Aktuality
Veľká kontrola na D1 pri Piešťanoch, policajti pokutovali 40 vodičov, chystajú aj ďalšie akcie
Polícia pripravuje na leto sériu veľkých špeciálnych kontrol. Zamerajú sa hlavne na najčastejšie príčiny dopravných nehôd, ako napríklad rýchlosť či nesprávny spôsob jazdy. Jedna z nich sa uskutočnila vo štvrtok 9. júna na diaľnici D1 pri Piešťanoch. Pokuty naparili až štyrom desiatkam šoférov. Okrem dopravných akcií chystajú aj posilnenie hliadok na podujatiach, preverovať majú tiež dopravné značenie, dodržiavanie opatrení proti šíreniu koronavírusu či pracovné povolenia cudzincov.
Na základe dlhodobých analýz policajti dohliadnu na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na miestach a v časoch, kedy najčastejšie dochádza k nehodám a kolíziám, ale aj všade tam, kde si to situácia vyžiada. Pozornosť budú venovať aj motocyklistom, cyklistom a chodcom. Nezabudnú ani na vodičov autobusov a nákladiakov, dohliadnu aj na dodržiavanie správneho prechádzania cez železničné priecestia a podobne.
Ako uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová: „Medzi najčastejšie priestupky, ktoré vodiči páchajú, patrí porušenie povinností vodiča. Pre vysvetlenie, do tejto kategórie zaraďujeme napríklad nedanie prednosti chodcom, nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke. Ďalej je to nesprávny spôsob jazdy a na tretej priečke v rebríčku top priestupkov je nedodržanie predpísaných rýchlostí.“
Čo sa týka dodržiavania rýchlosti, okrem možnosti, že vás policajt zastaví na mieste a vyrieši priestupok v blokovom konaní, môžu hliadky využiť aj takzvaný inštitút objektívnej zodpovednosti, čo znamená, že vás policajti nezastavia, ale nasnímajú vás radary a vám príde pokuta poštou domov.
„Ďalší narastajúci fenomén je telefonovanie za volantom a alkohol, čo spôsobuje fatálne následky po dopravných nehodách. Takže veľmi intenzívne budú policajti kontrolovať dodržiavanie aj týchto prehreškov zo strany vodičov s cieľom eliminovať ich z premávky.“ doplnila hovorkyňa.
Štvrtková kontrola na diaľnici pri Piešťanoch ukázala, že v dodržiavaní pravidiel majú Slováci naozaj slabiny. Policajti boli nekompromisní a až 40-tim vodičom uložili za dopravné priestupky pokuty. Z nich 23 prekročilo na diaľnici maximálnu rýchlosť, deväť jazdilo bez diaľničnej známky a sedem vozidiel bolo preťažených. Jeden prípad policajti doriešia v správnom konaní.
Vysoká rýchlosť je druhou najčastejšou príčinou nehôd v Trnavskom kraji. Ako uvádza tlačová správa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave, za prvý polrok takmer 90 % nehôd zavinili vodiči áut, cyklisti iba 4,5 percenta a chodci 2,5. Pri každej ôsmej asistoval aj alkohol.
Od začiatku leta už zomrelo na cestách trnavského kraja niekoľko ľudí. Na R1 zahynula v okrese Galanta hneď druhý júlový deň spolujazdkyňa, o tri dni neskôr usmrtilo chodkyňu v obci Banka a v stredu 7. júla nehodu v Borskom Sv. Jure neprežil motocyklista.
Bilancia na cestách je od januára do konca júna takáto:
- 16 tragických nehôd (TT -1, DS -2, GA-4, HC-4, PN-2, SE-1, SI-2)
- 18 usmrtených (TT-1, DS-2, GA-5, HC-4, PN-3, SE-1, SI-2)
- najviac nehôd v okrese Galanta a Hlohovec – 4
- 100 % nárast nehôd a usmrtených v okr. Hlohovec
- tretina nehôd kvôli rýchlosti
- 13 tragických nehôd mimo obce
- chodci zavinili 3 nehody
- cyklisti 2
Vodičov preto čakajú počas leta špeciálne policajné akcie, zamerané postupne na všetkých účastníkov cestnej premávky. „Nezabúdame ani na nových vodičov, ktorí opúšťajú autoškoly. Ide o kategóriu vodičov, ktorí nemajú na cestách žiadne skúsenosti a práve oni sú rizikovou skupinou. Leto, zábava a kamaráti môžu z neskúseného vodiča a auta spraviť smrtiaci vrak,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.
Policajti ale chystajú nielen zvýšenie dopravných hliadok. Preventívne bude viac policajtov najmä na miestach kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sú z pohľadu pandémie povolené, tiež v okolí kúpalísk, priechodov pre chodcov, zastávok hromadnej dopravy, železničných staníc, detských ihrísk, parkov i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb. Plánujú tiež intenzívne sledovať dianie na motocyklových zrazoch a spolupracovať aj s organizátormi. Kontroly majú byť zamerané na najčastejšie príčiny dopravných nehôd s motocyklistami, najmä na spôsob a rýchlosť jazdy, povinnosti vodiča a bezpečnostné prvky.
Keďže cieľom polície je zvýšenie bezpečnosti, policajti skontrolujú aj správnosť a úplnosť dočasných a prenosných značiek pre prejazdnosť a plynulosť na diaľniciach, rýchlostných cestách v súvislosti s výstavbou, opravou a rekonštrukciou ciest. V prípade zistenia nedostatkov na to upozornia správcov ciest, aby chyby odstránili.
Okrem toho budú preverovať aj oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín. A tiež naďalej sledovať dodržiavanie odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID 19.
-red- Zdroj a ilustr. foto: Polícia SR