História
August 1968: Pacienti kúpeľov žiadali neutralitu Československa
Viete ako to vyzeralo v auguste 1968 v Piešťanoch? Starší si to ešte asi pamätajú, ale mladým tieto udalosti veľa nehovoria. Unikátne skeny novín, ktoré „po dobu okupácie nášho kúpeľného mesta vydával MsV KSS a MsNV Piešťany“ nám do redakcie poslal čitateľ. Prečítajte si, aké informácie prinášali obyvateľom predstavitelia miestnej pobočky komunistickej strany a vedenia mesta Piešťany.
[singlepic id=18478 w=320 h=240 float=left]Snahy a túžby sú spoločné
Druhé číslo Piešťanského spravodaja vyšlo 24. augusta 1968. Iba pár dní predtým prekvapil Čechov a Slovákov vpád vojsk Varšavskej zmluvy do ich spoločného štátu. Noviny chceli na túto výnimočnú situáciu reagovať. Pridali sa na stranu väčšiny oficiálnych orgánov. Hneď v perexe autori deklarovali, že stoja za vtedajším prezidentom Ludvíkom Svobodom (na obrázku) a súdruhmi Dubčekom a Černíkom, ktorí sa zúčastňujú rokovaní v Moskve: „Ich rokovaniam držíme palce a tešíme sa na spoločný návrat do republiky.“
Politické a vojenské vedenie štátu sa rozhodlo neklásť okupantom odpor, preto iniciatívu prebrali občania a médiá. Mladí ľudia otáčali tabule pri cestách, aby cudzích vojakov zmiatli a v rozhlase dokonca vysielali Slovník pre dočasne okupovaných. Ľudia sa vďaka nemu naučili do ruštiny preložiť vety ako napríklad: „Nemáme chlieb ani vodu!“
[singlepic id=18476 w=320 h=240 float=right]Situácia v Piešťanoch, bola tri dni po v páde cudzích vojsk relatívne pokojná: „Žiadame Vás, najmä Vás mladí občania Piešťan, aby ste nepísali také heslá, ktoré by mohli vyvolať napätú situáciu. Už včera sme Vás žiadali a žiadame Vás znova, aby ste sa prišli poradiť radšej s nami, veď snahy a túžby sú spoločné.“
Chýbala soľ, ale nie odhodlanie
Národný výbor (dnešný mestský úrad) ďalej občanov vyzýval, aby nevyvolávali „nákupnú paniku. Potravín je dosť. Zatiaľ chýba len dostatočný prísun soli a jedlých tukov. (…) K u p u j t e l e n p o t r e b n é m n o ž s t v á p o t r a v í n !“
Napriek neistote z budúcnosti ľuďom nechýbala odvaha. Podpisovali sa pod výzvy, deklarovali podporu najvyšším predstaviteľom. Zamestnanci závodov TESLA a CHIRANA žiadali, aby boli Svobodovi, Dubčekovi, Černíkovi a Smrkovskému udelené štátne vyznamenania. Pod text, ktorý vyzýval, aby minister zahraničných vecí Dr. Hájek „požiadal OSN o prehlásenie našej republiky za neutrálny štát.“ Tento diplomatický krok mal primäť okupantov k odchodu. Pod výzvu sa podpísalo 148 pacientov.
[singlepic id=18479 w=320 h=240 float=left]Vojaci sa nevzdali
Do nemocnice prišlo 30 dobrovoľných darcov krvi a úspešný bol aj centrálny štrajk. „Včera o 12.00 hod. zvuky sirén zvonov a klaksónov aut oznámili, že pracujúci v Piešťanoch sa jednotne pridali ku generálnemu štrajku, v priebehu ktorého podpisovali protestné rezolúcie a prevolania.
Podľa spravodaja sa na stranu obyvateľov pridali aj vojaci z piešťanskej posádky. Mesto obsadila maďarská jednotka. Velitelia sa dohodli, že bude umiestnená na letiskovej ploche, a že miestna posádka neodovzdá okupantom zbrane. „Skutočným vojenským predstaviteľom mesta a vojenskej posádky v Piešťanoch je dôstojník Československej ľudovej armády a žiadnym rozkazom a požiadavkám veliteľa maďarskej vojenskej jednotky sa nepodriaďuje,“ píšu noviny.
Jednota obyvateľov, politikov a ozbrojených zložiek netrvala dlho. Už o rok neskôr, 21. augusta 1969, potlačila demonštrácie proti okupantom československá armáda.
[nggallery id=1020]
Autor: Martin Palkovič