Aktuality
Vianoce ľudí bez domova
Zamestnanci Zariadenia sociálnych služieb Domum na Bodone prichystali na Štedrý deň sviatočný obed pre bezdomovcov.
[singlepic id=8705 w=320 h=240 float=left]Krátko po poludní sa pri spoločnom stole stretlo deväť klientov nocľahárne. Niektorí z nich pomáhali s prestieraním, panovala tu priateľská atmosféra. O možnosti stráviť Vianoce v Domume sa väčšinou dozvedajú od mestských policajtov, ktorí ich najmä v zime vyzývajú, aby využili sociálnu pomoc.
Na stole nechýbali koláče, štrúdľa, oplátky ani med. „Väčšinu potravín sme dostali od darcov. Kapustnicu a ryby nám každoročne pripravuje hotel Pavla,“ hovorí referent Domumu Martin Miškech. Po obede dostali klienti drobné darčeky.
Pre tradičné štedrovečerné jedlo si prišla aj staršia pani. Spolu so svojím manželom zostali počas Vianoc bez prostriedkov. Dcéra im zomrela a syn je vážne chorý. So žiadosťou o pomoc sa obrátili na referát sociálnych vecí mestského úradu, kde im poradili Domum – zariadenie, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
[singlepic id=8706 w=320 h=240 float=right]Nocľaháreň môže využívať každý človek bez domova. Jedinou podmienkou je, že nesmie byť pod vplyvom alkoholu. Dostane tu čisté šaty, môže si dať oprať, samozrejmosťou je priestor na osobnú hygienu. Podľa Martina Miškecha ešte nikdy žiadneho klienta neodmietli. Nezáleží ani na tom, či je občanom mesta. Najmenej jednu noc tu môže stráviť, potom mu podľa potreby ponúknu ďalšiu pomoc. Poskytujú asistenciu pri vybavovaní osobných dokladov aj sociálne poradenstvo. Problémom však je, že niektorí o to nestoja. „Ak ich aj zachránime pred smrťou, povedia nám, že sme ich radšej mali nechať zomrieť,“ hovorí Martin Miškech a pokračuje: „Pri tejto práci človek za sebou vidí len málo výsledkov,“ priznáva však, že s tým do toho išiel.
Zariadenie sociálnych služieb Domum prezývané „azylák“ dokáže zabezpečiť nocľah pre všetkých bezdomovcov žijúcich na území Piešťan. Počas najsilnejších mrazov, ich sem prichádza väčší počet, ale o všetkých je vždy postarané. Odborníci upozorňujú, že ľudia bez domova viac než peniaze potrebujú integráciu do spoločnosti. Deje sa to napríklad prostredníctvom časopisu Nota Bene.
[nggallery id=378]
text a foto: nc