História
August 1968: Maďarskí vojaci strážili Kolonádový most aj poštu
Streda 21. augusta 1968 ráno. Po Žilinskej ceste prichádzajú do Piešťan silne ozbrojené sovietske a maďarské vojenské jednotky, medzi nimi obrnené vozy a tanky. Ihneď obsadzujú letisko. Zatiaľ čo v iných mestách zomierali civilisti, v Piešťanoch podľa mestskej kroniky neprišlo k žiadnym incidentom.
[singlepic id=34098 w=520 h=350 float=center]
Pokojný začiatok okupácie v našom meste potvrdzuje aj dobová tlač. Druhé číslo Piešťanského spravodaja vyšlo 24. augusta 1968: „Objekty sa nezaberú, ich stráženie budú vykonávať naši vojaci. Maďarské vojenské jednotky budú umiestnené v priestoroch letišnej plochy, mesto zaberať nebudú, ani vysielať hliadky do mesta nebudú,“ píšu noviny v článku s názvom Piešťanská posádka ide s ľudom a s Dubčekom.
Mestská kronika však zaznamenala realitu trochu inak: „Predstavitelia nášho mesta vyjednávali aj s veliteľstvom maďarskej posádky a kategoricky sa postavili proti obsadeniu verejných budov a hotelov vojskom. A to sa im aj podarilo. Maďarské veliteľstvo postavilo stráže pri pošte, na Kolonádovom a Krajinskom moste.“
Oba zdroje sa však zhodujú, že v Piešťanoch bol pokoj. Menší rozruch spôsobila iba nákupná horúčka: „Vo veľkom kupovali sa hlavne potraviny, najmä soľ, múka, cukor a masť. Zásobovanie však neuviazlo, bolo plynulé, a tak po niekoľkých dňoch nákupná horúčka prestala,“ píše kronikár.
Najväčšie škody spôsobila vojenská technika na cestách. Hotely zostali dlho prázdne, zahraniční kúpeľní hostia vo veľkom opúšťali mesto už 21. augusta ráno. „Viacerí naši občania, najmä mladí lekári, inžinieri a kvalifikovaní robotníci v týchto dňoch odišli do Rakúska a väčšinou sa nevrátili,“ pokračuje v opise situácie kronika.
Život sa podľa nej vrátil do normálnych koľají koncom októbra, kedy maďarská posádka z Piešťan odišla. Sovietske okupačné vojská opustili Československo v roku 1991.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ciYceY3Wsuk[/youtube]