Aktuality
Vízie priniesli viacero námetov aj pre Piešťany
Malá konferencia o architektúre, dizajne a dobrovoľníctve Vízie pre Piešťany vo štvrtok 15. januára od 9,00 h v Mestskej knižnici v Piešťanoch priniesla viacero námetov. Napríklad ako sa dá oživiť schátralý amfiteáter, prečo je dôležitý dizajnmanuál, čo všetko dokážu aktivisti alebo prečo sa máme pýtať aj detí… Na podujatie zavítal aj významný hosť, architekt Peter Gero, ktorý je podpísaný pod dnešnou podobou Hamburgu, kde pôsobil viac ako 12 rokov vo funkcii riaditeľa plánovania a výstavby centrálnych štvrtí.
Hoci organizátori vystúpenia jednotlivých rečníkov trochu poprehadzovali, avizovaný program bol dodržaný. Ako prvý vystúpil piešťanský účastník grafický dizajnér Majo Moravčík, ktorý vysvetlil návštevníkom, aký význam má dizajnamnuál, logo, erb či ďalšie vizuálne prvky mesta, medzi ktoré patrí napríklad aj web stránka.
Po ňom nasledovala Zora Paulíniová s príspevkom o Participatívnom plánovaní. V Bratislave spolupracovala na projekte veľkého parku na území schátralého Cykloštadióna a v súčasnosti je zapojená do prípravy centrálnej rozvojovej osi v Petržalke. „Dlho mi trvalo, kým som sa naučila mať rada Bratislavu, neznášala som ju, hoci som sa tu narodila,“ uviedla. Postupne, s premenou mesta aj vďaka aktívnym ľuďom sa naučila láske k svojmu mestu. Spomenula, že existuje množstvo spôsobov, ako zapojiť ľudí do procesu plánovania a tvorby, že je dôležité osloviť napríklad aj seniorov či deti. Práve tie, podľa nej dokážu veľmi jasne formulovať, čo im vo verejnom priestore chýba a čo by tam chceli mať.
Bývalý primátor mesta Leopoldov Milan Gavorník sympaticky odprezentoval, ako pripravovali architektonickú súťaž na stavbu Mestského úradu v Leopoldove, na ktorú sa prihlásilo výnimočné množstvo záujemcov – až 52 kolektívov. Paradoxom podľa neho bolo, že víťazný návrh sa mu vôbec nepáčil, avšak odborníci i verejnosť sa pri výbere zhodli. Hovoril aj o tom, že je dôležité, aby hlava mesta mala vízie, čo chce urobiť, inak stráca motiváciu.
Ako sa podarilo oživiť zatvorený amfiteáter v Banskej Bystrici sa účastníci dozvedeli od aktivistu Juraja Havlíka. Študent psychológie a sociológie hovoril o tom, ako mesto postupne prichádzalo o kultúrne stánky a amfiteáter sa po rekonštrukcii stal významným priestorom na kultúrne podujatia. Pri snahe zachrániť amfiteáter často dostávali odpovede typu: „Pekná myšlienka, ale mesto nemá peniaze“ či „Nemôžeme zaručiť bezpečnosť návštevníkov“ a podobne, to ich však neodradilo. Zaujímavosťou bolo, že nájomcom sa nakoniec stala rodina, ktorá v areáli skladovala zábavnú pyrotechniku, avšak aj vďaka osobnému vzťahu k nemu ho zrekonštruovali namiesto plánovaných dvoch rokov už za dva mesiace. V súčasnosti spolupracujú s aktivistami a mestom aj pri jeho využívaní a dramaturgii plánovaných podujatí.
Ďalší aktivista a dobrovoľník, študent architektúry Ivan Siláči porozprával o tom, ako vytrvalosť aj Kvety prináša…Okrem významných úprav ulíc či parku sa im podarilo aj zachovať symbol mesta – monumentálne súsošie s názvom Kvety na centrálnom námestí, ktoré malo ustúpiť stavbe obchodného centra. Vďaka aktivistom našli miesto na jeho „presadenie“ do zelene na jednom zo sídlisk.
V poslednom príspevku architekt Tomáš Hanáček a Renáta Kaščáková z trenčianskeho útvaru hlavného architekta predstavili architektonicko-urbanistickú súťaž Trenčín Si Ty, ktorej sa zúčastnilo až 59 medzinárodných tímov. Hanáček ocenil angažovanosť vedenia mesta, najmä primátora Richarda Rybníčka, a tiež to, že pri príprave projektu, a ktorý sa venoval najmä úprave nábrežia Váhu, aktívne participovala verejnosť.
Podujatie zorganizovali krajinná architektka Eva Wernerová, architekt Michal Veselý a študentka architektúry Lívia Gažová. Vďaka za podporu, bez ktorej by sa zaujímavé stretnutie nestalo realitou, patrí spoločnosti Respect Slovakia, Mestskej knižnici mesta Piešťany, Mestu Piešťany a klubu Žiwell.
Ak ste nestihli prísť, alebo vám nevyhovoval termín, televízia Piešťany pre vás pripravila záznam všetkých prezentácií Vízií pre Piešťany.
(ad) Foto: T. Hudcovič