a milióny rokov fungujúcich zákonov prírody. Spája všetky dôležité prvky kopírujúc prírodné ekosystémy tak, aby vytvorili vzájomne sa podporujúce spoločenstvá rastlín. V rámci projektu je momentálne na pláne zúrodňovanie zeme, príprava vermikompostu a výstavba sklenníka na pestovanie viac ako 60 rôznych druhov ovocia a zeleniny vrátane byliniek, stromov, kríkov a aj buriny, ktorá má v permakultúre tiež svoje miesto a dôležitosť.
V najbližšom období čaká skupinu výstavba obydlia tradičným spôsobom z prírodných materiálov, ktorá by mala sprístupniť farmu ďalším dobrovoľníkom. Život v exotických klimatických, sociálnych a ekonomických podmienkach si tak budú môcť vyskúšať aj ďalší Slováci, ktorí môžu v prípade záujmu napísať na email hampigreen@gmail.com.
„Keď sme vystúpili po takmer dni lietania na letisku v Mumbai, bolo to skutočne ako v sne. Jednak nedostatkom spánku, časovým posunom +4,5hod a úplne inou klímou, všetko na okolí bolo zahalené akoby do snového obláčika a hlave sa tiež nejak nechcelo veriť, že to, čo vidí, je skutočné. Štipkajúc sa do líc, posúvali sme sa na miestne letisko, kde nás čakal ešte posledný let do Bangalore a potom presun autom na farmu. Pri každom prechode dverami som čakala, že sa ako vo sne opäť prebudím doma vo svojej posteli. Nič také sa nestalo, hoci skutočný „prílet“ trval ešte ďalší týždeň. Keďže náš pobyt bude trvať ďalších 8 mesiacov, pomaly začíname chápať, že už sme tu a žiaden návrat naspäť do priestoru, v ktorom sme zvyknutí fungovať, tak skoro nepríde. Na tej istej zemeguli, ale v úplne inom svete. Tešíme sa, čo pre nás mama India pripraví,“ dodala Veronika.
O tom, aké privítanie nás čakalo a aké tajomstvá im India odhalila, ale aj o sociálnych a ekonomických rozdieloch a zvykoch sa dočítate v ďalších častiach pokračovania fotopríbehu z ďalekej oranžovej Indie.
Celý fotoalbum plný zážitkov môžete nájsť aj na facebooku.
-lt/Zdroj a foto: Veronika Repková-