Aktuality
V múzeu vyčíňal škriatok, pripravená bola aj polícia
Balneologické múzeum v Piešťanoch sprístupnilo v sobotu 16. mája svoje priestory zadarmo už po tretíkrát v rámci Celoslovenskej noci múzeí a galérií. Pre návštevníkov pripravili pracovníci múzea aj hry Zlomyseľný škriatok či Reštaurátor obrazov, pozrieť si mohli bežne nevystavované kusy expozície, vypočuť prednášku Uchované v čase, obliecť si kroje či skúsiť si výstroj a vybavenie Mestskej polície. Otvorená bola aj Pamätná izba Ivana Krasku, kde sa konal prednes poézie.
Program podujatia zostavili podľa oblasti, na ktorú sa zameriavajú. Napríklad etnologička pripravila kroje, ktoré bývajú bežne ukryté za sklom, ale teraz si ich mohli návštevníci ochytať, zistiť z akého druhu látky boli vyrobené a aj si vyskúšať, ako sa nosili. Záujem o túto atrakciu bol najmä u malých dievčat veľký.
Deti aj dospelých zaujala hra Múzejný škriatok. Škriatok totiž vo vitrínach popremiestňoval predmety a úlohou návštevníkov bolo vypátrať predmety, ktoré tam nepatria. Pri vykopávkach z doby kamennej sa napríklad nachádzal ruženec, v indickej zbierke Mareka Lubošinského zase drevený črpák a pri betleheme sa zase nachádzala postavička šermiara. Prednáška Uchované v čase predstavila zasa rôzne formy, akými sa zachovali predmety z minulosti. Súčasťou boli fotografie rôznych skamenelín či živočíchov uchovaných v jantári.
REKLAMA
Počas dňa tiež vystavili predmety, ktoré bežne nie je možné vidieť, buď z priestorových dôvodov alebo nezapadajú do plánu expozície. Návštevníci mali tiež možnosť vyskúšať si suchú preparáciu motýľov a chrobákov, pozrieť si mokré preparáty živočíchov z mora, ale aj vypchaté živočíchy. Návštevníkov však zaujali aj bežne prístupné predmety v múzeu napríklad dobový domček, časť lebky mamuta a tiež kostra skrčenca.
Pred múzeom sa tiež konala ukážka práce Mestskej polície, ktorá zaujala najmä chlapcov. Mohli zapnúť húkačku na aute, komunikovať s centrálou pomocou vysielačky, zahrať sa s terčíkom na zastavovanie áut, skúsiť si ochrannú prilbu a aj rukavicu proti psom.
Podujatie Celoslovenská noc múzeí sa koná v rámci Medzinárodného dňa múzeí, ktorý bol ustanovený v roku 1977. Na Slovensku sa ho tento rok zúčastnilo spolu 62 miest a obcí, v snahe prezentovať kultúrne dedičstvo našej krajiny a sprístupniť ľuďom zaujímavé exponáty.
„Podľa mňa je podstatné, že sa Celoslovenská noc múzeí robí. Výklad je ešte pútavejší, návštevníci si môžu veľa vecí vyskúšať, ochytať, nie je to také odborné a približujeme sa tým deťom. Múzeu by som chcela zaželať čo najväčšiu návštevnosť, aby nás deti aj dospelí prišli pozrieť a prípadne nám i povedali, čo nové by chceli v múzeu vidieť,“ povedala lektorka hlavnej expozície Veronika Pikusová.