Koktail
Čachtické podzemie ešte neodkrylo všetky tajomstvá
Výnimočnú príležitosť nazrieť do podzemia majú dnes návštevníci Čachtíc. Už o 10.00 h sa pri vstupe do jednej z miestnych viníc zhromaždili desiatky záujemcov, aby sa aspoň na pár minút ocitli desať metrov pod zemou. Sprevádzal ich Miloslav Stupavský z občianskeho združenia Slovenské podzemie.
[singlepic id=18259 w=320 h=240 float=left]Ľudia mu ihneď kládli otázky spojené s legendami o Báthoryčke. Vraj v katakombách vykopaných kvôli uskladneniu vína a únik pred nájazdmi Turkov mučila svoje obete. „V 19. storočí tu našli nejaké kosti, ale tie neboli odborne preskúmané,“ odpovedal M. Stupavský. On sám sa prikláňa k názoru, že krvavú grófku sa snažila zdiskreditovať vtedajšia slovenská šľachta a veľa z jej údajných skutkov sú iba legendy. V podzemí však mala určite dosť priestoru na svoje ohavné činy.
Pod Čachticami sú kilometre chodieb. „Bola to jediná možnosť ochrany obyvateľstva, ale aj pánov pred nájazdmi, ktoré sa diali v 16. a 17. storočí. Okrem Turkov plienili aj rôzne žoldnierske skupiny, takže ak si ľudia chceli uchovať životy, museli kopať. Niektoré labyrinty mali vraj až tri poschodia a do niektorých sa muselo vstupovať štvornožky,“ vysvetlil sprievodca podzemím.
[singlepic id=18261 w=320 h=240 float=right]Okrem zachovaných grafitov zo 16. storočia a erbu Nádašdyovcov sa tu našiel aj kamenný stôl. V ňom bol vytesaný znak slobodomurárov, ale momentálne nikto nevie, kde sa nachádza. Zo zvierat sa tu vyskytujú iba pavúky a netopiere. Výhodou je celoročne stabilná teplota. Dodnes tu skladujú víno i potraviny.
Podľa Miloslava Stupavského je na Slovensku viacero podobných miest. Čachtickými chodbami sa vraj kedysi dalo dostať až do Vrbového, ale podobné majú aj v Novom Meste nad Váhom alebo vo Veľkých Kostolanoch.
[singlepic id=18275 w=320 h=240 float=left]„Toto je spraš, hlina, ktorá je nafúkaná, podobne ako na púšti piesok, takže je bez kameňov a veľmi dobre sa do nej hĺbi,“ vysvetlil sprievodca. Kedysi chodby Čachtičanov chránili, ale dnes ich aj ohrozujú. „Stávalo sa tu, že matka zobrala dieťa z kolísky a za päť minút tam nebola izba, pretože sa prepadla.“ Ľudia preto neskôr katakomby zasypávali. V súčasnosti je veľmi dôležité tieto priestory kontrolovať, aby sa do nich nedostala voda. Tá im totiž najviac škodí a môže porušiť aj statiku domov.
Okrem nadšencov zo združenia Slovenské podzemie sem chodia aj hľadači pokladov. Doteraz neodkryté labyrinty totiž ešte môžu ukrývať veľa tajomstiev.
[nggallery id=1016]
Text a foto: Martin Palkovič
REKLAMA