Blogy
Frflať môžeme, ale…
Minulý piatok sme boli s manželkou v Bratislave, podvečer sme mali stretnutie na Župnom námestí. Treba zaparkovať. Všetky parkovacie miesta okolo Najvyššieho súdu sú vyhradené. Za budovou Najvyššieho súdu sme našli 24 hodinové parkovisko bez obsluhy za 1 €/30 min. Čo už môže vodič z provincie robiť. Snáď sú tu kamery. Okolo desiatej hodiny sme si prišli pre auto. Bolo v poriadku. Keď sme prišli k automatickej pokladnici, zistil som, že okienko na platbu kartou, alebo bankovkou je zalepené s nápisom „mimo prevádzku“. Takže len mince. Chyba, nemám za 4 hodiny parkovania 10 € v minciach. Začal som frflať. Tak niekto dá komusi povolenie na zriadenie parkoviska. Ten niekto už nekontroluje, či ten ktosi udržuje parkovisko v poriadku. Návštevník Bratislavy musí frflať. Manželka mi povedala: nefrfli a zožeň drobné, nech vyslobodíme auto. Žena mala, ako vždy, pravdu. Prestal som frflať a zohnal som v ľudoprázdnej Bratislave drobné, auto a my v ňom sme vydali smerom Piešťany.
Po diaľnici bolo prázdno a tak sme sledovali ako sa návštevník Kúpeľného ostrova dozvie, že cez Piešťany sa do Slovenských liečebných kúpeľov nedostane. Až na jednu tabuľu SLK s preškrtnutým údajom 15 km – nič. V Piešťanoch je cestná tabuľa s nápisom: „Krajinský most úplne uzatvorený“. Na križovatke pri cintoríne smerovka doľava s nápisom „Topoľčany 25 km“. Kráľovstvo tomu, kto nájde cez Lúku do Topoľčian cestu dlhú 25 km. Starý dobrý Google hovorí, že je to 54 km. Manželka
Ilustračné foto
hovorí: návštevníci Piešťan musia frflať. Obvykle dobre informovaný zdroj mi povedal, že už boli prípady, kedy klient kúpeľov, keď prišiel k uzatvorenému mostu po ujdení stoviek kilometrov, sa od okoloidúcich dozvedel, že na ostrov sa dostane cez Lúku. Stali sa prípady, že nahnevaného návštevníka Piešťan doviedla cez Lúku do kúpeľov polícia. Asi frflal. Most sa opraviť musí. Rozsah a dobu prác a eventuálne náhradné premostenie nemôžem hodnotiť, nemám na to kvalifikáciu. Vodičom som už dlho a jazdil som v mnohých štátoch. Investorom opravy mosta je Trnavský samosprávny kraj a asi mal zabezpečiť riadne a nie formálne označenie obchádzky. Sú tu vedúci pracovníci SLK, dopravnú situáciu poznajú vedúci pracovníci mesta Piešťan, primátor, poslanci. Nevadí im, že návštevníci mesta frflú? Keď som prišiel domov pozrel aká je definícia slova frflať. Slovenský synonymický slovník uvádza, že frflať znamená „slovami vyjadrovať nespokojnosť“. Je to krásne slovo. Pozrel som si preklad slova frflať v češtine, ruštine, poľštine, bulharčine. Uisťujem vás, že ani jeden zo slovanských jazykov nemá tak pekne znejúce slovo ako je frflať. Bulharsky je to крясък, to neviem ani vysloviť.
15. novembr sa blíži. Blížia sa komunálne voľby. Budú administratívne zmeny oproti roku 2010. Nebudú 4 volebné obvody, budú 2. Nebudeme voliť primátora a 25 poslancov Mestského zastupiteľstva Piešťan, budeme voliť primátora a len 21 poslancov MsZ.
Ostáva skutočnosť, že v Piešťanoch je niečo nad 25 tisíc oprávnených voličov. Z týchto 25 tisíc občanov nášho mesta za posledné roky k komunálnym voľbách prichádza len jedna tretina voličov. Účasť sa pohybovala medzi 30 až 35 percentami. Je to málo, pretože celorepublikový priemer v komunálnych voľbách v roku 2006 bol 52,7 % (mesto Piešťany 35,4 %) a v roku 2010 to bolo v SR 47,1% a v Piešťanoch 33,2 %. Na Slovensku je účasť na voľbách právo, nie je to povinnosť. V mnohých štátoch to povinnosť je, niekde je neúčasť pokutovaná (Brazília, Austrália…).
Máme v zlom stave komunálne cesty, nemáme kúpalisko, s mnohými vecami nesúhlasíme. Raz za 4 roky môžeme zmeniť zloženie zastupiteľstva mesta. Ale to musíme prísť k urnám vo väčšom počte. Ak dosiahneme priemer účasti okolo 50 % a nebudeme s prácou poslancov spokojní, potom môžeme slovami vyjadrovať nespokojnosť, teda frflať, že sme zle volili a o 4 roky urobiť reparát.
Do 15.novembra sa dozvieme kto bude kandidovať, za akú stranu, koľko bude kandidátov nezávislých (bez podpory politickej strany). Určite sa objavia nové tváre a teda bude z čoho vyberať.
Treba využiť svoje právo, ísť k urnám a tak sa zúčastniť na riadení vecí verejných v našom meste.
J. Rais