Koktail
10 rád účastníkom cestnej premávky, ako predísť na jeseň nehodám
Leto už povedalo definitívne „nie“ slnečným a teplým dňom, podáva štafetu ďalšiemu ročnému obdobiu. Pre jeseň sú typické nižšie teploty často spojené s prízemným mrazom, hmlou a znížená viditeľnosť. Všetci účastníci cestnej premávky sa musia pripraviť na sťažené podmienky na cestách častejšími hmlami, dažďom a v dôsledku toho na mokrú, či namrznutú vozovku. Lepšie je byť pripravený, ako prekvapený, polícia preto prináša „desatoro“ užitočných rád, ktoré prispejú k bezpečnej jazde a k dojazdu do šťastného cieľa.
Nástrahy pre chodcov
1. Najčastejšie chyby chodcov – náhly vstup na vozovku z chodníka (krajnice, okraja vozovky) bez rozhliadnutia, zlý odhad vzdialenosti a rýchlosti vozidla, prechádzanie mimo priechod (často aj krížom cez štyri pruhy), podcenenie reflexných prvkov na oblečení.
Správna reakcia – predvídať, prechádzať cez cestu na miestach na to určených, vyhýbať sa rizikovým úsekom, nepreliezať zábradlia, neriskovať. Povinnosť chodcov idúcich po krajnici alebo po okraji vozovky mať za zníženej viditeľnosti na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci.
2. Odporúčanie polície – reflexné prvky použiť na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici). Reflexné predmety umiestniť najlepšie blízko ku kolenám a do úrovne pásu, na ramene, cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky. Deťom oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.
Nástrahy pre cyklistov
3. Najčastejšie chyby cyklistov – bez svetiel, bez reflexných prvkov, jazda na bicykli mimo obce bez prilby (do 15 rokov povinnosť aj v obci), po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je ani jazda v skupinkách vedľa seba a jazda pod vplyvom alkoholu.
Správna reakcia – sledovať dianie okolo seba a vždy sa presvedčiť o bezpečnom prejazde, dať viditeľne a včas znamenie rukou o zmene smeru jazdy, použitie prilieb a chráničov, reflexných prvkov.
4. Odporúčanie polície – ak rodičia berú dieťa na výlet bicyklom, dieťa treba mať vždy pred sebou na očiach, aby mohli jeho jazdu ovplyvniť prípadným upozornením. Treba dbať na to, aby jeho zdravie bolo dostatočne chránené – prilbou, chráničmi na končatiny, reflexnými prvkami na odeve. V prípade zhoršeného počasia (poľadovica, sneh) využiť iné možnosti dopravy.
Nástrahy pre vodičov
5. Akvaplaning – medzi pneumatikou a vozovkou je viac vody ako dezén zvládne, auto začne „plávať“ a stáva sa neovládateľným.
Správna reakcia – noha z plynu, zošliapnuť spojku. Vyrovnať volant až pneumatika dosadne na vozovku. Držať volant oboma rukami a neriskovať predbiehaním.6. Hmla – sťažené podmienky na šoférovanie zníženou viditeľnosťou, mokrou vozovkou.
Správna reakcia – znížiť rýchlosť, zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami. Zapnúť hmlové svetlá, počas jazdy v kolónach stačí prvý a posledný v rade, aby neboli oslepení ďalší vodiči.
7. Zver – riziko najmä v noci a ráno, nečakane a nepredvídateľne.
Správna reakcia – nevyhýbať sa prekážke vo vysokej rýchlosti. Následky šmyku môžu byť väčšie ako samotná zrážka, najmä pri jazde na diaľnici.
8. Poľnohospodárske stroje – znečistená vozovka od blata a lístia, zvýšené riziko šmyku. Správna reakcia – predvídať, znížiť rýchlosť, venovať mimoriadnu pozornosť pri predchádzaní ťažkých strojov.
9. Zberači plodov – stromy pri cestách lákajú „zberačov“, na ceste pohodené bicykle, káričky, pobehujúce deti a dospelí v tmavom oblečení.
Správna reakcia vodičov – zvýšiť opatrnosť, sledovať situáciu, znížiť rýchlosť.
Správna reakcia zberačov – reflexné vesty, pásky, čiapky, čokoľvek vďaka čomu sa stanú pre vodiča viditeľnými a zabezpečiť, aby ich „dopravné prostriedky“ neohrozovali ostatných.
10. Odporúčanie polície – v sťažených poveternostných podmienkach najmä predvídať, prispôsobiť rýchlosť počasiu aj svojim schopnostiam, sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov a cyklistov. Dať im prednosť tam, kde ju majú.
Známe porekadlo hovorí, že za chyby sa platí. Pri dopravných nehodách je to často tá najvyššia cena – život. Tento rok prišlo o život 37 chodcov, 10 cyklistov, 19 motocyklistov, 94 vodičov a ich spolujazdcov. Tieto obrázky nech sú mementom, ktoré prispejú k zamysleniu sa nad životom, prehodnoteniu priorít tak, aby na cestách nevyhasol už ani jeden život.
-Denisa Baloghová – hovorkyňa Prezídia Policajného zboru-