Koktail
Cestovateľ Igor Čech predstavil Piešťancom Bolíviu
O zážitky z cesty po najchudobnejšej krajine Južnej Ameriky sa prišiel 21. februára do Piešťanského informačného centra podeliť známy piešťanský zubný lekár Igor Čech.
[singlepic id=25860 w=320 h=240 float=left]Svetobežník František Kele ho zaradil medzi najaktívnejších slovenských cestovateľov druhej polovice 20. storočia, ktorých považuje za nasledovníkov Milana Rastislava Štefánika.
Igor Čech precestoval Ameriku aj Afriku, bol prvým Slovákom na vrchu Kiba (5 898 m. n. m.) a podnikol niekoľko námorných plavieb, okrem iného aj na Tahiti a do Francúzskej Polynézie. Naposledy navštívil Bolíviu.
„V každej krajine, kam človek príde ako turista vníma biedu a podobne, ale keď tam chvíľu zostane prenikne pod povrch vecí a tie sa potom nezdajú až také zlé. Každé krajina má svoje špecifiká,“ povedal Igor Čech o najchudobnejšej krajine Južnej Ameriky. Ako neskôr dodal, videl tam tábory pre ľudí postihnutých prírodnou katastrofou a z ich biedy bol taký šokovaný, že nedokázal ani fotografovať. Publiku v Piešťanskom informačnom centre však prezentoval najmä prírodné krásy Bolívie – jazero Titicaca, soľné jazero Salar de Uyuni alebo Cestu smrti.
Nadmorská výška komplikuje už samotný príchod do Bolívie. Na letisko v La Paz je podľa Igora Čecha preto lepšie prísť malým lietadlom z Limy. Aj u skúsených cestovateľov sa môžu okamžite prejaviť symptómy výškovej choroby. Preto je skoro v každom dome kyslíkový prístroj.
„La Paz je veľmi zaujímavé mesto. Domy sú tu postavené na pre nás nepredstaviteľných miestach a väčšina z nich je nedokončená, aby ich majitelia nemuseli platiť dane. V meste je však vidieť aj množstvo moderných budov a zanikajú krásne domy z koloniálnych čias,“ povedal Igor Čech.
Ďalej rozprával o soľnom jazere Salar de Uyuni, ktoré má rozlohu 10-tisíc kilometrov štvorcových alebo o obávanej Ceste smrti, kde ročne zomrie 200 ľudí a napriek tomu sa stala turistickou atrakciou.
[nggallery id=1430]
Text a foto: Martin Palkovič