Connect with us

Blogy

Blog Jiřího Raisa: Voda nad zlato a strata ilúzií o participácii

Participácia – účasť, podiel na niečom. Pred štyrmi rokmi, vo štvrtok 17. októbra 2019, sme z prostriedkov schváleného  participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja zorganizovali v Piešťanoch celodenný workshop „Voda nad zlato“. Naši starí rodičia zbierali zrážkovú vodu do sudov a polievali s ňou záhradky. Na chatách a v malých obciach sa tak robí dodnes. Sú to stáročné skúsenosti.

Published

on

Reklama

 

Dnes obce a mestá odvádzajú zrážkovú vodu prevažne do kanalizácie. Vodárenské spoločnosti vlastníkom za túto vodu účtujú poplatok. Voda cez Váh a Dunaj tečie do Čierneho mora k prospechu obyvateľov Bulharska, Rumunska, Ruska, Turecka, Ukrajiny a ďalších štátov. Na Slovensku nám naopak zrážková voda chýba. O tomto probléme bolo napísaných veľa článkov. Okrem písania treba však aj konať. Ako to robiť? O tom bol v roku 2019 workshop VODA NAD ZLATO.

Reklama

Akcia bola rozdelená na dve tematické časti „Prečo zadržiavať zrážkovú vodu?“ a „Ako zadržiavať zrážkovú vodu?“. Odbornými garantmi akcie boli Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. a RNDr. Peter Tremboš, PhD.


Akcia bola určená pre širokú verejnosť a najmä pre funkcionárov samospráv obcí a miest okresu Piešťany a TTSK. Organizačný tím mal 21 členov.

Reklama

Samosprávam sme zaslali viac ako 150 menovitých elektronických pozvánok.  V plnej sále v piešťanskom Kursalone bolo spolu 130 osôb. Väčšina boli tí, ktorí nedostali pozvánku a reagovali na inzerciu v médiách.

Účastníci dostali Zborník odborných prednášok podľa programu a flešku s 15 minútovými prednáškami v PowerPoint-e ktoré, podľa programu, odzneli na akcii, vždy s krátkou diskusiou. Akcia bola zakončená panelovou diskusiou prednášajúcich s poslucháčmi.  Prednášajúci na zakončení podpísali Piešťanskú výzvu.

Akcia mal veľký ohlas v niektorých miestnych a centrálnych médiách. Pravda uverejnila dva články a v jednom bol rozhovor s piešťanskou študentkou účastníčkou workshopu.

 

Ako jeden z organizátorov workshopu som si uvedomil, že treba v Piešťanoch so zadržiavaním začať a dať príklad ostatným. Keďže v rámci workshopu som mal aj prednášku o zadržiavaní zrážkovej vody v bytových domoch, podal som návrh, v rámci Participatívneho rozpočtu TTSK v r. 2020, pre 36 bytový dom pod názvom: Voda nad zlato 2020 – bytový dom sídlisko JUH.

Uviedol som ho ako vzorový projekt pre ďalšie bytové domy, domy spravované Mestom Piešťany (školy, úrady a pod.) Urobili sme vodnú vsakovaciu skúšku podľa zákona a podľa inštrukcií Okresného úradu PN.

Vyplnil som príslušný formulár a slovne popísal ako sa to bude robiť. Projekt a stavbu bola veľmi ochotná urobiť piešťanská firma Pipefife Slovakia s.r.o. Aby to bolo názorné, vložil som do projektu svoju rozšírenú pôvodnú prezentáciu. Pozrite si z nej fotografie.


Projekt Deliberatívne fórum Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja neschválilo a tak o ňom občania nehlasovali. Dôvody odmietnutia boli nejasné. Odvolal som sa mailom k koordinátorovi projektu. Bez odpovede. Odvolal som sa k predsedovi TTSK. Bez odpovede.

Podľa mojich informácií sa žiadna stavba z návrhov workshopu VODA NAD ZLATO za 4. roky v Piešťanoch nerealizovala. Zaujímalo by ma, kde zaspala piešťanská samospráva?

Myslím, že informácie z workshopu by mohli poslúžiť stále rovnako, ako pred štyrmi rokmi. Zverejním ich v nasledujúcich blogoch a verím, že aj vďaka nim sa podarí v Piešťanoch zrealizovať projekty, ktoré pomôžu zo zadržiavaním vody.

Jiří Rais

Reklama