Koktail
Čím je naše mesto výnimočné alebo bez čoho by Piešťany neboli Piešťanmi?
Naše mesto je vo svete známe vďaka kúpeľníctvu, ale nezameniteľnú atmosféru dodávajú Piešťanom najmä miesta, ktoré k nim neodmysliteľne patria. Treba dodať, že za veľkú časť vzhľadu piešťanských zákutí vďačíme rodine Winterovcov, ktorej vízie významne skrášlili a pretvorili veľa, dovtedy všedných, lokalít. Výraznejších zmien v nedávnej minulosti sa dočkala napríklad pešia zóna, pribudol líniový park pri potoku Dubová a rozšírené boli tiež možnosti využitia voľného času vďaka Kolokruhu. Medzi najpríjemnejšie časti Piešťan patrí pre veľa obyvateľov i návštevníkov okolie vodnej nádrže Sĺňava, Lido, Mestský park, Kolonáda, Kolonádový most, Kúpeľný ostrov, či kúpalisko Eva. A kde trávite svoj voľný čas najradšej vy?
Mestský park
Mestský park v Piešťanoch bol pôvodne kúpeľným parkom a v roku 1865 ho založil majiteľ majetkov v Piešťanoch a Hlohovci gróf Jozef Erdödy, neskôr ho zveľaďovali nájomcovia kúpeľov Winterovci. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku, jeho rozloha presahuje 20 hektárov. Pozemky parku patria dnes viacerým vlastníkom, park je však celý otvorený pre verejnosť. Údržbu parku zabezpečuje Mestský úrad v Piešťanoch. Pamiatkovo chránený je park, spolu so sochami Ludwiga van Beethovena a Adama Trajana Benešovského a Milana Rastislava Štefánika.
Kolokruh Sĺňava
Projekt Kolokruhu bol vytvorený s cieľom vybudovať vybudovať rekreačno – náučný okruh pre cyklistov, kolieskových korčuliarov, kolobežkárov a bežcov, ktorý sprístupní rieku Váh i vodnú nádrž Sĺňava. Využívaný je však i na rôzne športové podujatia ako Slovakman 226, Piešťanský Akvatlon, či Jarný a Jesenný beh okolo Sĺňavy.
Líniový park Dubová
Cyklotrasa v okolí potoku Dubová je určená pre pohyb bicyklistov, korčuliarov a chodcov. Po celej dĺžke sú osadené lavičky, cyklostojany, osvetlenie a odpadkové koše, niektoré miesta sú ešte doplnené o prvky určené na šport. Jej existencia umožňuje bezproblémový pohyb chodcov aj športovcov bez kontaktu s automobilovou dopravou naprieč mestom v príjemnom prostredí s možnosťou zastavenia a odpočinku. Momentálne vedie cyklotrasa od lodenice až po obchodný dom Prior. Autormi, ktorí navrhovali tento významný projekt, sú Eva Wernerová, Igor Bučenec a Peter Pospiech.
Lido
Vážsky ostrov známy ako Lido sa rozkladá v priestore medzi Biskupickým kanálom a starým korytom Váhu. Biskupický kanál sa od pôvodného koryta rieky oddeľuje v meste Trenčín a jeho celková dĺžka až po Piešťany je bezmála 40 kilometrov. Priestor, ktorý prakticky siaha až k úplnému centru mesta, je charakteristický nedotknutou prírodou a ponúka tiché zákutia, možnosti kúpania i pokojnú prechádzku. Obnovu iniciovala v roku 2011 krajinná architektka Eva Wernerová a rôzne predstavy o jeho využití priniesol workshop Lido ostrov ľuďom. Na čiastočnej revitalizácii sa spoločne podieľali občianske združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, Chyť sa roboty a rovnako aj Slovenský vodohospodársky podnik.
Kolonádový most
Kolonádový most bol postavený v rokoch 1931 až 1933 podľa projektu architekta Emila Belluša. Zdobia ho lepty do skla Piesne Detvy a Na salaši, ktoré navrhol akademický maliar Martin Benka a na most boli umiestnené v roku 1936. V roku 1945 ich pred zničením zachránil technický vedúci kúpeľov Filip Hanic v ohrození vlastného života, krátko predtým ako most zničili ustupujúce nemecké vojská. Obidve priečelia mosta zdobia nápisy: Saluberrimae Pistinienses Thermae (Uzdravujúce piešťanské kúpele) pochádzajúci z oslavnej básne Adama Trajana Benešovského (1642) a Surge et ambula (Vstaň a choď) je prevzatým biblickým textom, ktorého umiestnenie navrhol profesor Daniel Rapant. Most s dĺžkou 156 metrov je najdlhším krytým mostom na Slovensku a patrí medzi jeden z poznávacích znakov Piešťan. Pri vstupe je umiestnený Barlolamač, ktorý sa stal značkou a jedným z najvýznamnejších symbolov nášho mesta.
Kúpalisko Eva
Kúpalisko Eva nechal postaviť v roku 1934 Ľudovít Winter, ktorý zrealizoval smelý nápad svojho spolupracovníka Eda Tolnaia, podľa projektu architektov F. Wimmera, V. Kolátora a A. Szönyiho. I keď už takmer 82. ročná história zanechala na vzhľade kúpaliska svoje stopy, v meste stále patrí k nezabudnuteľným miestam, na ktoré sa viaže neskutočné množstvo pekných spomienok.
Kúpeľný ostrov
Kúpeľný ostrov, na ktorom je sústredená prevažná časť kúpeľnej liečby v Piešťanoch, je vytvorený obtokovým ramenom Váhu. Na ploche 60 hektárov sa rozprestiera kúpeľný park, sieť hotelov, liečebných domov a športovísk, medzi nimi i termálne kúpalisko Eva. Slávne meno piešťanských kúpeľov sa začalo rodiť ešte v 15. až 17. storočí a v roku 1642 ju český vzdelanec Adam Trajan Benešovský opísal v básni Saluberrimae Pistinienses Thermae. Príjemný kúpeľný park s množstvom kvetov ponúka prechádzku topoľovou alejou, pohľad na historické budovy i možnosť pokochať sa leknami v jazierkach.
-lt/Zdroj: obnova.sk, Piešťanské informačné centrum, Rezort Piešťany/Foto: archív-