Connect with us

Aktuality

V Piešťanoch sa rozlúčili s významným meteorológom Štefanom Škulcom

„V týchto dňoch nás navždy opustil náš bývalý generálny riaditeľ a kolega Ing. Štefan Škulec, CSc.,“ informoval pred pár dňami Slovenský hydrometeorologický ústav. Pohreb významného slovenského meteorológa sa konal vo štvrtok 10. novembra na cintoríne na Bratislavskej ceste. Zúčastnila sa ho rodina, priatelia, známi i bývalí kolegovia nielen z Piešťan.

Published

on

Reklama

Štefan Škulec sa narodil v roku 1945 v Ivanke pri Dunaji. Bol absolventom Fakulty technickej a jadrovej fyziky ČVUT v Prahe, doktorandské štúdium ukončil na Fakulte matematiky a fyziky UK Bratislava v obore „meteorológia a klimatológia“.

V Slovenskom hydrometeorologickom ústave pôsobil od nástupu do praxe (1968) až do dôchodku (2007). V období 1992 – 2005 bol jeho generálnym riaditeľom. Výpočet pracovných aktivít Štefana Škulca je mimoriadne rozsiahly a svedčí o jeho nevšednej pracovitosti a neutíchajúcej odbornej zanietenosti.

Reklama

Od roku 1968 do roku 1992 pôsobil na Meteorologickom observatóriu SHMÚ v Jaslovských Bohuniciach. Od roku 1993 do roku 2005 bol Stálym reprezentantom SR vo Svetovej meteorologickej organizácii, od roku 1992 do roku 2005 bol člen Vládnej komisie pre jadrové havárie SR, od roku 1997 do roku 2001 podpredsedom Slovenského výboru pre IDNDR (Medzinárodná dekáda pre redukciu prírodných katastrof – program OSN). V rokoch 1994 – 1997 bol prezidentom Regionálneho centra stredoeurópskych krajín pre predpovedanie počasia na ohraničenom území (RC LACE), v rokoch 1999 až 2003 pôsobil ako predseda Poradného výboru kooperujúcich krajín EUMETSATu, v rokoch 2002 až 2005 ako člen Poradnej pracovnej skupiny Prezidenta Regionálnej asociácie VI. Svetovej meteorologickej organizácie.

V roku 1986, počas havárie JE v Černobyli, pôsobil ako člen Centrálnej vyhodnocovacej skupiny Vládnej komisie pre černobyľskú jadrovú haváriu (zodpovedný za zber, spracovanie a výpočet meteorologických informácií), ktorú vytvorila československá vláda. Ako člen Expertnej skupiny pre následky jadrovej havárie v Černobyli, zriadenej Svetovou meteorologickou organizáciou, navštívil v marci 1988 lokalitu tejto elektrárne.

Reklama

Aktívne sa zúčastňoval pri formovaní a činnosti havarijného manažmentu v Československej a Slovenskej republike. Inicioval a organizoval vytvorenie systému meteorologického zabezpečovania jadrových elektrární v rámci Československa a neskôr Slovenska, vytvorenie systému včasného varovania pre jadrové nehody na území Slovenska a vybudovanie meteorologickej meracej a výskumnej základne s 200 metrov vysokým meteorologickým stožiarom v Jaslovských Bohuniciach. Inicioval a metodicky usmerňoval výstavbu meteorologických observatórií pri JE Mochovce a Temelín.

Aj na dôchodku sa mimoriadne aktívne venoval svojim koníčkom (moderná fyzika, hudba). V Piešťanoch pre verejnosť organizoval seriály prednášok popularizujúcich vedu. V roku 2016 spoluorganizoval petíciu za zachovanie fungovania spoločnosti „Letisko Piešťany, a. s.“ Petícia splnila svoj cieľ – letisko Piešťany pokračuje. Jeho osobnou motiváciou bolo aj zachovanie meteorologickej stanice v Piešťanoch, ktorá pôsobí v areáli letiska. Aj ako 75-ročný bol stále aktívny v redakčnej rade Meteorologického časopisu, bol v neustálom kontakte so svojimi bývalými kolegami a sledoval činnosť Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Česť jeho pamiatke.

Zdroj: RNDr. Martin Benko, PhD. – generálny riaditeľ SHMÚ, Meteorologický časopis, aksen.sk

Reklama