Koktail
Ďalšie moruše vysadia pri hubinskom potoku už o týždeň
Stromy, ktoré dosahujú vek až 250 rokov, sa rozhodli dobrovoľníci zasadiť aj preto, aby tu pre budúce generácie po nich niečo zostalo. Ďalším dôvodom je ich rôznorodé využitie, užitočné sú kvety, plody aj listy. Svoj účel majú moruše aj pri krajinotvorbe.
[singlepic id=47884 w=520 h=340 float=center]
Každý kto sa do projektu nestihol zapojiť minulú jeseň, môže to spraviť teraz. Stačí prísť k Dinovi a dohodnúť si podrobnosti s obsluhou. Najbližšia výsadba bude prebiehať v sobotu 22. marca.
Iniciatíva viacerých občianskych združení a aktivistov nadväzuje na tradíciu výsadby ovocných stromov vo voľnej prírode, ktorú založili naši predkovia. Pri hubinskom potoku má pribudnúť až sto stromov moruše.
V budúcnosti nablízku aleje vznikne turisticko-náučný chodník Čertolím, ktorého zaujímavosťou bude aj hradisko a bývalé prístavisko pltí. Chodník bude kopírovať Hubinský potok a napojí sa na známy Kostolec. „Radi priblížime na tomto úseku zaujímavé zákutia prírody a neskôr, keď nám Moruše podrastú občerstvenie nás neminie,“ hovoria organizátori výsadby.
Liečivé účinky plodov moruše poznali už v antickom Grécku, kde im pripisovali dobré tráviace a antitoxické účinky. V Strednej Ázii ich oddávna mleli a sušili na sladkú múku, ktorá sa pridávala do cesta. Z kultúrnej histórie starých Tadžkikov sú známe ako zdravá náhrada cukru. Neskôr sa moruša pestovala kvôli listom, ktoré boli krmivom pre hodvábnika.