Aktuality
Za čierne skládky pokuty len výnimočne
Neporiadok okolo kontajnerov musela mestská polícia naposledy riešiť na Royovej ulici. Čierne skládky však vznikajú denne, najmä v období rekonštrukcií bytov.
[singlepic id=16588 w=320 h=240 float=left]Ľudia, ktorí ukladajú veľkoobjemový odpad ku kontajnerom, si často neuvedomujú, že zakladajú čierne skládky. Hrozí im za to pokuta, a starý nábytok alebo nepotrebné časti bytových jadier potom musia aj tak odviezť do Zberného strediska. Úmyselné založenie skládky im však mestská polícia dokazuje veľmi ťažko.
„Je to problém, my to šetríme. Vypočúvame vždy minimálne dôverníka aj ďalších ľudí, a keď nechytíme páchateľa, odstúpime vec na referát životného prostredia,“ uviedol k tejto problematike zástupca náčelníka mestskej polície Peter Gogol. Úspešnosť odhalenia páchateľov je však podľa neho veľmi malá. „Ľudia to tam dávajú najmä v noci, a je len otázkou náhody, že niekoho prichytíme pri čine a preukážeme mu to. Až vtedy to riešime ako priestupok.“ Pokuta môže byť v zmysle všeobecne záväzného nariadenia maximálne 33 eur. Páchateľ musí skládku odstrániť.
[singlepic id=16589 w=320 h=240 float=right]Peter Gogol tiež opísal jeden prípad, keď občan vyložil odpad v noci pri Zbernom stredisku a zachytila ho kamera mestskej polície. Ak by tam odpad odviezol počas otváracích hodín, zaplatil by 0,033 eura za kilogram. Každý občan môže priniesť do Zberného strediska maximálne 1200 kg odpadu za rok.
V prípade neúspechu mestskej polície musí referát životného prostredia mestského úradu objednať odstránenie odpadu. Tak vznikajú náklady, ktoré sa môžu preniesť do poplatku za odpad pre každého občana. Vedúca odboru správy piešťanského mestského úradu Eva Pobjecká povedala, že čierne skládky budú v lete pracovníci Služieb mesta Piešťany riešiť v spolupráci s nezamestnanými, ktorí vykonávajú verejnoprospešné práce. Toto opatrenie je podľa nej iba jednorázové a nerieši problematiku systémovo.
Autor: Martin Palkovič Foto: vm