Aktuality
Žiaci Hotelovej akadémie sa dozvedeli, ako správne čapovať pivo
V stredu 17. mája zavítal na Hotelovú akadémiu vzdelávací program Cervesario. Žiaci sa najprv dozvedeli o zložení piva a jeho vlastnostiach, v druhom bloku sa hovorilo o starostlivosti o pivo v prevádzke a napokon si po inštruktáži mohli vyskúšať čapovanie chmeľového nápoja. Pozornosť žiakov preskúšal záverečný test. Viac o programe prezradí v rozhovore Ján Píry z Pivovarov Topvar.
Čo je cieľom vzdelávacieho programu Cervesario?
Snom každého pivného sládka je to, aby sa pivo, ktoré sa z neho vyrobí, v rovnakej kvalite dostalo cez brány pivovaru až do pohára konečného spotrebiteľa, štamgasta. Študentov učíme zásadám správnej starostlivosti, aby pivo v rámci tej istej značky všade chutilo rovnako a malo rovnakú arómu.
Je nám jasné, že nie všetci žiaci budú v budúcnosti stáť za tou výčapnou stranou. To nám až tak neprekáža, pretože ak nebudú stáť tam, budú stáť na opačnej strane ako zákazníci a budú môcť pozitívne vplývať na pivnú kultúru a urobiť názor, či je pivo v prevádzke v správnych alebo nesprávnych rukách. Ide nám o zvyšovanie pivnej kultúry na trhu.
Príprava a podávanie piva je hotová veda. Na ktoré fázy „života“ piva sa zameriavate?
Pivo je nápoj, ktorý si zapamätá, ako sa s ním manipulovalo, ako sa podávalo, s akými povrchmi prišlo do styku. Zásady pokrývajú oblasť od samotného skladovania po finálne čapovanie a servírovanie. Každá táto oblasť vplýva na kvalitu piva, niektorá viac, niektorá menej. Prvou oblasťou je skladovanie piva, druhou je hnací plyn, treťou čistota pivného potrubia, štvrtou je čistota a uskladnenie pivných pohárov a piatou samotné čapovanie a servírovanie piva – to už je len čerešnička na torte.
Aké sú teda zásady správneho čapovania piva?
Platí zásada, že pivný pohár by mal byť dokonale „pivovo“ čistý, studený a mokrý. To je alfa a omega prípravy pohára pred samotným čapovaním. Každý výčapný kohút má svoje tzv. polohy – kedy pivo tečie ako kvapalina a kedy vie kohút spraviť z piva krásnu hustú, bohatú smotanovú penu. Treba využívať potenciál výčapného kohúta. Neodporúčame pivo čapovať z výšky, aby sa zbytočne nenapenilo a nepotrhala štruktúra pivnej peny. Pivo by malo tiecť po vnútornej strane skla pod uhlom 45 stupňov.
Ovplyvňuje rýchlosť čapovania vlastnosti piva?
Áno. V prípade rýchleho čapovania, ktoré prebehne na jeden krát, má pivo vyššiu rezkosť. Protipólom je zas čapovanie na viackrát, ale nie zas na veľmi veľa krát – čím dlhšie čapujeme jeden pohár, pvio jednak oteplieva a tiež stráca rezkosť. Ideálne je čapovať na jeden, maximálne dva až tri razy. Vtedy je pivná pena tvrdšia, suchšia a vytvára pivné čapice. Dôležitá je harmónia medzi rezkosťou a pivnou penou. Čapovanie piva je umenie, ktoré má v rukách a hlave výčapný – závisí od neho, koľko rezkosti piva spotrebuje do tvorby peny.
Žiakom ste predviedli rôzne štýly čapovania piva. Výsledkom jedného z nich je tzv. pivné mlieko. Čo to je?
Pivné mlieko je hustá pivová pena, ktorá zapĺňa pohár odspodu až po horný okraj. Pivo je výnimočné tým, že v tejto konzistencii je skôr sladké a horkosť je potlačená. Pivo vo forme mlieka majú rady hlavne ženy. Treba ho piť rýchlo, aby sa mohla zdegustovať konzistencia sladkej peny.
Rastie podľa vás z piva tzv. pivné brucho?
S pivom sa spája množstvo mýtov, toto je jeden z nich. Ja pijem pivo 32 rokov každý deň a na mne to nevidno. Pivo je dobré ako aperitív či digestív, ale treba mať jeho pitie pod kontrolou. Aj pivo má nejaké kalórie, no ak sa pozeráte na jedlo a pivo komplexne, priberanie nehrozí.
Kde je tá miera – koľko pohárov piva môžeme vypiť denne?
Nedá sa to zovšeobecniť, lebo rôzne druhy piva majú rôzny obsah alkoholu a inú kalorickú hodnotu. Hranicou striedmeho pitia sú priemerne jedno, dve pollitrové pivá pre zdravého muža a jedno, dve tretinkové pivá pre ženu.
-vv-