Connect with us

Koktail

Červená veža: Chybu spravili už za Winterovcov

Published

on

Reklama

Lesopark na vtedajšom Rádiovom vŕšku vznikol v medzivojnovom období, počas rozmachu piešťanských kúpeľov. Rodina Winterovcov chcela návštevníkom dopriať možnosť aktívneho oddychu a výhľad na honosný kúpeľný komplex.

[singlepic id=22364 w=320 h=240 float=left]Na pôvodných lúkach a pasienkoch vybudovali chodníky i terasy. Terén upravili tak, že existujúce skaly pripomínali jaskyňu, ktorej pozostatky sú dodnes badateľné. V 30. rokoch pribudla aj reštaurácia a vyhliadková veža vo funkcionalistickom štýle. Ľudovít Winter vo svojich pamätiach spomína: „Na Banke, na kopčeku pri Váhu, uprostred jedľového lesíka, upravili (pravdepodobne jeho brat Imrich a Karel Domin, pozn. red.) výletné miesto zvané Červená veža. Cesty s miernym stúpaním umožňujú pohodlný výstup aj chorým nohám. Odtiaľ vedie stromoradie do ratnovských viníc, kde sa otvorilo ďalšie príjemné výletné miesto v Bacchus vile, v ktorej voľakedy koncertoval sám slávny Beethoven. Podávalo sa tu prvotriedne víno z úrody tunajších viníc a občerstvujúce chutné jedlá.“

Reklama

Územia Červenej veže však za Winterovcov zalesnili borovicou, ktorá tam nie je pôvodným druhom a pajaseňom, pochádzajúcim z Číny. Následky tohto rozhodnutia sa prejavujú v súčasnosti. [singlepic id=22363 w=320 h=240 float=right]„Borovice sa v minulosti využívali na zalesňovanie, pretože znášajú extrémnejšie podmienky ako mnohé iné naše druhy. Tento druh však svojím kyslím odpadom z ihličia mení pH a tým podmienky v podraste. Avšak podobne ako na mnohých iných miestach aj na Červenej veži borovice odumierajú. Príčinou je huba žijúca v cievnych zväzkoch,“ povedal na tému neutešeného stavu stromov na Červenej veži Bruno Jakubec z občianskeho združenia Živá planéta.

Podľa neho, by sa borovice mali pri komplexnej revitalizácii Červenej veže odstrániť a nahradiť pôvodnými druhmi: „Celková novo navrhnutá druhová skladba musí vychádzať aj zo zámeru rekonštrukcie plochy. Ak by bola viac parková ako lesná, tak treba využiť rôzne kultivary a podobne. Mohlo by tam vzniknúť napríklad pekné a rozsiahle arborétum.“

Reklama

Text: Martin Palkovič Ilustrácie: archív Kornela Duffeka Foto: archív hotela Sándor Pavillon

Reklama