Aktuality
Vianočné trhy v súkromných rukách na sedem rokov, organizátori majú smelé plány
Vianočné trhy v Piešťanoch donedávna organizovalo mesto a program pripravovalo kultúrne stredisko. Minulý rok sa dohodli zástupcovia samosprávy, že podujatie prevezmú miestni podnikatelia, ktorí ich oslovili s ponukou a podpísali sedemročnú zmluvu. V tomto roku poslanci odsúhlasili dodatok, že okrem Námestia slobody budú mať na vianočné trhy k dispozícii aj časť pešej zóny. Nie všetkým majiteľom prevádzok, pravidelným predávajúcim na trhoch či obyvateľom to však bolo po chuti.
Pešia zóna ožije čoskoro aj Pieščanským rýnkom
Ich pripomienky sa týkali napríklad cien prenájmu, rozloženia stánkov a programu. Oslovili sme preto zástupcov Piešťanských VIANOČNÝCH TRHOV, domácich podnikateľov a organizátorov podujatia – Michala Procházku a Jána Románka, aby nám odpovedali na pár otázok.
Na otázku, ako postupovali pri cenách prenájmu, ktoré vraj boli ponúkané v inej výške rôznym záujemcom, uviedol Ján Románek: „Samozrejme, že ceny boli rôzne. Pri cenotvorbe sme ale vychádzali z veľkosti stánku, z jeho umiestnenia a do sumy sme premietli aj program. Ak bol stánok umiestnený mimo dosahu programu, tak mal ponuku nižšiu. Základnú výšku prenájmu sme ale zachovali rovnakú, ako v minulosti vyberalo mesto.“
Nájomcovia stánkov majú počas programu viac zákazníkov ako v bežný deň či večer
Podľa J. Románka, hoci predávajúci mali počas programu väčší obrat, účinkujúcich platilo predtým mestské kultúrne stredisko. Preto si myslí, že by bolo spravodlivé, aby sa v primeranej výške podieľali nájomcovia stánkov aj na nákladoch za honoráre kapiel počas trhov. Práve programu sa však týkali aj ďalšie výhrady. Viacerým občanom sa zdal málo slávnostný. „Všetky doterajšie aktivity a tradície ako čaj s primátorom, adventné nedele, vianočné koncerty sme zachovali,“ hovorí Michal Procházka. „Iba sme pridali ďalšie, pričom sme sa snažili zohľadniť aj záujem obyvateľov o Slniečko či country a podobne. Samozrejme, že nemôžeme vyhovieť všetkým, ale snažíme sa brať do úvahy, že ide o sviatočné obdobie a potrebuje trochu iný režim.“
Kmeťoband mal na otvorení trhov úspech
Rozsah cien prenájmu zverejniť nechceli, obaja podnikatelia však tvrdia, že mali a majú záujem sa dohodnúť. Za príklad dávajú stánok folkloristov zo ŽITA. „Oslovili nás, že majú vlastnú predstavu a my sme im vyšli v ústrety,“ hovorí J. Románek. Kompozícia „staropieščanského“ domčeka s ich zámerom trhov s atmosférou historického slovenského vianočného mestečka korešpondovala rovnako, ako pripravovaný Vianočný Pieščanský rýnek, ktorý sa v tomto roku uskutoční 13. a 14. decembra práve na pešej zóne. Podľa Románka doplnili k rýnku aj ukážky tradičných remesiel, ktoré boli súčasťou minuloročných trhov. Plánujú využiť tiež ľadovú plochu, napríklad na exhibíciu, karneval či detský hokej.
Na výzdobu použili čo najviac tradičného materiálu
Mladí organizátori sa podľa svojich slov s podujatím stotožnili a chcú, aby bolo čo najatraktívnejšie pre návštevníkov. Inšpiráciu čerpali aj v okolitých štátoch – Maďarsku, či Rakúsku a dokonca sami zháňali rôzne artefakty na výzdobu ako kolesá vozov, staré sane, balíky slamy či drevené sudy. Pôvodné mestské stánky, vraj boli už v nevyhovujúcom stave: „Zatekalo do nich, problémy sme mali s hygienou aj s elektrinou,“ vysvetľuje Ján Románek, ktorý prevádzkuje kaviareň v centre a v minulosti mal tiež od mesta stánok prenajatý. Práve to ho inšpirovalo, aby spolu s Michalom Procházkom, ktorý je majiteľom agentúry a organizátorom podujatí, vytvorili vlastný projekt a prišli s myšlienkou tradičného slovenského vianočného mestečka. Obaja však uvažujú o tom, že by drevo zo stánkov v budúcnosti využili napríklad na pódium. Ich plány do budúcnosti sú smelé, chceli by postaviť napríklad drevený kolotoč či ďalšie atrakcie, aby Piešťany pritiahli počas Vianoc do mesta aj ľudí zo širokého okolia. Pred pár dňami pribudli už hojdacie sobíky či makety Mikuláša so snehuliakom, z ktorých si návštevníci môžu urobiť fotku s vlastnou tvárou.
Nové atrakcie zaujali hlavne rodiny s deťmi
(ad, foto: Tomáš Hudcovič, Mário Petlák, A. Drahovská, M. Procházka)