Connect with us

Koktail

Ako postaviť energeticky sebestačný dom?

Published

on

Reklama

S nezvyčajnými projektami architekta odpadu Michaela Reynoldsa sa 10. decembra v stredisku ekologickej výchovy Zrnko zoznámili návštevníci prostredníctvom dokumentárneho filmu.

[singlepic id=23119 w=320 h=240 float=left]Američan, ktorý už vyše 30 rokov stavia domy zo starých pneumatík, plechoviek a plastových fliaš príde na budúci rok aj do Českej republiky a postaví tam jednu zo svojich unikátnych stavieb. „Akcia bude prístupná aj pre verejnosť, ktorá sa môže pravdepodobne formou workshopov do stavby zapojiť,“ povedal Bruno Jakubec z o. z. Kvas.

Reklama

Diváci sa z dokumentu dozvedeli, že Reynolds spočiatku bojoval s nariadeniami amerických úradov, ktoré ho nakoniec vylúčili aj z komory architektov. Neskôr rozbehol niekoľko svojich projektov v oblastiach postihnutých prírodnými katastrofami a získal celosvetové uznanie.

„Na Slovensku už stojí viacero legálnych a mnoho nadivoko postavených domov, pri ktorých sa využila kombinácia tradičných materiálov s netradičnými stavebnými postupmi. Jedná sa najmä drevené konštrukcie s izoláciou zo slamených balíkov. Tieto stavby su často doplnene kolektormi, fotovoltaikou, tepelnymi čerpadlami a podobne,“ odpovedal Bruno Jakubec na otázku, či by aj u nás robili úrady podobné problémy takýmto neobvyklým stavbám.

Reklama

Súčasné technológie umožňujú podľa jeho slov výraznú zmenu štandardu bývania a zníženie energetickej náročnosti budov. „Prejaví sa to však obvykle vyššími vstupnými nákladmi a záťažou prostredia pri vývoji a výrobe a neskoršom zneškodňovaní využitých materiálov. Čiže treba posúdiť celý životný cyklus výrobku, nie len to že pri prevádzke sa správa environmentálne priaznivo,“ uzavrel Bruno Jakubec.

Ak ste premietanie filmu Architekt odpadu nestihli, môžete si ho celý pozrieť na tejto adrese: dokumentarni.tv.

Martin Palkovič

Reklama